19.02.2016

Kayak Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Faydalı Bilgiler

Global Bilgiler  /  at  10:38  /  No comments

1. Malzeme Seçimi
Kayak yapmaya başlamadan önce malzeme seçiminizi dikkatli yapmanız gerekir. Kendinize uygun olan kayak malzemelerini almadan önce bu konuda uzman birime danışıp, önerilerini ciddiye alın. Kayak yaparken kayak malzemelerinizi kiralıyorsanız bile dikkatli davranmanız gerekir. Ayağınızı sıkan ya da ayağınıza bol gelen kayak botu ile kayak yapmak zevkten ziyade eziyete dönüşür. Kayak seçimi yapılırken boyunuza uygun olması gerekir. Ayrıca kayak konusunda uzman olan biri ile yeni başlayan birinin kayağı aynı değildir. Bu yüzden kayak seçimi yaparken kayma seviyenizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Nerede ve nasıl kayacağınıza göre; dağ, pist, yarış ve tur kayakları diye kategoriler vardır. Kullanabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz bir kayak olmasına özen gösterin. Eğer kayağınızı satın alacaksanız son bahar gelmeden hatta ilkbaharda alın. Kış yaklaştıkça kayak fiyatları artar, erken alın ki; kayak sezonunda iki misline kayak almak zorunda kalmayın.
2. Kıyafet Seçimi
Kayak yaparken seçeceğiniz kıyafetler sizi soğuktan korumalıdır. Rüzgarın şiddetini engelleyecek, düştüğünüz zamanlarda içinize kar suyunu çekmeyecek, sizi ıslanmaktan koruyacak ve üşümenize engel olacak kıyafetler seçmeniz gerekir. Aynı zamanda seçtiğiniz kıyafet hareketlerinizi engelleyecek derecede kalın olmamalıdır. Kayak tulumu ideal bir kıyafet seçimidir. Eğer satın alma imkanınız yoksa kayak yaparken tulum kiralaması yapabilirsiniz. Hem sizi soğuktan korur, hem hareketinizi sınırlamaz, hem de ıslanmanızı büyük ölçüde önler.
3. Vücut Egzersizleri
Kayak yapmaya başlamadan önce vücut egzersizi yapmanız gerekir. Vücut egzersizleri ile kaslarınızı açın ve vücudunuzu ısıtın. Sakatlanmaları ve kayarken oluşabilecek krampları önlemek için ısınma hasletleri son derece önemlidir. Ayrıca kayak yapmaya karar verdikten sonra bir hafta öncesinden kaslarınızı hazırlayın. Antrenmanlı bir vücut ile kayın. Kayak refleks sporlarından bir tanesidir. Bu yüzden kayak yaparken beden ve zihin kontrolü sağlamanız gerekir. Dinlenmiş bir beden ve açık bir zihin ile kayak yapmaya çalışın.
4. Vücudun Dengesi
Kayak aynı zamanda bir denge sporudur. Kayakların üzerinde doğru şekilde durmak, düşmeden kayabilmek ve hızınızı ayarlayabilmek için vücudunuzun dengesi çok önemlidir. Kaymadan önce denge çalışmaları yapın.
5. Doğru Düşmeyi Öğrenmek
Kayak yapmayı öğrenebilmek için düşmekten korkmamak gerekir. Kayak yapmayı öğrenirken ilk nasıl düşmeniz ve düştükten sonra nasıl kalkmanız gerektiği öğretilir. Dengeniz bozulduğunda yan olarak kendinizi karların üzerine bırakmanız gerekir. Yoksa daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Sağlıklı düşmeyi öğrendikten sonra yaralanmalar yaşamazsınız. Düşmekten korkmayın. Dengenizi kaybedince düşün ve sonra kalkıp dengenizi sağlayarak kaymaya devam edin.
6. Sağlıklı Beslenme
Kayak yapmadan önce yedikleriniz ve içtiklerinize dikkat edin. Kayak yapmadan önce enerji ihtiyacınızı karşılayacak ve içinizi ısıtacak besinler tüketin. Ağır etli ve yağlı yiyecekler yerine daha hafif yiyecekleri tercih edin. Bol bol su tüketin ve meyve yemeye çalışın. Kayak yaparken vücudunuz sıvı kaybeder bunu engellemek için ve boğaz kuruluğu yaşamamak için su içmeye özen gösterin.
7. Güneşten ve Rüzgardan Korunma
Kayak yaparken sert rüzgarlar yüzünüze çarpar ve güneş ışınları direk olarak yüzünüze vurur. Bu yüzden yüzünüze nemlendirici krem, ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş kremi ve dudaklarınıza dudak koruyucu krem sürün. Kar maskesi ile yüzünüzü kapatmanızda fayda var. Hem rüzgar ve güneşten büyük ölçüde yüzünüzü korumuş olursunuz, hem de yüzünüzün üşümesini engellersiniz.
8. Kar Gözlüğü Kullanma
Kayak yaparken kar gözlüğü muhakkak kullanın. Kar gözlükleri ekstra bir aksesuar gibi düşünülebilir. Ancak göz sağlığını korumak için kullanılması son derece önemlidir. Karların üzerine yansıyan güneş ışıkları, kayak yapanların gözlerine zarar verir. Koyu renkli, fiber camlardan yapılan gözlükler ise, ışığı süzer ve görüşünüzü engellemez. Gözlük kullanmadan ilk anda kayak yaparken kar kişinin gözünü alır, belli bir süre sonra alışılsa da uzun süre gözlüksüz olarak kayak yapıldığında görmede zorlama ve göz ağrıları oluşur.
9. Kask, Koruyucu Dizlik ve Bileklik Kullanma
Güvenli bir şekilde kayabilmek için kaskınızı çıkarmayın. Düştüğünüzde ya da biriyle çarpıştığınızda başınıza darbe almaktan korunursunuz. Ayrıca düştüğünüzde eklem yerlerinizin zarar görmemesi için koruyucu bileklik ve dizlik kullanın. Bileklikler kayak yaparken, batonlarınızı (kayak sopanızı) kullanırken, bileklerinizin ağrımasını da büyük ölçüde engeller.
10. Uyarı Levhaları
Rotanızı uyarı levhalarınıza göre belirleyin ve levhalara dikkat ederek kaymaya özen gösterin.
11. Dinlenme
Kayarken yorulduğunuzda mola verin ve kayanlara engel olmayacak şekilde oturup dinlenin.
12. Yaralanma
Herhangi bir yaralanma durumunda yardım isteyin ve doktora gidin.
13. Hamilelik
Hamileyseniz ve hamile olma ihtimaliniz varsa kaymaktan sakının.

Kayarken kendinize dikkat ettiğiniz gibi diğer kayanları da tehlikeye sokmamaya özen gösterin. Kayarken bu hususlara dikkat edin, kayak keyfiniz yarıda kesilmesin.

Share
Posted in: , , , , Posted on: 19.02.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.