25.01.2016

YİVSİZ AV TÜFEKLERİNDE NAMLU

Global Bilgiler  /  at  23:37  /  No comments


Yivsiz av tüfeklerinde namlular, kullanım alanlarına bağlı olarak değişik çap, namlu boyları ve şoklarda veya bunların değişik kombinasyonlarında imal edilirler.

AV TÜFEKLERİNDE ÇAP!
Çap, yivsiz av tüfeklerinde namlu iç genişliğinin ifadesidir. Günümüzde kullanılançap ölçüsü, eski İngiliz sistemine göre yapılmıştır. Buna göre 0,4536 gr safkurşun (1 pound) 12 eşit parçaya bölündükten sonra meydana gelen sayı, osilahın çapı olarak kabul edilmiştir.

Söz konusu çap ölçüsüne göre bölmeden dolayı rakam büyüdükçe, namlu açıklığı da ufalmaktadır.Buna göre 1 pound saf kurşunun 12 ye bölünmesi 12 çapı, 16 ya bölünmesi 16 çapı vermektedir.

Yivli av tüfeklerinde çap 4'ten başlayarak 8, 10, 12, 14, 16, 20, 28, 32 ve 36 seklinde bulunur.

AV TÜFEKLERİNDE NAMLU BOYLARI!
Standart namlu boyları olarak av tüfeklerinde ağırlıkla 65cm, 70cm ve 75cm boylar kabul görse de, günümüzde 50cm den 86cm ye kadar değişik uzunluklarda namlulu tüfekler bulmak mümkündür. Namlu boyu bir tüfek tasarımı meselesidir,namlu boyunun menzile bir etkisi bulunmamaktadır. Aynı şartlarda 60cm bir namlunun menzili ne ise 85cm namlunun da aynıdır.

AV TÜFEKLERİNDE ŞOK!
Şok, namlu iç çapının namlu ağızının 8-10cm içinden başlayarak çok hafif daralmaya uğramasıdır. 12 çapta sıradan bir namlunun 0,729 inç olduğunu varsayarsak, bu namlunun tam şok olan ağız kısmı ortalama olarak 0,689 inç boyuta daralır.

Çeşitli amaçlara uygun olarak değişik şok tipleri geliştirilmiştir, bunlar sırasıyla şöyledir,

KAVAL NAMLU!
Kaval namludan çıkan saçma gurubu, namlu çıkış ağzından itibaren genişler. 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine, 12 çap kaval namlulu silahla, 70mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %40 saçma isabet eder, dolayısı ile %60 oranında saçma boşa gider-yayılır.

SİLİNDİR NAMLU!
Bu tip namludan çıkan saçma gurubu, namlu çıkışından itibaren, kaval namluya oranla daha toplu olarak yayılır. 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine,12 çap silindir namlulu silahla, 70 mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %45 saçma isabet eder, dolayısı ile %55 oranında saçma boşagider-yayılır.

DÜZELTİLMİŞ SİLİNDİR NAMLU!
Böyle bir namludan çıkan saçma gurubu, 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine,12 çap düzeltilmiş silindir namlulu silahla, 70 mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %50 saçma isabet eder, dolayısı ile %50 oranında saçma boşa gider-yayılır.

ÇEYREK ŞOK NAMLU!
Bu tip şoklu bir namludan çıkan saçma gurubu, 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine, 12 çap düzeltilmiş silindir namlulu silahla, 70 mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %55 saçma isabet eder, dolayısı ile %45 oranında saçma boşa gider-yayılır.

YARIM ŞOK NAMLU!
Bu karakterde şoka sahip bir namludan, 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine, 12 çap düzeltilmiş silindir namlulu silahla, 70 mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %60 saçma isabet eder, dolayısı ile %40 oranında saçma boşa gider-yayılır.

ÜÇ ÇEYREK ŞOK NAMLU!
Üç çeyrek şoka sahip bir namludan, 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine,12 çap düzeltilmiş silindir namlulu silahla, 70 mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %65 saçma isabet eder, dolayısı ile %35 oranında saçma boşa gider-yayılır.

TAM ŞOK NAMLU!
Tam şoka sahip bir namludan, 35m uzaklıktaki 1m²lik nişan yüzeyine, 12 çap düzeltilmiş silindir namlulu silahla, 70 mm.lik kartuşla yapılan atışta ortalama olarak %70 saçma isabet eder, dolayısı ile %30 oranında saçma boşa gider-yayılır.

Av tüfeklerinde Şoklar namluda sabit olabilecekleri gibi, isteğe bağlı olarak namlu ucundaki bileziğin döndürülmesi ile değiştirilebilen (polychoke), takılıp sökülebilen (mobil-invektor) şoklar da mevcuttur.

PARADOKS NAMLULU AV TÜFEKLERİ!
Genellikle büyük avlarda tek kurşun atılmak üzere yapılmış silahlardır. Temel yapısı silindir olan namlu boyunun 1/2 sinden itibaren yivler açılmıştır.Özellikle büyük avlar ve kısa mesafeli tehlikeli avlarda omuzlama sürati açısından avantaj sağlayan çiftelerde, ikinci atışın kısa mesafeden gerçekleştiği ve kuş avlarında olduğu gibi avın namlu altına girer pozisyonda olduğu atışlarda etkilidirler. Paradoks namlulu yivsiz av tüfekleri, yivlisilahların karmaşık prosedürlere bağlı olduğu ülkemizde, yivsiz tüfekler statüsünde olduklarından ve uzak mesafe istemeyen büyük avlar söz konusu olduğunda uygun silahlardır. fakat ülkemizde 2004 yılından itibaren bu tip silah ve namlular yasaklanmıştır!!!

AV TÜFEKLERİNDE FİŞEK YATAĞI!
Av tüfeklerinin namlu altlarında, şok bildiriminin yanısıra damgalanmış olan örn. 12/65, 12/70 veya 16/65, 16/70 veya 20/65, 20/70 gibi rakamlarda 1. hane tüfeğin çapını gösterirken, ikinci hane fişek yatağının uzunluğunu belirtmektedir.

Bu sebeple söz konusu tüfekte kullanılabilecek fişekler bu standarda uygun olmalıdır. Yanlış fişek kullanımı ciddi kazalara sebebiyet verebilir.

http://www.kuluckaclub.com/konu-yivsiz-av-tufeklerinde-namlu.html

Share
Posted in: , , Posted on: 25.01.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.