4.02.2016

KOVBOYLAR ZENCİMİYDİ?

Global Bilgiler  /  at  02:22  /  No comments

Herkes kovboyları filmlerden tanır. Genelde  silah atarak at sırtında koşan Amerikalı kahramanlar olarak gösterilmiştir. Pek çok Amerikalı tarihçiye göre işin aslı kovboy denilen şeyin efsane olarak yükseltilmiş ve bu abartma da başarılı olunmuş birkaç milli değerin biridir.

Gerçek buysa o kahraman kovboy John Wayne gibi bayıla bayıla izlediğiniz filmlerdeki artist alımlı kovboylar neydi peki?

Kovboylar aslında Anadolu tabiriyle sığırtmaçlıktır yani sığır çobanı. Araştırmacılara göre kovboylar Amerikalıların düşündükleri ve propagandasını yaptıkları gibi milli faziletlerin timsali olmayıp Amerikan et endüstrisinin mevsimlik işçilerin başka kimseler değilmiş aslında. Araştırmalar kovboyların 1860 lardan 1895 ye kadar mevsimlik işçi olduğunu ve kovboy ömrünün topu topu otuz yıl kadar olduğunu gösteriyor. Peki bu kadar kısa ömürlü olduğu halde nasıl olur da efsanevi kahraman niteliği kazanabilmiştir bu kovboylar.

Ilk defa 1860 larda Teksas kovboyları hakkında gazeteler yazılar çıkmaya başlamış. Çalışkan dürüst sığır çobanları olarak becerileri cesaretleri ve dostlukları gazetelerde boy göstermiştir. 1870 lerde ucuz romanlara ve piyesleri konu olmaya başladı.  1880 lerde ise bufalo vahşi batı şovu olarak bilinen büyük Amerikan fantezisinin ayrılmaz bir parçası olup bizim tabirimizle patladı gitti.

Böylece aslında Amerikan et endüstrisinin mevsimlik işçilerin muazzam bir efsane ortaya çıkarılmıştır. Bu durum bizim de bilinçaltımıza efsane kovboylar olarak işletilmiştir. Bu da Amerikan emperyalizmin ve kültür aktarımının silahı olmuştur.

Kovboyluk 1885 darbe Teksas'ta gelişen sığır işletmeciliği teknikleri ve kuzey eyaletlerinde hatta Kanada'da yayılınca kovboylara kapı gözükmeye başlar ve üstüne yaşanan inanılmaz bir soğuk sert rüzgarlar binlerce sığırın telef olur bunun. Üzerine çiftlik sahipleri yeniden yapılanmaya gitmek ihtiyacı duyar ve artık herkes kendi sürüsünü otlatma dönemine geçince sayıları 50 bini geçmeyen kovboylar 1890 lı yılların ardından işlerine son verilir. Daha sonra çoğu tarım işine yönelmeye başlar.

Bölüm başında okuduğunuz asıl konusuna gelince bu kadarda olmaz diyeceksiniz ama Amerikan tarihçilerine bakılırsa efsaneleşmiş şekilde beyaz derili ve hatta kararmış kumral tipler olarak gördüğümüz yakışıklı kovboyların çoğu zenci ve kızılderililerden oluşuyormuş aslında. O zaman ikinci sınıf iş görüldüğü için kovboyluk yani sığır çobanı zenciler, kızılderililer ve hatta Endülüs'ten kaçan müslüman kökenliler tarafından yapılıyormuş kovboyluk. Üstelik öyle haydut gangster kovalamak veya kötü adamların elinden hanımları kurtarmak gibi marifetleri de yokmuş.


Son olarak Teksaslı bazı kovboy birliklerinin tamamının zenci olduğu da ortaya çıkmıştır.
Bu kahraman kovboylar tabiki Amerika'nın oldukça işine yaramıştı. Çünkü sürekli kendi bilinçaltını ve dünyaya kahraman olarak kovboylar gösterildi. Filmlerine dikkat ederseniz sürekli ikinci sınıf vatandaş olarak görülenler zencilerdir. Meksikalılar, Kızılderililer sürekli kötü adamdır. Çinliler kötü işlerde çalıştırılır. Buda zihin etkileme ve propaganda amaçlı olarak filmlere konu olarak bilinçaltımıza işletilmeye çalışılmaktadır. Ama gelin görün ki aslında gerçek böyle olmadığı sonradan yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

http://www.tarihkomplo.com/2015/06/kovboylar-zenci-miydi-zenci-olduklar.html

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.