27.02.2016

KENDİNİZİ MUTSUZ HİSSETMENİZE NEDEN OLAN ÖNEMLİ BESİN MADDELERİ

Global Bilgiler  /  at  11:48  /  No comments

Depresyon, çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri. Çoğumuz yaşamımızdaki mutsuzluğun nedenleri üzerine kafa yorarız ancak beslenme alışkanlıklarımızı bu nedenlerden biri olarak pek ele almayız.
Oysa beslenme alışkanlıklarımız ruh sağlığımızı da doğrudan etkiler. Yediklerimizden gerekli besinleri alamazsak beyin fonksiyonlarımız ve hafızamız zarar görür, kendimizi mutsuz hissederiz.
İşte, "sağlam kafa sağlam vücutta olur" atasözünü doğrulayan 10 önemli besin maddesi...
Omega 3 yağ asitleri
Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımız için öneminin her yerde üzerine basa basa duyurulmasının bir nedeni var: Omega 3 yağ asitleri eksikliğinde sinir sistemimizdeki hücreler trans yağların hücumuna uğrar; bu da duygu ve davranışlarımızda dengesizliğe neden olur.
Tüketin: Balık yağı, yumurta sarısı, ceviz, keten tohumu
B vitaminleri
Özellikle B6 ve B12 vitaminleri metabolizmamız açısından hayati önem taşır: Felç riskini azaltır, tırnak ve derimizi besler, aynı zamanda duygusal dengemizi de düzenler. Yapılan araştırmalarda, depresyondan yakınan hastaların büyük çoğunluğunda B12 eksikliğine rastlandı.
Tüketin: Deniz ürünleri, yeşil yapraklı bitkiler, muz, lifli tahıllar ve kırmızı et
Folik asit
Araştırmalar, folik asit eksikliği olan insanların depresyon tedavilerine olumsuz yanıt verdiğini gösteriyor. Ortalama olarak yetişkinlerin günde 400 mcg folik asite ihtiyacı var.
Tüketin: Mercimek, fasulye, ıspanak, avokado, brokoli ve tropikal meyveler
Çinko (Zn)
Çinko, bağışıklık sistemi ve vücudumuzun tamamına büyük faydası olan bu element aynı zamanda akıl sağlığımızı da dengede tutar.
Tüketin: Kemikli pirzola, ıspanak, kabak çekirdeği ve siyah çikolata
Selenyum (Se)
Selenyum tiroid bezi ve akıl sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Tiroid hormonlarını karaciğerde aktif hale getirerek antioksidan üretimi sağlar ve vücudun detoks yaparak temizlenmesine yardımcı olur.
Tüketin: Ayçekirdeği, tam buğday ekmeği, ton balığı, istiridye, Brezilya cevizi
Magnezyum (Mg)
Yüksek miktarda şeker, gazlı içecek, antibiyotik, sodyum ve alkol tüketen bünyelerde magnezyum eksikliğine rastlanabilir. Uzmanların “stres panzehiri” dedikleri magnezyum, vücudumuzun rahatlamasını sağlayan önemli bir mineraldir.
Tüketin: Soya fasulyesi, mercimek, tam buğday ürünleri, az yağlı süt ürünleri ve kurutulmuş meyveler

D vitamini 
Çoğumuz özellikle kış aylarında kendimizi çok daha mutsuz hissetmeye eğilimlidir. Bunun önemli bir nedeni kışın daha az güneş görmemiz ve vücudumuzun yeterli D vitamini üretememesidir. Eksikliği depresyon ve duygu bozukluklarına yol açar.
Tüketin: Yağlı balıklar, mantar, balık yağı ve tofu
İyot (I)
Selenyum gibi iyot da tiroid üretimi açısından çok önemlidir. Bağışıklık sistemi, beyin performansı, hafıza, vücut ısısının kontrolü ve akıl sağlığı konusunda etkendir.
Tüketin: Taze peynirler, iyotlu tuz, patates, kızılcık, konserve ton balığı ve karides
Demir (Fe)
Yapılan araştırmalar yetişkin kadınların çoğunda demir eksikliğine rastlandığını gösteriyor. Alyuvar fonksiyon bozukluğuna yol açan demir eksikliği beraberinde kansızlık, yorgunluk ve düşük beyin performansını getiriyor.
Tüketin: Midye, fındık, tavuk ciğeri, kaju, badem
Amino asitler 
Korku duygusunun, duygu bozukluklarının, panik atakların ve stresin düşmanı olan amino asitler, sağlıklı düşünsel fonksiyonlara sahip olmak için vücudumuzun alması gereken besinlerden.

Tüketin: Yumurta, yağsız et, süt ve bakliyat ürünleri

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.