1.01.2016

YALANCI SERVİLER (CHAMAECYPARIS Spach.)

Global Bilgiler  /  at  22:40  /  No comments

Aile: Servigiller (Cupressaceae)
Doğal yayılışları, kullanım alanları:
Yalancı servi cinsinin Kuzey Amerika, Japonya ve Formoza'da 6 değişik türü doğal olarak yetişir. Yalancı serviler her dem yeşil, pul yapraklı ağaçlardır. Çok fazla kültür çeşidi bulunan yalancı serviler, park-bahçe uygulamalarında, süs bitkisi olarak yaygın olarak kullanılırlar. 

Türkiye’de doğal türü bulunmaz. C. lawsoniana, C nootkatensis, C. thyoides türleri ve onların kültür çeşitlerine ülkemizin daha çok Karadeniz ekosisteminin hüküm sürdüğü bölgelerindeki park-bahçelerinde sıklıkla rastlanır.

Yalancı servi (Chamaecyparis lawsoniana (A. Murr.) Parl.):
Yalancı servi (lavson servisi) Amerika’nın Oregon eyaletinde dar bir alanda yetişir. Yetişme ortamında 60 metreye kadar boylanabilen, 4 m çap yapabilen, konik biçimli boylu orman ağacıdır. Kırmızı kahverengi kabuk derin ve çatlaklıdır. Birbiri üzerine karşılıklı olarak yerleşmiş pul yapraklar yeşildir. Evcil çeşitlerinde sarı, sarı yeşil, mavi, mavi yeşil, gri, gri yeşil gibi çok farklı yaprak rengi olabilir. Daha çok deniz ikliminin etkisi altındaki alanlarda bulunur. Kuru kış soğuklarına karşı duyarlıdır. Kumlu balçık topraklardan hoşlanır. Gölgeye dayanır. Oldukça ağır fakat çok dayanıklı odunu vardır. İçerdiği eterik yağ nedeniyle böceklere karşı çok dayanıklıdır. Odunu gemi yapımından kibrit yapımına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sayısız kültür çeşidi vardır. Makaslanarak istenilen Şekiller rahatlıkla verilebilir. Canlı çit yapımına çok uygundur. Türkiye’nin daha çok Karadeniz, Marmara bölgelerinin hemen her tarafındaki park-bahçe ve yol ağaçlandırmalarında farklı kültür çeşitlerine sıklıkla rastlanır.

Alaska servisi (Chamaecyparis nootkatensis (D. Don) Spach.):
Alaska servisi Kuzey Amerika’nın batı sahillerinde, Güneybatı Alaska, British-Colombia, Washington ve Oregon eyaletlerinde doğal olarak yetişir. Yetişme ortamında 40 metreye kadar boylanabilen, 2m çap yapabilen, piramidal görünüşe sahip bir orman ağacıdır. Pul yapraklar koyu yeşil renktedir. Sert, dayanıklı odununun özü sarı, diri kısmı ise beyazdır. Çok değerli olan odunu gemi yapımında, mobilyacılıkta, iç dekorasyonda yaygın olarak kullanılır. Yeterli hava nemi olan bölgelerde kuru topraklar üzerinde dahi yetişebilir. İyi yetişme ortamlarında gölgeye dayanıklıdır. Türkiye’de Karadeniz iklimin egemen olduğu alanlarda; canlı çit, rüzgâr perdesi, kar perdesi, ses perdesi tesisine ve endüstriyel ağaçlandırmalara çok uygundur. Çok sayıda park-bahçe çeşidi bulunur.

Atlantik servisi (Chamaecyparis thyoides (L.) B.S.P.):

Kuzey Amerika’nın Atlas Okyanusu sahillerinde, Missisippi'den Main’e kadar olan bölümde doğal olarak yetişir. 25 m boylanabilen, 1m çap yapan bir orman ağacıdır. Pul yapraklar koyu mavi ya da açık yeşildir. Tam bir bataklık ağacıdır. Hafif, yumuşak, kırmızı-esmer renkte, kolay islenebilen odununun çok çeşitli kullanım alanları vardır. Çok sayıda park-bahçe çeşidi bulunur. Taban arazilerde yapılacak ağaçlandırmalara uygun bir türdür.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.