29.02.2016

ANGAJMAN NEDİR? ANGAJMAN KURALLARI NELERDİR?

Global Bilgiler  /  at  00:57  /  No comments

Angajman kuralları, (rules of engagement) askerî unsurların kuvvet kullanımı sırasında uyması gereken yasa veya kuralları tanımlayan kavram. Kavram ilk defa, 1958'de Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan Department of Defense Dictionary of Military and Associated Terms adlı sözlükte yer verilmiştir.
“Kuvvet kullanma üzerinde politik kontrol mekanizması olarak ve bu bağlamda ülkelerce, ittifaklarca ve koalisyonlarca silahlı kuvvetlerinin hareketlerinin düzenlenmesi için angajman kurallarının kullanılması yaygınlaşmaya devam etmekte, bu kapsamda da angajman kurallarının eğitimi ve anlaşılması aynı şekilde önem kazanmaktadır. Angajman kuralları genellikle askeri ve politik gereksinimlerin bir karışımı olduğundan, bu kuralların mevcut ulusal ve uluslarararası hukuk parametreleri ile sınırlanması gerektiğine dair net bir anlayışın bulunması gereklidir.”
http://www.journals.istanbul.edu.tr/iumhmohb/article/viewFile/5000121272/5000111803
Angajman, bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etmesi ve ya o ülkenin topraklarında tehdit arz etmesi üzerine oluşan askeri tepkinin şartlarının belirlenmesidir. 2012 yılında Türkiye'ye ait F-4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulup düşürülmesinin ardından, iki ülke arasındaki angajman kuralları değişmişti.
ANGAJMAN KURALLARI NELERDİR?
Angajman kuralları ise geniş anlamda diplomaside tarafların ilişkilerini yürütürken kullandıkları prosedürleri ifade ederken, askeri anlamda ise bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etme veya ülke topraklarında oluşacak bir tehdide karşı yapılacak askeri tepkinin şartlarını belirlemektedir.
Angajman kuralları kısaltmalar içeren askeri direktiflerdir. Bir başka değişle yetkili bir otorite tarafından çıkarılan ve askeri kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken tabi olacakları kuralları ve sınırları çizen direktiflerdir.
Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı, emirler, dağıtım emirleri, harekât planları, yürürlükteki direktifler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde görülür. Bu direktifler, kuvvet kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlandırmalar içerir.

http://www.hurriyet.com.tr/angajman-nedir-angajman-kurallari-nelerdir-40018101

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.