19.02.2016

Kışın Seyahate Çıkarken Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

Global Bilgiler  /  at  11:03  /  No comments

Global Bilgiler

Bütün yoğunlukları bir kenara bırakıp yaz, kış fark etmeksizin seyahat etmek isteriz. Çünkü yolculuklar bizi bize götürür.  Yeni şehirleri görmemizi, yeni insanları tanımamızı, yeni kültürlere tanık olmamızı, hayattan keyif almamızı sağlar. Seyahat etmek değişmektir bir anlamda çünkü kişinin bakış açısını değiştirir. Bazen iş, bazen ziyaret, bazen de tatil için gerçekleştirdiğimiz seyahatler alabileceğimiz en güzel eğitimdir. Bize hem sabrı öğretir, hem yeni heyecanlar yaşatır. Seyahat planları yaparken günler öncesinden yolculuğumuzun hayalini kurarız, gideceğimiz yerlerin listesini yapar, kalacağımız yerleri gitmeden ayarlarız ama bavul hazırlıklarını son ana bırakırız çoğu zaman. Ve tüm eşyalarımızı toplayıp evden çıkarken özgürlük hissini taşıyacak yerde, hep ‘bir şeyleri unuttum hissini’ taşırız. Bundan daha kötüsü unuttuğumuz şeyin aklımıza geldiğinde çoktan yola çıkmış olup, geri dönme şansımızın olmamasıdır. Bu talihsizlikleri yaşamamak için valizimize koymamız gerekenlerin listesini yapmak faydalı olacaktır.
Sevdiğiniz ve rahat ettiğiniz kıyafetleri yanınıza alırken ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları da unutmamanız gerekir. Eğer kışın yola çıkacaksanız valiz hazırlarken hava koşullarını da hesaba katmanız gerekir. Kış sebebi ile yolda karşılaşacağınız problemlere de hazırlıklı olmalısınız. Kışın seyahat için gerekli tüm malzemeleri yanınıza alıp, huzurlu bir yolculuk yapmanız ve gittiğiniz yerde hava koşullarına meydan okumanız için işte seyahatinizi kolaylaştıracak öneriler;
Ø  Eğer kış aylarında seyahat edecekseniz ya da gideceğiniz yerde kış koşulları ile karşılaşacaksınız valizinizi hazırlarken mevsim şartlarını dikkate almalısınız. Gitmeden öncesi meteorolojiden seyahat esnasında ve sonrasında hava durumu bilgilerini öğrenmelisiniz. Bu bilgi götüreceğiniz kıyafetleri seçmenizde büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
Ø  Gideceğiniz yerin hava koşullarına uygun kıyafetler seçin. Sizi üşütmeyecek ve içinde rahat ettiğiniz kıyafetleri yanınıza alın.
Ø  Gideceğiniz yerin haritasını yanınıza almayı unutmayın.
Ø  Kış kıyafetleriniz kalın ve çok yer kaplayacağından dolayı valiz seçiminizi bunu göz önünde bulundurarak yapın.
Ø  Valizinizin tekerlekli olması hem işinizi kolaylaştırır, hem de yağmur ve çamur gibi etkenlere karşı valizinizin altının ıslanmamasını sağlar.
Ø  Muhakkak şemsiye alın. Islanmaktansa, yanınızda şemsiye taşımak çok daha iyidir. Küçük bir şemsiye tüm gününüzü kurtarabilir.
Ø  Yanınıza yedek ayakkabı alın. Çünkü kış koşullarında ayakkabılarınız ıslanabilir ve kuruması uzun zaman alabilir. Islak ayakkabılarınızı kuru ayakkabılarınızla değiştirip seyahatinizi aksatmamış olursunuz.
Ø  Yanınızda kalın çoraplar götürün. Ayakkabılarınızın ıslanma ihtimaline karşın yanınızda götüreceğiniz çoraplarınız çok olsun.
Ø  Kalın eldiven, bere ve atkı alın. Parmak ucu açık olan eldivenler akıllı telefon kullanımında, valiz taşımanızda ve seyahat esnasında daha kolay hareket etmenizi sağlar.
Ø  Gideceğiniz şehrin metro, otobüs, tren seferlerini önceden öğrenin. Planlarınızı buna göre yaparsanız soğukta beklemek zorunda kalmazsınız.
Ø  Valizinizi hazırlarken birkaç boş poşette koyun. Gerektiğinde kirli çamaşırlarınızı ve ıslak eşyalarınızı içine koyabilirsiniz.
Ø  Seyahat edeceğiniz yerde kar varsa, yanınıza kayak malzemelerinizi ve kar gözlüklerinizi de alın.
Ø  Bayanlar seyahat esnasında kullanmak için omuzlarına şal alabilir. Hem gezerken, hem yolculuk esnasında sizi soğuktan koruyacaktır.
Ø  Soğuk sebebi ile eliniz ve yüzünüz tahriş olabilir. Yanınıza el ve vücut kremi alın.
Ø  Yolculuk esnasında telefonunuzun şarjının bitme ihtimaline karşın yedek batarya yahut seyahat şarj aleti alın.
Ø  Kış koşulları sebebiyle hastalanma olasılığını göz önünde bulundurun. Gideceğiniz yerde eczane aramak zorunda kalmamak için yanınıza basit bir antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar alın.
Ø  Çantanızdan mendil ve peçeteyi eksik etmeyin.
Ø  Yemeklerin midenizi ve bağırsaklarınızı bozma ihtimaline karşın yanınıza rahatlatıcı mide ilaçlarını alın.
Ø  Alerjik rahatsızlıklarınız ve hassas bir cildiniz varsa bunun için önleminizi gitmeden alın.
Ø  Diş fırçası, diş macunu ve şampuan gibi temel ihtiyaçlarınızı götürmeyi unutmayın.
Ø  Soğuk algınlığı ihtimaline karşın yanınıza sıcak su ile içebileceğiniz ot çayları, c vitamini ve grip hapları alın.
Ø  Nemlendirici krem ve cilt temizleme ürünlerinizi de valizinize yerleştirin.
Ø  Kayıp, düşme gibi ufak kazalar olabilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurup yanınıza yara merhemi ve yara bandı alın.
Ø  Boğazınızın şişmesi durumunda kullanmak için boğaz pastilleri alın.
Ø  Kış için seyahat çantanızı eksiksiz hazırladıktan sonra ulaşım için tercih edeceğiniz araçları da önceden kontrol edin. Eğer kişisel aracınız ile yolculuk yapacaksanız kış lastikleriniz muhakkak takılı olsun.
Ø  Kışın gece yolculukları tehlikeli olabileceği için gündüz yolculuk yapmaya özen gösterin.
Ø  Eğer uçak ile yolculuk yapacaksanız rötar yapma ihtimaline karşın hazırlıklı olun. Kış seyahatlerinde hava koşulları sebebi ile uçaklar kalkış yapamadığı için uzun süre hava limanında beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için kabinde yanınıza alacağınız çantanıza karnınız acıktığında yemek için atıştırmalıklar alın. Beklerken okumak için kitap almayı da unutmayın.
Ø  Eğer otobüs yahut tren ile yolculuk yapacaksanız mola esnasında ve yolculuk sonunda terli olmamaya dikkat edin.
Ø  Özellikle kışın yapacağınız yolculuk esnasında soğuğu önleyen, sıcak tutan ve teri çeken yün atlet kullanabilirsiniz.
Ø  Otobüs yolculuğunda uyumak istediğinizde başınızı cama yaslarken kullanmak için küçük bir yastık alabilirsiniz. Kışın buharlı ve soğuk olan cama karşı önleminizi de almış olursunuz.
Ø  Yolculuk esnasında müzik dinlemek isterseniz kulaklığınızı da unutmadan yanınıza alın.
Ø  Yolculuğunuz sonrasında gittiğiniz yerde yürüyerek gezecekseniz bel desteği olan bir sırt çantasını da muhakkak yanınızda götürün. Sırt çantanızın içerisine hem elektronik eşyalarınızı, hem fotoğraf makinanızı hem de yedek kıyafetlerinizi rahatça sığdırabilirsiniz.
Ø  Yine yolculuk esnasında kimlik, cüzdan, telefon gibi özel eşyalarınızı koyacağınız çok gözlü bir bel çantasını da yanınıza alın. El çantasından daha güvenli olan bel çantaları, seyahat esnasında oldukça rahat bir kullanım sağlar.
Ø  Tüm hazırlıklarınızı yaptığınıza göre kış seyahatiniz için artık hazırsınız. Gideceğiniz yerde karışılabileceğiniz problemlerin önceden önlemini almak seyahatinizi aksaklıklara uğratmayacaktır. Keyifli ve huzurlu bir yolculuk için gerekli olabilecek her eşyayı aldıktan ve her ihtimali gözden geçirdikten sonra yanınıza huzurunuzu almayı da unutmayın.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.