15.03.2016

MÜÇTEHİD NEDİR?

Global Bilgiler  /  at  01:52  /  No comments

müçtehid
Müctehid (Arapça: مُجْتَهِد) , Arapça bir terimdir. İslam dininde, bir konu hakkında varolan delilleri inceleyerek hüküm çıkartan din adamlarına verilen isimdir. Müctehidlerin yaptıkları işe ise dinde ictihâd denmekte.
Terimin kökeni Arapça 'cehd' kelimesine dayanır. Cehd Arapça'da zorluk ve zor olan bir şeyi ifade eder ki müctehid de tüm elde olan verileri zorlayarak bir konunun doğrusunu bulmaya çalışan anlamına gelir.
İslam alimleri, bir konunun din açısından hüküm değerlendirilmesini iki guruba ayırırlar. Birincisi açık olan hükümlerdir ki bunlar hemen herkesin anlayabileceği meselelerdir. İkincisi ise sadece din konularında uzman kişilerin incelemesiyle açığa çıkabilecek hükümlerdir ki müctehidlerin ilgi alanı da burada başlamaktadır.
İslamın ilk yıllarından itibaren içtihat konusunun başladığı görülmektedir. İslam alimleri tarafından Muaz hadisi buna delil olarak gösterilir ki bir kişinin veya yöneticinin dini delillere dayanarak veya kendi görüşüne göre bir konu hakkında hüküm verebileceği bu hadisle anlaşılmıştır. Fakat hadisin gerçekliğinin İslam alimleri arasında tartışmalı olduğunu da belirtmek gerek. Söz konusu hadis şudur:
... Resulullah, Muaz'ı Yemen'e gönderirken ona :
- Neyle hükmedeceksin? dedi.
Muaz :
- Allah’ın kitabına göre hükmedeceğim, dedi.
Allah Resulü:
- Allah’ın kitabında bulamazsan neyle hükmedeceksin? dedi.
Muaz:
- Resulünün sünnetine göre hükmederim, dedi.
Resulullah: - Resulünün sünnetinde yoksa ne yapacaksın? dedi.
Muaz:
- Kendi reyimle içtihad ederim,dedi.
Allah Resulü bu sözlerden sonra şöyle dedi :
- Resulullah'ın elçisini muvaffak kılan Allah’a hamdolsun.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.