23.02.2016

HAVUÇ VE HAVUCUN FAYDALARI

Global Bilgiler  /  at  22:06  /  No comments

havucun faydaları


  Besieri
  Havuç (Daucus carota), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisi.
  Türkçe'de yörelere göre gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır.
  Akdeniz ülkelerinde, Afrika'da, Avustralya'da, Yeni Zelanda'da ve Amerika'da çok yaygın olan bir sebzedir. 60 kadar türü bilinmektedir. Havuç, A vitamini bakımından çok zengindir. Aynı zamanda diğer vitamin ve besin maddelerine de sahiptir. Havuca rengini karoten verir.
  En yaygın olan türleri Daucus sativus, Daucus carota'dır.

  Porsiyon Miktarı: 
  Kalori (kcal) 41
  Toplam yağ 0,2 g
  Trans yağ 0 g
  Kolesterol 0 mg
  Sodyum 69 mg
  Potasyum 320 mg
  Karbonhidrat 10 g
  Diyet lifi 2,8 g
  Şeker 4,7 g
  Protein 0,9 g
  A vitamini16.706 IUC vitamini5,9 mg
  Kalsiyum33 mgDemir0,3 mg
  D vitamini0 IUB6 Vitamini0,1 mg
  B12 vitamini0 µgMagnezyum12 mg

  Havucun Sağlığa Faydaları
  Beta Karoten: Beta karoten havuca turuncu rengini veren renk pigmentidir. Beta karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Bu nedenle havuç, hayvansal gıdalar dışında A vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir. Etkili bir antioksidan olan beta karoten kanserden kalp hastalıklarına kadar pek çok hastalığın oluşma riskini yükselten oksidatif strese karşı vücudu korur.

  Kanserden Korunma: Beta karoten ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan havuç kanseri önlemede rol oynayabilir. Yapılan araştırmalarda beta karoten bakımından zengin bir beslenme programının prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri riskini düşürdüğü sonuçları elde edilmiştir. Ancak laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bu araştırmaların sonuçlarının kesinlik kazanması için insanların katılımıyla yapılacak daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

  Lösemi: 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, miyeloid ve lenfoid lösemide kansere yol açan hücre büyümesini baskılıyor. San Diego Tıp Merkezi tarafından yapılan bir diğer çalışmada ise havuç mesane kanseri riskini azaltmak için tavsiye edilen gıdalar arasında yer alıyor.

  Kalp Sağlığı: Hollanda kaynaklı ve 10 yıl süren bir çalışmaya göre turuncu ve sarı renkli sebzeler kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini önemli oranda düşürüyor. Araştırma sonuçlarında havuç gibi turuncu ve koyu sarı tonlarda sebzeleri düzenli olarak tüketenlerde kalp ve damar hastalığı görülme oranının tüketmeyenlere göre %32 daha az olduğu belirtilmiş.

  Göz Sağlığı: Aşağı yukarı hepimiz havucun gözler için iyi olduğunu biliriz ancak şaşırtıcı bir şekilde bu konuda yapılan araştırma sayısı oldukça az. Yine de yapılan araştırmalar bu genel olarak kabul görmüş bilgiyi doğrular nitelikte. Bu konuda Kaliforniya Üniversitesi Jules Stein Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre haftada 2 veya daha fazla sayıda havuç yiyen kadınlarda daha az veya hiç havuç yemeyen kadınlara göre glokom hastalığı görülme oranı daha düşük. Göz tansiyonu olarak bilinen glokom göz içinde basıncı sık sık yükselmesi nedeniyle görme sinirinin hasar görmesine ve görüşün yavaş yavaş azalmasına yol açıyor. Ayrıca havuçtan alınan beta karoten A vitaminine dönüştüğünde gözlerin ışığı ayarlama fonksiyonunu koruyor ve gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

  Sindirim Sistemi: 1 adet orta boy havuç sağlıklı bir sindirim sistemi için son derece önemli günlük besin lifi ihtiyacının yaklaşık %7’sini tek başına karşılıyor. Besin lifi sadece sindirim sistemi için değil aynı zamanda kan şekeri seviyesinin korunması için de önemli. Eğer kilo vermek için diyet yapıyorsanız atıştırmalık olarak havuç yemek tokluk hissini uzaratarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

  Potasyum: Havuç potasyum bakımından en zengin sebzelerden biridir. Potasyum, beynin normal fonksiyonlarının devam etmesinden kalp sağlığının korunmasına, kan şekerinin düşürülmesinden kas kramplarının önlenmesine kadar pek çok alanda vücut tarafından kullanılan önemli bir mineral. Potasyum aynı zamanda kortizon ve adrenalin gibi stres hormonlarını dengeleyerek stres ve kaygı seviyesini düşürüyor.

  Bağışıklık Sistemi: Lenf bezleri, damarlar, beyaz kan hücreleri, solunum yolu ve dalak gibi vücudun birden fazla parçasını kapsayan bağışıklık sisteminin güçlü olması için pek çok sebzede bulunmayan protein ve lipidlere ihtiyaç vardır. Ancak aynı zamanda bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için havuç gibi vitamin ve mineral bakımından zengin sebzelere de ihtiyaç duyulur. A, C, E, B vitaminleri ile demir, bakır ve çinko bakımından zengin olan havuç bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.

  Güneşten Korunma: Havucun antioksidan etkisi cildi serbest radikallere karşı koruyarak esnek kalmasına yardımcı olur ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirir. Ayrıca düzenli olarak havuç yemek güneşin zararlı UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı cildi korur. Tabi bu koruma faktörlü güneş kreminizi bir kenara bırakın ve bol bol havuç yiyin anlamına gelmiyor. Ancak daha güçlü bir korunma için özellikle yaz aylarında daha fazla havuç tüketebilirsiniz.

  Havucun Diğer Faydaları
 • Kanı temizleyen alkali elementler içerir.
 • Vücuttaki asit alkali dengesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Yüksek potasyum içeriğiyle tansiyonu yükselten sodyumu dengeler.
 • Havuçta bulunan besin lifi kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.
 • Güçlü antioksidanlar içeren havuç yaşlanmanın ciltte görünen etkilerini geciktirir.
 • Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sağlığını korur.
 • Düzenli olarak havuç yemek mide ülserine karşı koruma sağlar.
 • Havucun Besin Değeri
  1 adet orta boy havuç (61 gr)
  25 kalori
  0.6 gr protein
  2.9 gr şeker
  1.7 gr besin lifi (günlük ihtiyacın %7’si)
  10190 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %204’ü)
  3.6 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %6’sı)
  0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
  8.1 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %10’u)
  0.6 mg niasin (günlük ihtiyacın %3’ü)
  0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
  11.6 mcg folat (günlük ihtiyacın %3’ü)
  20.1 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)
  0.2 mg demir (günlük ihtiyacın %1’i)
  7.3 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %2’si)
  21.4 mg fosfor (günlük ihtiyacın %2’si)
  195 mg potasyum (günlük ihtiyacın %6’sı)
  42.1 mg sodyum (günlük ihtiyacın %’si)
  0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %1’i)
  0.1 mg manganez (günlük ihtiyacın %4’ü)
  1.2 mg omega 3 yağ asitleri
  70.2 mg omega 6 yağ asitleri içerir.

  Yukarıdaki bilgiler USDA’nin 4 yaşından büyükler için önerilen 2000 kalorilik referans diyetine göre oluşturulmuş. Kişilerin vitamin ve mineral ihtiyaçları sağlık koşullarına bağlı olarak değişebilir.
  Fazla Havuç Yemenin Bir Zararı Var mı?

  Haftada 4-5 adet havuç yemenin genel olarak herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak bu miktarda havucu günlük olarak tüketmeye başlarsanız kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunları yaşayabilirsiniz. Aşırı miktarda havuç tüketmenin bir diğer yan etkisi ise cilt renginin turuncu havuca rengini veren karoten pigmenti nedeniyle sarıya dönmesidir. Bu renk değişimi özellikle ter bezlerinin bulunduğu bölgelerde daha yoğun olabilir. Havuç yemeyi kestikten bir süre sonra cildiniz normal rengine dönecektir.

  Havuç gibi besin lifi bakımından zengin sebze ve meyveleri aşırı miktarlarda tüketmek kalsiyum, bakır, demir, çinko gibi minerallerin vücut tarafından emilmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum uzun süre devam ederse bu minerallerin eksikliğine bağlı olarak bazı sorunlar yaşanabilir.

  Böbrek sorunu olanlar yüksek miktarda potasyum içeren havucu dikkatli olarak tüketmelidir. Potasyum fazlası böbrek ve diğer organlara zarar verebilir.
  http://iyigelenyiyecekler.com/havucun-faydalari/

Havuç Suyunun Faydaları: 

Havuç suyu, sadece çizgi film kahramanlarının içitiği bir içecek değildir. İçerdiği besin ve mineraller mucizevi şifa kaynağıdır. Lezzetli tadının yanında birçok hastalıktan korunma ve tedavi özelliği vardır. Başta cilt ve saç sağlığı olmak üzere, sindirim sistemi ve kalp damar sağlığı için önemlidir. 

· Kanseri önleyici özelliği vardır. Mesan, kolon ve meme kanserlerini engellediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

· İçerdiği protein kemik yapısı için çok önemlidir. Kemik sağlığının korunmasına ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. 

· Karaciğeri temizler. Düzenli olarak havuç suyu tüketmek karaciğerde oluşan toksinlerin ortadan kalkmasını sağlar. 

· Ciltlerde meydana gelen kuruluk ve yara izlerini giderir. Bunun yanında aknelerin önlenmesinde etkilidir. 

· Ciltlerde meydana gelen güneş hasarlarını giderir. Kırışıklık ve cilt sarkmalarının önünü alır. Sağlıklı cilt için çok faydalıdır. 

· Havuç suyu özellikle doğum öncesi bakımda anne ve çocuk için çok önemlidir. 

· Göz sağlığı için havuç suyunu faydaları çok fazladır. Gözlerde olabilecek rahatsızlıklara engel olur. 

· Kilo vermek için ideal bir besin kaynağıdır. 

· Kasların gelişmesine yardımcı olur 

· Demir ve oksijen kapasitesini arttırır. 

Havuç Yağının faydaları: 
Havuç yağı çok etkili bir antioksidandır. Hasarlı dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Stresle mücadelede bünyeyi korur ve hastalıklarla mücadelede ciddi katkı sağlar. Sindirim sitemine yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı meydana gelen sorunları giderir. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikalleri yok eder. Serbest radikaller birçok hastalığın en önemli sebebidir. Cilt sağlığını korur. 

· Enfeksiyonları tedavi etme özelliği vardır. Hem iç hemde dış enfeksiyonların ortadan kaldırmasında başarılıdır. Ağız,boğaz,bağırsak, idrar yolları dahil birçok organda meydana gelen enfeksiyon hastalıklarını giderir. 

· Kan dolaşımını hızlandırır, kasları güçlendirir, iç organları toksitlerden temizler. 

· Kanseri önleyici özelliği vardır. Prostat, böbrek, mide ve boğaz kanserleri olmak üzere diğer bazı kanser türlerini önler. 

· Gaz sounlarını giderir. Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz problemleri için anlık tedavi sonuç verir. 

· Adet kanamalarını önler ve hafifletici etkisi vardır. 

· İdrar söktürücü özelliği vardır, safra ve ürük asitlerin sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. 

· Cildi gençleştirir, genel anlamda cilt ve deri hastalıklarından korur. 

Siyah Havucun faydaları: 
Havucun diğer versiyonlarında bulunan faydaların yanında bazı farklı hastalık ve sağlık sorunları için önemli bir şifa kaynağıdır. Aynı şekilde güçlü bir antioksidandır. Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı bünyeyi kuvvetlendirir. 

·Kolon kaserine karşı koruyucu etkisi vardır. 
·Romatizmadan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı etkilidir. Romatizma ağrılarının şiddetini azaltır. 
·Kılcal damarlara direkt etki eden nadir besinlerden bir tanesidir. 
·Görme bozukluklarını giderebilir. 
·Şeker hastalığından dolayı meydana gelebilecek sorunlardan dolayı gözlerin zarar görmesini engelleyebilir. 
·Damarlarda meydana gelen sorunları giderebilir. Damar tıkanıklıklarına engel olur. 
·Hücrelerin güçlenmesi ve yenilenmesi noktasında önemli rol oynar. 
·Sindirim sitemi ve özellikle mide ve bağırsak sağlığı için şifa kaynağıdır. 
·Cilt sağlığını korumada etkilidir. 
http://www.faydalarizararlari.com/havucun-faydalari/

İnsan sadece havuç yerse teni turuncu olur mu?

Evet doğrudur. Hatta bu konuda çok ileri gidilirse ölüme yol açabilecek zehirlenmeler bile olabilir. Fakat havuçtan zehirlenme olayı o kadar azdır ki, patatesin yeşillenmiş kısmının yaratabileceği zehirlenmenin yanında değerlendirmeye bile alınmaz.
Havuç, kökü yenilen otsu bir bitkidir. İlk olarak bundan 3,000 yıl kadar önce Orta Asya'da Afganistan dolaylarında yetiştirilmiş, buradan da Ortadoğu yoluyla dünyaya dağılmıştır. Aslı yol kenarlarında, kıraç yerlerde yetişen yabani havuçtur.
İlk havuçların renklen turuncu değildi. Beyaz, pembe ve sarı idiler. Turuncu veya kırmızımsı havuçlar 1600'lü yıllarda Hollandalılar tarafından geliştirilmişlerdir. Günümüzde tüketilen havuçların hemen hemen tümü Hollanda kökenlidir. Beyaz ve sarı renkteki havuçlar yem olarak kullanılırlar.
Çok besleyicidir. Çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir. İçinde yüzde 9 karbon hidrat ve karoten denilen boya maddesi bulunur. Bu boya maddesi, rengi san ve turuncu olan bütün meyve ve sebzelerde bulunur. Bunlar yenildiğinde vücudumuz karoteni A-vitaminine çevirir. Bir adet havuç vücudumuzun günlük A-vitamini ihtiyacının yüzde 220'sini karşılar.
A pro-vitamini şeklinde havuçta bol miktarda bulunan karoten, sağlıklı büyümeye, derimizi ve saçlarımızı canlı tutmaya yarar, enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırır, ayrıca geceleyin iyi görmeye yaradığı da ileri sürülüyor. Kandaki hemoglobin miktarını arttırarak kanın tazelenmesini sağlar. Kaynatılarak içilen suyu ishale iyi gelir. Karoten sadece havuçta değil kavunda ve balkabağında da vardır.
Havuç çok miktarda yenildiğinde cildi turuncu renge çeviren de bu karoten denilen turuncu renkli boya maddeleri, yani pigmentlerdir. Aslında normal olarak yenildiğinde bir tesiri olmayan karoten çok miktarda yenilen havuç vasıtası ile aşırı alındığında cildin rengini de değiştirir ama bu geçicidir. Ancak ısrarla aşırı havuç yenilmesine devam edilirse ciddi sonuçları görülebilir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.