2.01.2016

YALANCI AKASYALAR (ROBINIA L.)

Global Bilgiler  /  at  00:21  /  No comments

Aile: Baklagiller (Leguminosae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Yalancı akasya ağaçları, kışın yaprağını döken ağaç bazen de küçük ağaç halinde görülen odunsu bitkilerdir. Kuzey Amerika ve Meksika’da yayılmış 10 kadar taksonu vardır. Çiçeklerinin arıcılık açısından önemi, dayanıklı odunu nedeniyle dünyada yayığın olarak ağaçlandırma, peyzaj uygulamalarında kullanılmaktadır. Sürgün verme özelliği yüksektir. Robinia pseudoacacia adlı türü Türkiye’de yaygın olarak görülür. Robinia hispida adlı türü ise son zamanlarda peyzaj uygulamalarında kullanılmaktadır.
Yalancı Akasya (Salkım Ağacı) Robinia pseudoacacia L.:
30 metreye kadar boylanabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Vatanı Kuzey Amerika’nın doğu sahilleridir. Türkiye’nin hemen her fidanlığında üretilmekte ve ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu çalışmalarda bu türün nemli alanların ağacı olduğu unutulmuştur. Yarı kurak alanlarda varlığını sürdürebilse dahi kurak geçen yıllarda tepe kuruması yaparak çalılaşmaktadır. Çok kar yağan yerlerde özelliklede ıslak kar yağan yerlerde tepeleri sıklıkla kırılır. Karadeniz sahil şeridinde başarılı örnekleri vardır. Ancak bu alanların bazılarında istilacı konumuna gelip doğal bitki örtüsü için bir tehdit halini almaya başlamıştır. Odunu çok dayanıklıdır. Özellikle toprakla ve suyla temas eden yerlerde kolay kolay çürümez. Peyzaj amaçlı birkaç kültür çeşidi vardır.
Pembe Çiçekli Yalancı Akasya (Pembe Çiçekli Salkım Ağacı) Robinia hispida L.:

15 metreye kadar boylanabilen, bir ağaçtır. Türkiye’de daha çok park ve bahçelerde kullanılır 

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.