12.03.2016

KIRMIZI RENK

Global Bilgiler  /  at  01:44  /  No comments

selim şahin
Aktif ve dinamik yapısı sayesinde, tutkunun, ateşin, aşkın, ihtirasın, cinselliğin, tehlikenin dikkatin, seçiciliğin ve hayatın rengidir. Vahşi, canlandırıcı ve hatta sinir bozucu renktir. Kendisini zora bilinçaltına kabul ettirir. Bakışlarımızı istemesekte üzerine çekme gibi bir özelliği vardır. Aynı zamanda sıcak bir renktir. Kırmızının her ince ayrımı farklı bir psikolojik karaktere sahiptir. Koyu kırmızı, ciddiyet geleneksel ağırbaşlılık, güç ve asaletin işaretleridir. Orta tondaki kırmızı, güç, aktivite hareket ve tutkulu bir özemi ifade eder.
selim şahin
Her tür kırmızı gölge efektleri ve tonları güç veya bir ürünün bu özellikleri gösterilmek istendiğinde kullanılmaktadır. Kırmızının bilinçaltında yarattığı en önemli duygular sıcaklık, heyecan ve bir an önce harekete geçme isteğidir. Fizyolojik olarak tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır. Cinsellik bilinçaltı uyarılarla birlikte verildiğinde cinsel istek, aşk, fiziksel tatmin duygularını uyandırır. Korku ve ölüm bilinçaltı uyarılarıyla uyaranlarıyla birlikte kullanıldığı zaman ise şiddet saldırganlık kızgınlık gibi duyguları uyandırır.
kırmızı ruj

Hindistan'da gelinler kırmızı giymektedir. Ateşin rengi olan kırmız, cehennem, şeytan ve şeytanlığı temsil eden bir renk olarak da kullanılmıştır. Çin’de ise üretkenlik ve şans anlamı taşımaktadır. Bunların yanı sıra kırmızı dikkat çeken bir renk olmasından dolayı bir statü sembolü olarakta kullanılmaktadır. Ferrari gibi lüks araba üreticileri kırmızıyı sıklıkla kullanmaktadırlar. Devletin ve bürokrasinin rengi de ağırbaşlı-otoriter bir renk olan kırmızıyla ifade edilmektedir. Bu nedenle devlet törenlerinde kırmızı halı kullanılmakta, yüksek dereceli devlet görevlilerinin araçlarının plakası kırmızı olmaktadır. Birçok firma logolarında kırmızı rengi bilinçli olarak kullanmaktadırlar.
selim şahin

Petrol şirketi mobil yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin kırmızı renge daha çekici baktıklarını tespit etmiş ve mobil yazısındaki "O" harfini kırmızı olarak değiştirmişlerdir. Kırmızı kesinlikle iştah açmasıyla bilinen bir renktir.  Dünyadaki en çok tanına ve tüketilen yiyecekleri üreten firmaların nerdeyse tümünün logoları kırmızı renktedir. Coca-Cola, Pizza Hut, Kentucky Fried Chicken, Mc Donalds, Ülker, Arbys, Nestle ve daha birçok ünlü ürün buna örnek olarak gösterilebilir. Bilinçaltını etkileyen renklerin analizleri sonucunda, durağanlıktan sıkılmış yeni arayışlar içinde olan bireylerin kırmızı renge yöneldikleri tespit edilmiştir. Kırmızı özellikle genç kesime yönelik olarak yapılan ve içerisinde hareket, enerji, gençlik ateşi gibi sloganları sık sık kullanan reklam filmlerinde yer almaktadır.


Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.