13.02.2016

TÜRKİYE'DE YAPILAN ÖRNEK SEL VE EOZYON KONTROLÜ ÇALIŞMALARI

Global Bilgiler  /  at  13:16  /  No comments

Akşehir Sel ve Erozyon Kontrolü Projesi

Bir su havzasında sel ve taşkınları önlemede en tesirli ve kalıcı metot  su toplama  bölgesindeki toprak-su-bitki arasındaki tabii dengeyi yeniden tesis edecek tedbirlerin alınmasıdır. 1962 yılında Akşehir’i tehdit eden sel de- resi havzasında yapılan çalışmalar seli korkulu rüya olmaktan çıkarmış, sel olayları yaşanmaz olmuştur.


                                                   Akşehir 1962-2010

İzmir Karşıyaka Sel ve Erozyon Kontrolü Projesi

İzmir’de 4 Kasım 1995 günü  başlayan şiddetli yağış yüzünden  meydana  gelen taşkın neticesinde;  Karşıyaka, Çiğli ve Narlıdere İlçelerinde binlerce evi su basmış, yüzlerce ev yıkılmış ve toplam 62 vatandaşımız  hayatını kaybetmiştir. İzmir Karşıyaka ve Bornova İlçelerinde toplam olarak 2546 ha. erozyon kontrolü çalışması yapıl- mıştır. Çalışmalardan sonra bir daha sel yaşanmamıştır.


Ağrı Doğubayazıt  Sel ve Erozyon Kontrolü Projesi

2009 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ağrı Doğubayazıt ilçesi İshakpaşa Sarayı çevresinde meydana gelen sel ve taşkınlar neticesinde  can kaybı yaşanmış ve çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan telef olmuştur. Havzada yapılan inceleme ve tespitlere  göre 1960 yılından beri defalarca tekrarlanan sel, taşkın ve rusubat, can ve mal kayıplarına, ulaşım ağlarının zarar görmesine  ve ziraat arazilerinin rusubatla  örtülmesine  sebep  olmuştur. İs- hakpaşa Sarayına, Kale’ye ve çevredeki anıt binalara giden yollar sellerle tahrip olmuştur.
Söz konusu zararların bir daha yaşanmaması için 23.10.2009 tarihinde proje çalışmalarına başlanmış, proje kap- samında 1.453 ha.’lık alanda dere ıslahı ve teraslama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Uygulama yapılan dereden sel gelmez ve sel tehlikesi yaşanmaz olmuştur. Çalışmaların olumlu neticelerini gören yöre insanları, önceleri karşı çıkmalarına karşılık bitişiğinde bulunan dere havzasında da çalışılması için talepte bulunmuşlardır. Bunun üzerine 1084 hektar saha için 2012 yılında “Sağdıç Sel Kontrol Uygulama Projesi” düzenlenmiş ve çalışmalar bitirilmiştir.


Adana Çakıt Çayı Sel ve Erozyon Kontrolü Projesi

1980 yılı ilkbaharında  Seyhan  nehrinin  bir kolu olan  ve Seyhan  baraj  gölüne  dökülen  Çakıt Çayı taşmış E-5 karayolunu ve demiryolunu  tahrip etmiş, Adana ilini tehdit eder konuma gelmiştir. Niğde Bor ve Ulukışla ilçeleri ile Adana Pozantı İlçesi ve 39 köyü içine alan “Çakıt Çayı Erozyon Kontrol Projesi” 1982 yılında düzen- lenmiş uygulamaya başlanmıştır.
Proje ile 40.000 hektar sahada erozyon kontrolü, ağaçlandırma, mera ıslahı ve otlandırma çalışması yapılmıştır. Çalışmalardan sonra sel olayı yaşanmaz olmuştur.


                                 1984                                                                          2010

Kahramanmaraş Yeşil Kuşak Projesi

Kahramanmaraş ilinin kuzeyinde yer alan Ahırdağlarına 15 Nisan 1972 yılında yağan ve 50 dakika süren sağa- nak yağış sonrası Akdere taşmış, Sereli köyünde 19 ev yıkılmış, 5 insan hayatını kaybetmiş, 80 adet küçükbaş hayvan telef olmuştur. Yapılan sel ve erozyon mahsatlı havza ıslah tedbirleri, sınai tesisler ve ağaçlandırmalarla bugün şehre gelen rusubat akışı önlenmiştir. Çalışmalardan sonra sel olayı yaşanmaz olmuştur.
                                  1935                                                                          2011

Van Ağzıkara Sel Kontrol Projesi

Ağzıkara ve Boğa derelerinin birleşerek Ağzıkara köyü içerisinden geçmesi esnasında  yağış sularının tesiri ile yukarı havzalarda bulunan  meralardan  taşınan rusubat  ile sürekli taşkınlar meydana  gelmektedir. Bu dereler birkaç yılda bir sel üretmektedir.
1.082 hektarlık mera sahası için yapılan sel kontrol uygulama projesinin 2012 yılında uygulaması tamamlanmış- tır. Burada yapılmış olan uygulamalar suyun yüzeysel akışa geçişini engellemiş, seli kontrol altına almıştır. Bu husus köylüler tarafından ifade edilmiştir.

Sel meseleleri civar köylerde de yaşanmaktadır. Bu köylüler çalışmalara karşı çıkmaktadır. Ağzıkara köyünde yapılan uygulamaları ve neticelerini gördükten sonra kendi köylerinde de çalışma yapılması için talepte bulun- muşlardır. Bunun üzerine havzada 8 köyü içine alan  “Erçek Sel Kontrol Uygulama Projesi” düzenlenmiştir.
 


Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.