14.04.2016

YARIŞLI GÖLÜ

Global Bilgiler  /  at  20:10  /  No comments

Global Bilgiler

 Yarışlı Gölü

Yarışlı gölü, Burdur'da, Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alır. Harmanlı, Yarışlı, Sazak, Kocapınar ve Düğer köyleri arasında, genişliği 16km², derinliği 4m olan karstik göldür. Göl içinde küçük bir ada yer alır.Göl sodyum fosfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat açısından zengin olduğu için suları acıdır. Kümbet, Yarışlı, Kirse pınarları, Kadınca suyu, Başkuyu çayı ve yağışlarla beslenir.
Beslenme kaynakları zayıftır. Dışarıya akışı olmayan göl Burdur Gölünden alçak tepelerle ayrılır. Derelerin göle karıştığı alanlarda bitki örtüsü gelişmiştir. Göl canlı hayatı acısından zayıftır, dere ağızlarında yalnızca dişli sazan balığı yaşar.Göl suları yazın iyice kurumakta, tuzlu bataklığa dönüşmektedir.
Yarışlı gölünün doğusundaki yarımadada M.Ö 6.yydan kalma Tymbrianassus antik şehri bulunur.
Yarışlı'da dünyada tehdit altında olan Dikkuyruklar kışlamaktadır. Ayrıca Angıtlar kışlamak için, flamingolar ise göç sırasında alanı kullanmaktadır. Doğa Derneği tarafından Önemli Doğa Alanı (ÖDA) ilan edilen sahada koruma çalışması yoktur.
Konum
Burdur İli, Yeşilova İlçesi'ndedir. Göl Burdur'a 37 kilometre, Yeşilova'ya 20 kilometre, Salda Gölü'ne 24 kilometre ve Denizli'ye 116 kilometre uzaklıktadır.
Genel Bilgi
Yarışlı Gölü, sularının yüksek olduğu zaman 14 kilometrekare kadar büyümektedir. Denizden yüksekliği 920 metre kadar olan gölün suları çok sığdır ve dip suları ve göl sularının kontrolsuz kullanımı nedeniyle göl yazın kurumaktadır. Yarışlı Gölü, bahar aylarında göçmen kuşlara misafirlik yapmaktadır.
Global Bilgiler
Salda Gölü’nün 24 kilometre doğusunda bulunan göl, sodyum fosfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat konsantrasyonu yüksek, sığ bir göldür. Yarışlı Gölü, Küçük kaynaklarla beslenir, DSİ tarafından 1960’lı yıllarda kurutulan Gençali Gölü’nün suları doğrudan Yarışlı Gölü’ne katıldığından gölün seviyesi göreceli olarak yükselmişti. Gölün su düzeyi yıl içinde önemli değişiklikler göstermektedir. Yaz mevsimi kuruyarak önemli ölçüde küçülen gölde geniş tuzlu bataklık ve çamur düzlükleri kalmaktadır. Göle tatlısu kaynaklarının ulaştığı yerlerde sınırlı bir bitki örtüsü ve ekonomik değeri olmayan bir tür balık olan dişli sazanın yaşadığı bilinmektedir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.