14.02.2016

Buzağı Besleme Programı

Global Bilgiler  /  at  06:14  /  No comments


Buzağının yaşı
Besleme şekli
Dikkat edilecek noktalar
1.hafta
1-3 gün
Üç gün boyunca günlük olarak buzağının canlı ağırlığının onda biri kadar ağız sütü* en az iki öğüne bölünerek verilir.
Ağız sütü mutlaka doğumdan sonra ilk iki saat içinde buzağıya içirilmelidir. Ağız sütü döneminden sonra buzağılar bireysel bölme ya da kulübelerde* beslenmelidir.
4-7 gün
Üçüncü günden sonra buzağıya günlük olarak canlı ağırlığının onda biri kadar tam yağlı süt ya da buzağı maması verilir. Günlük süt miktarı günde en az iki öğüne bölünmelidir.
Süt biberon ya da emzikli kova ile içirilmelidir.Böylece buzağının içtiği süt miktarı belirlenebilir. Buzağıya içirilen ağız sütü ve süt vücut sıcaklığında olmalıdır.
2. hafta
Aynı şekil ve miktarda süt verilmeye devam edilir. İlaveten buzağının önünde az miktarda buzağı başlangıç yemi* bulundurulur. Taze ve temiz su istediği zaman içebileceği şekilde buzağının önünde tutulur. Buzağıya kaba yem verilmez.
Başlangıç yemi ilk gün 50-100 g kadar buzağının önüne konur ve buzağının tüketimi artıkça miktarı artırılır. Yemlik her zaman temiz olmalıdır ve o gün artan başlangıç yemi yemlikten kaldırılır.
3.hafta
Su ve buzağı başlangıç yemi aynı şekilde verilir. Süt miktarı buzağının canlı ağırlığına göre 5-6 kg’ a çıkarılır.Buzağıya kaba yem verilmez.
Buzağı başlangıç yemi tüketimi dikkatle takip edilmelidir. Buzağının başlangıç yemi tüketimi artıkça miktar da artırılmalıdır.
4.hafta
Su ve buzağı başlangıç yemi aynı şekilde verilir. Süt miktarı 5-6 kg olarak verilmeye devam edilir. Buzağıya kaba yem verilmez
5.hafta
Su ve buzağı başlangıç yemi aynı şekilde verilir. Süt miktarı 4 kg’ a indirilir. Buzağıya kaba yem verilmez
Buzağı başlangıç yemi tüketiminde artış olup olmadığı ve günde ne kadar tükettiği kontrol edilmelidir.
6.hafta
Su her zaman içebileceği şekilde buzağının önünde olmalıdır. Buzağı sütten kesilinceye kadar kaba yem verilmemeye özen gösterilmelidir. Süt miktarı 6.haftadan itibaren her hafta yavaş yavaş azaltılmalıdır. Bu haftalarda 500-700 g kadar başlangıç yemi tükettiği tespit edildiğinde buzağı sütten kesilmelidir.
Hava koşullarının aşırı soğuk seyrettiği günlerde buzağı 500 g başlangıç yemi tüketimine ulaşsa da sütten kesilme işleminin 8.haftaya kadar uzatılmasında yarar vardır.
7.hafta
8.hafta
Sütten kesimden 6. ayın sonuna kadarBuzağı sütten kesildikten sonra buzağı büyütme yemine geçilir. Buzağı büyütme yemi hayvanın yiyebildiği kadar serbest olarak yedirilir. Buzağı sütten kesildikten sonra az miktarda iyi kaliteli kaba yem verilmeye başlanır. Su yine istediği zaman içebileceği şekilde buzağının önünde bulundurulur.

Not : * işareti olan konular hakkında daha ayrıntılı bilgi alt sayfada verilmiştir. Lütfen okuyunuz.

BUZAĞILARIN BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ağız sütü nedir, neden önemlidir ?
Ağız sütü doğumla birlikte ineğin salgıladığı ilk süttür. Bu süt, ineğin yaşamı boyunca hastalıklara karşı kazandığı direnci buzağılara aşılar. Buzağılar doğduklarında hastalıklara karşı tamamen savunmasız olduklarından, mutlaka ağız sütünü almalıdırlar. Böylece annelerinin yaşamları boyunca hastalıklara karşı kazandığı direnci buzağılar da kazanmış olur. Ağız sütü almayan buzağıların yaşama gücü çok zayıf olur ve kolayca hastalanıp ölebilirler. Doğumdan sonra ağız sütünün verilmesi geciktirilirse buzağılara faydası kalmaz. Bu nedenle doğumdan sonra buzağı hemen annesini emmeye sevk edilmelidir. Eğer ememiyorsa doğumdan sonra en fazla iki saat içerisinde sağılarak vücut sıcaklığında olmak şartı ile biberonla buzağıya içirilmelidir.

Bireysel Buzağı kulübeleri ya da bölmeleri nedir,neden önemlidir ?
Buzağılar bazı işletmelerde doğduktan hemen sonra bazı işletmelerde de ağız sütü döneminden sonra bireysel buzağı kulübelerine ya da bölmelere alınmaktadırlar. Bireysel kulübeler ahır dışında buzağıların tek başlarına barındırıldıkları küçük kulübelerdir. Bu kulübelere alınan buzağıların bulaşıcı hastalığa yakalanma riskleri diğer hayvanlardan ayrı tutuldukları için daha azdır. Ayrıca birbirlerinin göbeklerini emmeleri önlendiğinden göbek iltihabı da olmazlar. Ancak kulübeler her buzağıdan sonra temizlenerek dezenfekte edilmelidir. Buzağılar sütten kesilinceye kadar bu kulübelerde tutulurlar.

Buzağı başlangıç yemi nedir, özellikleri nasıl olmalıdır ?
Buzağılar doğduklarında işkembeleri henüz gelişmemiştir ve bu nedenle erişkin sığırların tükettikleri yemleri yeterince sindiremezler. Buzağıların işkembeleri ancak 6 aylık yaşa geldiklerinde gelişmiş hale gelir. Bu nedenle eğer sütten kesime kadar kaliteli bir buzağı başlangıç yemi ve sütten kesimden sonra da kaliteli bir buzağı büyütme yemi ile beslenmezlerse gelişimleri yeterli olmaz ve ileri dönemlerde istenilen verim elde edilemez.
Buzağı başlangıç yeminin özellikleri şöyle olmalıdır :
  1. Sindirilebilirliği yüksek olmalıdır,
  2. İçerdiği protein ve enerji kaynakları kaliteli ve yüksek düzeyde olmalıdır,
  3. Özel olarak buzağılar için formüle edilmelidir.
Buzağı başlangıç yemi kaliteli olmazsa şunlar olur :
  1. Buzağının gelişmesi yavaş olur,
  2. Buzağının sütten kesilmesi gecikir,
  3. Buzağılarda ishal görülür,
  4. Hastalıklara karşı dayanıksız olur ve ileri dönemlerde verimi düşük olur.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.