4.02.2016

Polise Neden Aynasız Derler

Global Bilgiler  /  at  22:31  /  No comments

"Bu laf amerikalılar özgü bi laftır.Polisler genelde çok yanlış yaparlar.Ve bu yaptıkları hata onlara pahalıya mal olur.Her zaman hata yaparlar.Ve bunları göremezler.Ghettodaki siyah kesimde bu aptal üniformalı beyazlara aynasız(Arkasını göremeyen) lakabını takmıştır.

Yine bir rivayete gore; (ne kadar dogrudur bilmiyorum)

Polislerin ilk uniformalarinda, sapkalarda bulunan polis armasinin bulundugu metal cok parlakmis (tipki ayna gibi)… Karsidan uniformali bir polis gelirken ilk dikkat ceken bu parlak metallermis.

Daha sonra ilk uniformalar degisince, bu ayna gibi parlak olan metallerde sapkalardan kaldirilmis, daha mat renkli metaller kullanilmis.

Bu ayna gibi parlak metallerin kaldirilmasindan sonra, halk arasinda “aynasiz” terimi kullanilmaya baslamis. “Eskiden aynalari vardi, simdi aynalari yok” anlaminda kullanilmaya baslandigi soyleniyor."Demiş bir bilen.

Polis ülkemizde güvenlik adına görev yapan ve ülkenin bütünlüğünü koruyan informalı ve üniformasız devlet gücüdür. Bilindiği üzere daha çok Amerikan filmlerinden karşılaştığımız, polise genelde halk dilinde ve suçlular tarafından aynasız lakabı takılmakta ve aynasız geldi aynasız gitti şeklinde replikler geçmektedir.

Ülkemizde de yerleşen bu sözcük bazen kullanılmakta olup nedeni nedir diye düşünenler için biraz açıklama yapalım.

Aslında polise neden aynasız denir ile ilgili net bir tabir veya açıklama yoktur. Ama bu konu ile ilgili pek çok Varyasyon mevcuttur.

Aynasız sözcüğü Amerikalılara özgü bir sıfat olarak karşımıza çıkmaktadır. Gettoda ve fakir mahallelerde yaşayan zenci halkın, beyazlar için ve polisler için kullandığı bir sözcük olduğu rivayet edilmektedir. Buna göre çok kibirli olan ve arkasını görmeyen polisler ve beyazlar, siyahiler tarafından aynasız olarak lanse edilmektedir.

Bir başka rivayette Amerika'daki polislerin üniformalarında ve şapkaların da bulunan parlak Metal rozetin ayna gibi yansımaktadır. Üniformalar değiştiğinde bu rozetin parlaklığını gitmesi nedeniyle Eskiden aynalıydı şimdi aynasız şeklinde bir tabir oluştuğu söylenmektedir.

Bir başka olasılık ise 1950 lerde zenci çetelerin ve polis düşmanı siyahların polislere mesaj vermek için park halindeki polis araçlarının Aynalarını Kırdığı Ve bu sebepten aynasız olarak isim takıldığı iddia edilmektedir.

Ülkemizde ise pek çok Varyasyon mevcuttur. Yok eski araçların dikiz aynası yokmuş, yok bıyık ve sakal dan dolayı kirli görünüyorlarmış gibi pekçok akla hayale gelmeyen İddaa olsa da bu söylemin asıl sebebinin Amerika'dan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Çok basit bir şekilde ele alınırsa Amerikan filmlerinin kötü bir dublaj hatası olduğu düşünülmektedir. Yani Amerika'da kullanılan cop sözcüğünün filmler Türkçe dublajlanırken aynasız şeklinde mideden atılma gibi bir söylem nedeniyle bu sözcük söyleniyor olabilir.


Bu Konuda Bazı Yorumlar

"Başkalarının kanunları çiğnemesini korurken kendileri çok fazla hata yapıp bunları görmezler, bu yüzden aynasız denir." 

"Eski Amerikan karakollarında ayna bulunmazmış."

"Polisler araç kullanırken aynaya bakmazlar. Ben polisim zaten ne gerek var mantığı."

"Bu laf amerikalılar özgü bi laftır.Polisler genelde çok yanlış yaparlar.Ve bu yaptıkları hata onlara pahalıya mal olur.Her zaman hata yaparlar.Ve bunları göremezler. Ghettodaki siyah kesimde bu aptal üniformalı beyazlara aynasız(Arkasını göremeyen) lakabını takmıştır. "

Polislerin ilk üniformalarında şapkalarda bulunan polis armasının bulunduğu metal çok parlakmış (Tıpkı ayna gibi)… Karşıdan üniformalı bir polis gelirken ilk dikkat çeken bu parlak metallermiş. Daha sonra ilk üniformalar değişince, bu ayna gibi parlak olan metallerde şapkalardan kaldırılmış, daha mat renkli metaller kullanılabilmiş. Bu ayna gibi parlak metallerin kaldırılmasından sonra, halk arasında “ aynasız” terimi kullanılmaya başlamış. “Eskiden aynaları vardi, simdi aynaları yok” anlamında kullanılmaya başlandığı söyleniyor.

Share
Posted in: Posted on: 4.02.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.