22.02.2016

STAJ NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Global Bilgiler  /  at  10:05  /  No comments

Staj Nedir? 

Stajlar, derslerde öğrendiğiniz konuların pratikte nasıl uygulandığını görmeniz ve çalışma hayatına uyum sağlamanız açısından son derece önemli ve sizin tarafınızdan ciddiye alınması gereken eğitim ve çalışma süreçleridir. Bir çeşit ön sevişme de diyebiliriz.

Stajın kazandıracakları nelerdir? 

1) Kariyer Planlaması: Gerçek bir çalışma ortamında, öğrenciler ilgi duydukları kariyer alanlarını ve çalıştıkları alana uygunluklarını incelerler. Staj, öğrencilere izlemek isteyecekleri ve kariyer çalışmalarını sürdürecekleri alanları belirlemelerinde yardımcı olur. 

2) İş Tecrübesi: Akademik bilgilerin çalışma ortamının gerektirdikleriyle sentezini sağlamak açısından staj, öğrencilere ileride karşılaşacağı muhtemel sorunlar açısından pratiklik ve vizyon edinme imkanı sağlar. 

3) Yeni Beceriler: Staj, öğrencilere ileride çalışmak istediği kariyer için gerekli temel becerileri sağlamada, sahip olduğu becerilerin de geliştirmesinde etkin rol oynar. Staj, iş yeri çalışanlarıyla etkili iletişimi sağlama, yönetim ve idarede etkin olabilme becerileri sağlar. Öğrenciler, staj yoluyla takım çalışmasının önemini kavrarlar. 

4) Profesyonel Bağlantılar: Staj, ileride öğrencilere potansiyel işverenlerle iletişim kurmalarını sağlayarak değerli iş referansları edinmelerine ve dolayısıyla gelecek için yatırım yapmalarına katkıda bulunur. 

Staj Neden Önemlidir? 

Staj, öğrenciye ve staj yapılan şirket veya kuruma fayda sağlayan bir süreçtir. Şirket veya Kurumlara gelecek için potansiyel adayları tanıtan, öğrencilere ise iş hayatını tanıtıp kendi yetkinliklerinin farkına vardıran, uzmanlaşacakları alanı seçmelerini kolaylaştıran çok değerli bir dönemdir. 

Diğer taraftan başta çok uluslu şirketler olmak üzere, stajı ciddiyetle ele alan, her iki taraf için de faydalı bir sürece dönüştüren şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Şirketler en iyileri bulabilmek için kariyer günleri gibi çeşitli aktiviteler, sektörel yarışmalar düzenleyip, stajyer alımlarını işe alım ciddiyetinde yürütüyorlar. Tıpkı işe alım yapar gibi stajyer adaylarını testlere tabi tutup, mülakatlar yapıp seçiyorlar ve staj bittikten sonra kadro açıklarını bu stajyerler arasından tamamlamayı tercih ediyorlar. Birçok büyük şirket yeni mezun işe alımlarının %80’ini daha önce kendilerinde staj yapmış adaylar arasından seçiyorlar. 

Okul döneminde yapılan, öğrencilere iş başında öğrenme imkânı tanıyan stajlar ya da part-time işler mezuniyetten sonra öğrencilerin iş hayatına adaptasyonunu hızlandırıyor, yönlerini daha kolay bulmalarını sağlıyor. 

Bir çok kurumda stajyer olarak başlayıp daha sonra yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak çalışmaya devam eden adaylarda aidiyet duygusu diğer elemanlara göre daha fazla gelişmektedir. Çekirdekten yetiştiği için ileride kurum içerisinde en kıdemli çalışanlardan biri olan bu elemanlar bir çok işe, projeye hâkim oluyorlar.

Tavsiyeler: 

Stajı bir zorunluluk olarak değil bir öğrenme, kariyerinize adım atma süreci olarak görün, 

Staj yapmak istediğiniz alanınız ve staj yapacağınız yeri dikkatle seçin. Neye ilginiz var, hangi alanda güçlüsünüz, hangi alanda ilerlemek istiyorsunuz önce buna karar verin ama bu konularda çok da katı olmayın. 

İnsanlar size öğrenci gözüyle, nasıl olsa birkaç hafta sonra gidecek gözüyle bakacaktır; siz elinizden geldiğince onlara orada potansiyelinizin olduğunu hissettirin. 

Tıpkı oranın bir elemanı gibi size verilen görevleri zamanında ve eksiksiz yapın. Her zaman uyumlu, hevesli ve öğrenmeye açık olun.

Üzerinize görev almaya çalışın, sorumluluk altına girin. İnsanlar sizin farkınızda değilse onlara orada olduğunuzu hissettirin. 

Elinizden geldiğince gözlem yapın. İnsanlar telefonda nasıl konuşuyor, nasıl oturup kalkıyor, nasıl giyiniyorlar, birbirleriyle nasıl iletişim kuruyorlar dikkatlice gözlemleyin. 

İş yaşamınızda size rol model olacak insanlar bulmaya gayret edin. Bu insanlarla yakın temasta kalıp, onlar için bir şeyler yapmaya çalışın. 

Staj yaptığınız şirkette kariyerinizde gitmek istediğiniz roldeki kişilerle konuşup bilgi alın, onların deneyim ve tecrübelerinden yararlanın. 

Takım çalışmasına yatkın olmak, liderlik vasıfları size puan kazandıracaktır. 

Stajınız bitse bile şirkettekilerle iletişiminizi koparmayın 

Staj başvurularınızı yapmak için en son anı beklemeyin. Özellikle talebin yüksek olduğu firmalar yaz dönemi staj kabullerini Ocak – Şubat gibi gerçekleştiriyorlar.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.