4.02.2016

Tarihin En İçinden Çıkılmaz Durumu Kobra Etkisi, Kobra Etkisi Nedir

Global Bilgiler  /  at  22:26  /  No comments

Bazen ortada geçmişten süregelen bir sorun vardır, bu sorunu çözmek için yaptığınız her müdahale işleri daha da kötü duruma getirebilir bu olayın literatürdeki adı kobra etkisidir.

Efekte adını veren olayımız Hindistanda geçiyor ;

Hindistan İngilizlerin himayesi altında iken, İngiliz askerlerin bölgede bulunan zehirli kobralardan kurtulmak için çok zaman ve para harcadığını gören İngiliz hükümeti’nin aklına kendilerince dahiyane bir fikir gelir, Bu kobralar ile biz uğraşmayalım, kobraları halkın kendisine kırdırıp ölüsü başına para verelim, hem daha ucuza mal olur hem askerimiz bu iş için uğraşmaz demişler, klasik kar / zarar formülünde karlı sonuç verdiği içinde fikri icraata dökmüşler.

Başlarda her şey mükemmel işlemiş, fakat aynı kar / zarar formülünü uygulayan hintliler kendilerince karlı yöntemin yılan beslemek olduğunu fark etmişler ve yılanları besleyip artık üremeyen yılanların ölülerini İngiliz hükümetine satarak geçimlerini sağlamaya başlamışlar. Tabi çok fazla bir zaman geçmeden İngilizler kazıklandıklarını anlayıp durumun farkına varmışlar fakat bu süreç içerisinde hintli köylüler ormanda kobra beslemek zor oluyor diyerek çoktan kobra çiftlikleri kurup işi endüstriyel boyuta taşımışlar.

Tabi ki ingilizlerin geçmişten süre gelen soruna yaptıkları müdahaleden gördükleri zarar bununla sınırlı kalmamış, kazıklandığını anlayan herkesin yapacağı gibi, İngilizler artık ölü yılan başına para verilmeyeceğini duyurmuş ve ölü yılan alımlarını durdurmuşlar, yani soruna sebep olan müdahalenin oluşturduğu yeni soruna yeni bir müdahalede bulunmuşlar, bunun neticesinde hintliler bu yılanlar eskiden para kazandırıyordu şimdi sadece masraf oluşturuyor diyerek çiftliklerdeki hayvanları ormana geri salmışlar, peki ya sonuç ? ilk baştaki zehirli yılan popülasyonu daha da çoğalmış.

Bazen yaptığınız proje beraberinde bazı sorunları getirir, bazende süregelen sorunların üzerine siz gelip çözüm bulmaya çalışırsınız, artık derdinizin çoğu projeden çok projeden bağımsız sorunlar ile boğuşmak olmuşsa sadece elinizdeki projeye odaklanmak diğer sorunlar ile hiç ilgilenmemek daha verimli bir yol gibi duruyor, tabi sorunun temel sebebini bulduğunuz anda o sorundan kurtulmak en kalıcı çözüm.

Kobra etkisi terim olarak içinden çıkılmaz bir problemin çözümü için yapılan bir müdahalenin, problemi işin içinden daha çıkılmaz bir durum haline getirmesi olayına denmektedir.

Bu Terim yaşantımıza tarihi bir olaydan geçmiştir ve çok ilginçtir. İngilizler Hindistan'a sömürmek için işgal ettikten sonra bilindiği üzere üzerinde Güneş batmayan imparatorluk unvanını almış ve çok büyük bir ülke olan Hindistan'ı sömürge Devleti olarak kullanmaya başlamışlardır.

Hindistan bilindiği üzere çok çeşitli hayvanların bulunduğu tropikal bir bitki örtüsüne sahiptir ve bölgede çok zehirli yılanlar, kral kobra dahil yaşamaktadır.

İngiliz askerleri bölgeyi işgal ettiklerinde ilk etapta zehirli kobra yılanları sokması neticesinde pek çok İngiliz askeri ölmüştür. Çünkü askerler ilk defa karşılaştıkları yılanlar hakkında hiç bir şey bilmemekte ve karşı koyamamaktadır.

Bu olayın ardından İngilizler daha fazla zayiat vermemek için ilginç bir yol bulmuş, zehirli kobraları öldürüp teslim eden Hintlilere para ödemişlerdir Yılan başı.

Hintliler bu kampanyayı çok sevmiş, ilk etapta çokça kobra yılanı yakalanmış, Hatta neredeyse yılanların soyu tükenme noktasına gelmiştir. Ardından bu işi fırsata çevirmek isteyen Hintliler bu yılanları kendileri üretmeye karar vermiş ve bölgede kobra çiftlikleri kurarak yılan üretimine başlamışlardır. Ardından bu yılanların kendileri yetiştirip, öldürüp, İngilizlerden sterlin almaya başlamışlardır.

Yılan başı 1 sterlin ödeyen İngiliz hükümeti Zaman geçtikçe kasasından çok fazla para çıktığını görmüş, Bu sebepten yılan kampanyasından vazgeçmiştir. Bu kampanyanın bittiğini duyan halk oldukça kızmış ve çiftliklerde ürettikleri kobraları doğaya salmaları üzerine oldukça fazla zehirli kobra yılanı doğada daha fazla bulunmaya başlamıştır.

İlk etaptan daha fazla kobra yılanı ortaya çıkması durumuna kobra etkisi denmesinin sebebi budur ve tarihten gelen bu olay literature geçmiştir.

Share
Posted in: , Posted on: 4.02.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.