26.03.2016

AMATÖR BALIKÇILIK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Global Bilgiler  /  at  22:28  /  No comments

Amatör Balıkçılık; sadece spor ve dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gütmeyen  balıkçılık etkinliğidir. Bunun içerisine olta, zıpkın ve bazı bölgelerde elle yapılan avcılıkta girer.Amatör balıkçılıkta en yaygın avlanma şekli kamış ve makineli olta ile yapılan avcılık yöntemi kullanılır. Kamış ile yapılan avcılıkta amaç, kamış yardımı ile balığın yakalanacağı yemin uzak bölgelere atılabilmesini amaçlamaktadır. Kamış ile balık avcılığında bir çok yöntem vardır. Bunları sizleri sıkmadan kısaca ele alalım. Kıyıdan avcılık, tekneden avcılık ve son zamanlarda ülkemizde boy gösteren Jigging balık avcılığı.

Bir amatör balıkçı kamış ve makine yardımı olmaksızın da basit kasnak üzerine sarılan misina ve oluşturulan olta takımı ile de kıyıdan ve tekneden avlanabilir. Katıldığım bir televizyonun canlı yayın programında izleyicilerden gelen bir telefonda sorulan soru, amatör balıkçılık yapmak için kaç liralık bir düzenek kurmak gereklidir.? Diye gelen bir soruya vermiş olduğum cevabı, aktarıyorum biliyorum ki okuyucularımızın arasında da bu soruyu sorma gereksinimi duyanlar vardır. Amatör balıkçılık çok basit bir hazır kasnak üzerine hazırlanmış bir takım ile de yapılabilir, ileri seviyede ise binlerle ifade edilebilecek olta takımları ile de yapılabilir. Benim tavsiyem bu sevdaya gönül verenlere ilk olta takımlarını alırlarken çok pahalı ürünler almamaları, kendilerini geliştirinceye kadar orta ayarda takımlar ile idare edip, kendilerinin tamam bu iş oldu dedikleri anda profesyonel olta takımları almalarıdır.

Amatör Balıkçılık takım çantasında olması gerekenler.!

ÇANTALAR HAKKINDA DETAYLI ANLATIM

İlk önce takım çantasında bulunması gerekenler, ilk yardım malzemeleridir. Bunun için küçük hazır malzeme poşetleri vardır, içerisinde pamuk, sargıbezi, amonyak, oksijenli su. Sağlımız her zaman ilk plandadır ve bu malzemelerin kesinlikle olması gerekmektedir. Özellikle denizlerde avlanan dostlarımızın çantalarında Amonyak mutlaka bulunmalıdır.! Her balığın cinsini bilemeyebiliriz ve denizlerimizde yaşayan birkaç tür vardır ki zehirli türler, olası sokma ve zehirlenmelerde balık tarafından vücudumuzda zehirin enjekte edildiği bölgeye Amonyak sürerek tedaviye başlarız ve hiç vakit kaybetmeden en yakın ilk yardım sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekmektedir. Trakonya, iskorpit gibi türlerde ölümcül vakaların meydana geldiği bilinmektedir, aman dikkat.!

Sonrasında çantamızda bulunması gerekenler, keskin bir bıçak, bir kargaburun, yem kesme tahtası ve balığı canlı tutmaya yarayacak bir livar.

Yedek, misina, iğne, rapala, kamış zili, hazır takımlar, kamışı sabitleyeceğimiz kamış ayaklığı, gece yapılacak avlarda el feneri ve kafa lambası ve kamış ucuna monte edilebilen starlight ( Fosforlu Işık ).

Balıkçılıkta kullanılan olta makineleri.


İlk önce makine alırken, yapacağımız av ve kullanım amacına göre bir hesaplama yapmalıyız, makineler genelde kafa çapına göre adlandırıldıklarından;

025-030-035 kafalı makineler kıyıdan at çek avlarında kullanılan makinelerdir. Hedef balık bölgelere göre değişiklik gösterir.Kimi zaman alabalık, kimi zaman levrek.

040-050-060 kafalı makineler ile tekneden ve kıyıdan her türlü küçük ve orta büyüklükteki balıkların avlanmasında kullanılır.

065-070-080 kafalı makineler ile genelde tatlısu (bekleme ) avlarında, yayın-sazan gibi güçlü balıklar için, denizlerde ise Sinarit-Lagos-Orfoz-Akya avlarında kullanılır.

Makineler ile bir bütünlük sağlayan Kamışlar.

Son zamanlarda kamışlar farklı özellikleri ile piyasada yerlerini almışlardır.Farklı farklı terimler ile ifade edilen bu kamışların her birinin özelliği yapılacak avın şekline göre değişim göstermektedir.

Surf Kamışlar: Bu tür kamışlar ile kıyıdan avlar yapılmaktadır.Bu kamışlarda amaç, yemin çok uzak noktalara atılabilmesidir.Surf kamışlarlarda parçalı ve teleskopik olmak üzere 2 çeşittir.

Tekne Kamışları: Bu kamışlar ile dip avı gerçekleştirilir ki, avlanılacak balığın cinsine göre seçim yapılmalıdır. Özellikle Mercan, karagöz, çupra türü balıklar için çok fazla para harcamaya gerek yoktur. Piyasada 20-50 TL arası satılan kamışlar ile bu avlar rahatlıkla yapılabilir.

Jigging Kamışları: Bu kamışlarda amaç, kullanılan sahte yem ( Jig ) e aksiyon verebilmesi için, hem mukavemetli hem de esnek olmasıdır. Jigging avcılığında seçimin doğru yapılması gerekmektedir ki, bu avda yakalanan balıkların trofe olarak adlandırıldıklarından yanlış seçim üzülmemize sebebiyet verecektir. Kaçan balık büyük olur…

Oltamız hazır hale geldi, artık avlanma zamanı.

Hangi balığı hangi olta ile yakalarız:

Akya Balığı: Genelde bu balığın avlanma şekli suni yem, rapala ile yatay sırtı ve jigging ile dikey sırtı yöntemiyle olmakla birlikte, canlı yem ilede yapılmaktadır.Canlı yemle avlanmada Uzun Olta yöntemi kullanılır.Yem olarak ise zargana, uskumru türü balıklar, bırakma yöntemi ile de aynı yemler ile avı yapılır.Sırtı ile avcılığında ise canlı veya ölü kalamar, sübye ve rapalalar ile avı gerçekleştirilir.

Çipura Balığı: 3 ve 4 lü klasik köstekli takımlar ile avlanılabileceği gibi, tek iğneli ve gezer kurşunlu oltalar ile avcılığı yapılır. En çok yemdiği yemler, yengeç, boru kurdu, mamun, karides ve madya’dır. Ülkemizde 9 kilo büyüklüğe erişenlerinin olduğu ve yakalandığı bilinmektedir.

Eşkina Balığı: 2 ve 3 iğneli şamandıralı takımlarla avının yapılabildiği gibi, dip sürütmesi şeklinde de avı yapılmaktadır. Yemler yine genelde, boru kurdu, teke, karides ve midye kullanılabilir.

İstavrit Balığı: Avcılığı genelde çapari türü hazır oltalar ile olmakla birlikte, yemli olarakta avlanılan bir türdür.

İzmarit Balığı: 2, 3 ve 4 köstekli takımlar ile avı yapılır. Yem olarak, kurt, midye, karides, boru kurdu, sülünes kullanılır.

Kalkan Balığı : 2 ve 3 kösteli takımlar ile Ak yemler kullanılarak avı gerçekleştirilir.

Karagöz Balığı : 2, 3 ve 4 köstekli klasik takımlar ile avı gerçekleştirilir.Yem olarak, midye, sülünes, karides, mamun ve ak yemler kullanılır.

Kefal Balığı : Genelde kıbrıs oltası ile yakalanır.Bir yöntem daha vardır ki, bu yöntemle avcılığı kesinlikle tasvip etmiyorum, çarpma yöntemi.! Çarpma ile yakalanan bir balık kurtulduğu zaman ölüme mahkum olmakta veya hayatının geri kalanını yaralı hasta bir balık olarak geçirmektedir, her avcının vicdanının da sesini dinlemesi gerekir.

Kolyoz Balığı : Kolyoz balığının avcılığı, genelde çapari ile yapılmakta ise de yemli olta ile de bu balığın avcılığı yapılabilmektedir.İnce bir misinaya zoka bağlanarak yapılan bu avda yem olarak taze Sardalya kullanılır ki asla hayır demez.

Levrek Balığı : Genelde At-Çek avcılığı ile Suni yem ( Rapala ) kullanmak suretiyle avı gerçekleştirilir.Ayrıca tekne ile sırtı yöntemi ile yapılan avlanmanın haricinde, kıyıdan bırakma olta ile canlı yemle ( gümüş, ilarya, sübye, isparoz ) ile yapılan avlarında trofe büyüklüğünde olanları yakalanmaktadır.

Lüfer Balığı : At-ÇEK avcılığı ile Suni yem ( Rapala ) ile avlanmanın yanı sıra, uzun olta ile zargana-istavrit-izmarit türü balıklar ile avı gerçekleştirilir.Bunun haricinde, zokalı oltalar ile de avı gerçekleştirilir ki, son 7 yılın bolluğunun yaşandığı 2012 yılında çapari ile de iri boyutlarının yakalandığı görülmektedir.

Mercan Balığı : 2 ve 3 köstekli klasik dip oltası ile yemli avı yapılmaktadır.Yem olarak, mamun, sülünes, karides, çimçim, kalamar, sübye kullanılmaktadır.

Orfoz Balığı: Bu balığın avlanması bir çok yöntemle olmaktadır.En çok verim alınan yöntem Jigging yöntemidir.Ancak Ülkemiz sularında türü tehlikede olan balıklar kategorisinde olmasından dolayı ben bu balığın avcılığını kesinlikle tasvip etmiyorum.

Sinarit Balığı: Sinarit balığının avcılığı oldukça zor ve meşakatli bir avdır.Çok sabır gerektirir, onlarca kez bu balığı avlamak için ava çıkılsa da yakalama şansınız çok zor olabilmektedir.Avlanma şekli, uzun olta ile Zargana, isparoz, istavrit, uskumru ve kalamar ile canlı yemle yapılır.Sırtı ile yapılan avlanmada yapay yemler kullanılabildiği gibi, canlı yemle de sırtı başarı getirir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.