9.02.2016

YEŞİL DENİZ KAPLUMBAĞASI

Global Bilgiler  /  at  12:04  /  No comments

Global Bilgiler
Soyu Tehlike Altında Olan Ancak Az Bilinen Deniz kaplumbağası denince akla ilk gelen iri başlı deniz kaplumbağası Caretta caretta. 

Soyu tehlike altındaki bu türün koruma programı ve tanıtımı o kadar başarılı ki çok sayıda otel, kafe, pansiyon adında Caretta caretta geçiyor. Bu türün çok iyi tanıtıldığının bir göstergesi. Bununla birlikte ülkemizde soyu tehdit altında olan  başka bir deniz kaplumbağası daha var. Bilimsel adı Chelonia mydas olan yeşil deniz kaplumbağası da  tıpkı Caretta caretta gibi kıyılarımızda  üreyebiliyor. Soyu kritik derecede tehlike altında olarak kabul ediliyor. 
Global Bilgiler

Global BilgilerYeşil deniz kaplumbağaları Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden Türkiye, Kıbrıs, Mısır, İsrail, Lübnan, Libya, Suriye ve Tunus kıyılarındaki kumsalları üreme alanı olarak kullanıyor. Yeşil deniz kaplumbağası Akdeniz kıyılarına yılda ortalama 350-1750 yuva yapıyor. Bu yuvaların da neredeyse %99’u Türkiye ve Kıbrıs kıyılarında. Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki 25 kumsaldan 16’sında yeşil deniz kaplumbağasının yuva yaptığı biliniyor. Bu sayılar ülkemiz kumsallarının yeşil deniz kaplumbağaları için ne kadar önemli olduğunun göstergesi. Ancak deniz kaplumbağalarının üreme alanları olan kumsalların hızlı bir şekilde tahrip edilmesi,  üreme zamanı karaya çıkacak olan deniz kaplumbağalarının soylarının tehlike altına girmesinin ana nedeni. Küresel ısınma da bir başka tehdit. Yuva yapılan kumsalın sıcaklığı deniz kaplumbağalarının cinsiyetlerinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Yuva sıcaklığı ortalama 29°C olduğu zaman eşit oradan erkek ve dişi yavru oluşur. Bu sıcaklık değerine “eşik sıcaklık değeri” denir. Yuva sıcaklığı eşik sıcaklığın altında olduğunda yavrular erkek, üstünde olduğunda ise dişi ağırlıklı olur. Yani küresel ısınma bir süre sonra sadece dişi deniz kaplumbağa yavrularının oluşmasına neden olabilir.

Kaynak • Sönmez, B., Özdilek, Y. Ş., “Samandağ Yeşil Deniz Kaplumbağası (Chelonia mydas) Yuvalama Kumsalının Kum Sıcaklığı ve Nem İçeriğinin Belirlenmesi”, Anadolu Doğa Bilimleri Dergisi, Cilt 2, Sayı 1, s. 21-27, 2011.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.