9.02.2016

Neden Bazen Gözümüzün Önünde Uçuşan Nesneler Görürüz?

Global Bilgiler  /  at  11:12  /  No comments

Bazen gözümüzün önünde nokta, benek ya da solucan benzeri uçuşan cisimler görürüz. Yaşlandıkça daha sık karşılaşılmaya başlanan bu durum özellikle düz bir zemine, örneğin boş bir duvara bakarken ortaya çıkar. Bu cisimler gözünüzün önünde uçuşuyormuş gibi görünmelerine rağmen aslında gözün içinde hareket ederler. 

Gözün içinde, göz merceği ile retina arasındaki bölgede vitröz sıvısı olarak isimlendirilen bir sıvı bulunur. Şefaf ve jel kıvamındaki bu sıvı gözün şeklini korumasına yardımcı olur. Göze gelen ışık vitröz sıvısının içinden geçerek retinaya ulaşır. Göz merceği ışığın retina üzerine odaklanmasını sağlar. Retinadaki ışığa duyarlı hücreler ışığı algılayarak elektrik sinyallerine dönüştürür ve bu sinyaller optik sinirler aracılığıyla beyne iletilir. Işığın retinaya ulaşmadan önce içinden geçtiği vitröz sıvısının içinde doku parçacıkları, kırmızı kan hücreleri ve protein molekülleri bulunabilir. Bu küçük parçacıklar ışığın retinaya ulaşmasını kısmen engeller ve görüş alanı içinde uçuşan nesneler şeklinde algılanır. 

Bazen gözümüzün önünde gördüğümüz, hızla hareket eden ve kısa sürede kaybolan küçük parlak noktaların oluşma sebebi ise daha farklıdır. Bu durum çoğunlukla parlak mavi ışığa, örneğin gökyüzüne bakarken ortaya çıkar. Retinadaki kılcal damarların içindeki kırmızı kan hücreleri yaklaşık 430 nm dalga boyundaki mavi ışığı soğururken, kırmızı kan hücrelerine göre sayıları daha az olan beyaz kan hücreleri mavi ışığı geçirir. Bu durum göze gelen ışığın, kılcal damarların gerisinde bulunan ışığa duyarlı sinir hücreleri tarafından farklı şekillerde algılanmasına ve retinadaki kılcal damarların içindeki beyaz kan hücrelerinin parlak beyaz noktalar şeklinde görülmesine neden olur.

Share
Posted in: , , , Posted on: 9.02.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.