16.03.2016

PARFÜM KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

Global Bilgiler  /  at  23:55  /  No comments

parfüm kullanmak
Güzel kokumayı herkes çok sever. bunun için de kozmetiğin nimetlerinde kadın erkek herkes faydalanır. Kozmetik sanayi sadece kadınlara değil erkeklerede güzel hizmetler sunan bir sektör. Özel günlerde de en çok alınan hediyelerin başında gelir parfüm. Peki parfüm sistemini yakından tanımaya ne dersiniz ?
Parfümler kokularını yaymak için sıcaklık, hareket gibi faktörlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle parfüm sürmek açısından vücudun bazı bölgeleri ayrıcalıklıdır. 

Sıcak ve nemli noktalar: Koltuk altları, göğüs araları, ense, kulak arkaları ve göbek .

Kanın fazla pompalandığı noktalar: Bilek içleri, şakaklar ve boyun. Hareketli noktalar. Dirsekler ve diz içleri.
Saç Saçınızı parfümlemek istiyorsanız, öncelikle temiz olmalarına dikkat edin. Kokuların birbirine karışmaması için şampuanınızı kokusuz olanlar arasından seçin. Saçlarınız kısa ise saç diplerinize, uzun ise uçlarına sıkmanız yeterli olacaktır.
Minik bir püf noktası söyleyelim size. eğer saçlarınıza parfüm sıkmaktan hoşlanıyorsanız Saçınızı fırçalamadan önce fırçanıza biraz parfüm sıkın. Giysiler Parfümler pamuklu, yünlü gibi doğal lifle dokunmuş kumaşlarda çok kalıcıdır ve rahat yayılır. Sentetik kumaşlarda yayılımı ve kalıcılığı azdır. Parfümün en kalıcı olduğu dokular ise kürkler ve muslin kumaştan yapılmış eşarplardır.
Giyisilerinizi parfümlemenin püf noktaları :
- Parfümünüzü ceket ve mantoların astarlarına, etek ve elbiselerin etek baskı yerlerine sıkın.
– Giysilerinize kullandığınız farfüm hep aynı olsun ki farklı kokular karışıp kötü bir koku ortaya çıkarmasın. Üst – Parfümü ipek giysilerinizin üzerine sıkmayın ki leke kalmasın giysilerinizde.
– Eğer parfümünüzü sık sık değiştiriyorsanız kıyafetlerinizi parfümlemyin sadece teninize parfüm kullanın. Koku zaten giysilerinize de sinecektir.
– Mücevher ve özellikle incilerinizin yakınında parfüm kullanmayın. Parfümlerdeki alkol mücevherlerin parlaklığını yok eder ve incileri sarartabilir.
– Giysi dolabınızı parfümlemeyi unutmayın.
- İç çamaşırlarınızın bulunduğu dolap veya çekmeceye parfümünüzle nemlendirdiğiniz yünlü bir kumaş parçası koyun.
KOKU GRUPLARI
selim şahin
Meyve Kokuları : Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Bunlara genellikle çiçek ve şipre kokuları eşlik eder.
Şipre: Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Olgun bayanların tercih ettiği kokulardır. Bergamot, misk, yasemin, gül, ağaç kokularıdır.
Oryantal Kokular: Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımıdır. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.
Doğal Kokular: Çimen kokulu parmaklarla ya da sümbülün tazelik notasıyla ovuluyormuş hissi verir. Doğallığı ağaçsı kokuyu yakalarsınız.
Çiçek Kokuları: Çiçek kokuları ile beraber oryantal kokunun etkisini arttırır.
Aldehit: Zarif ve hissedilir bir yumuşaklıkla romantik bir his arasında hoş bir duygu verir.
PARFÜM KULLANMANIN PÜF NOKTALARI
Herşeyde olduğu gibi parfüm kullanmakta da belirli kurallar var. Eğer parfüm kullanımını doğru uygularsanız size yakışan kokuyla mis gibi kokmanız mümkün.
  • Parfümü vücudunuzun nabız noktalarına sürmelisiniz, 
  • Bileklerinize parfüm sıktıktan sonra kesinlikle ovuşturmayın 
  • Odanın içine biraz parfüm sıkıp yürüyebilirsiniz 
  • Bir parfümün diğer ürünlerini de kullanın 
  • Parfüm alırken acele karar vermeyin 
  • Duş almadan kullanılan parfüm hiç istemediğiniz sonuçlar doğurabilir 
  • Vücut kimyasıyla parfümün uyuşması çok önemlidir 
  • Aynı anda en fazla 3 koku deneyin.
KENDİ PARFÜMÜNÜZÜ KENDİNİZ YAPIN
Malzemeler: Misk – Taze çiçek yada çiçekli ağaç dalı (Elma, limon, portakal, iğde çiçeği, gül, orkide, nilüfer, sandal ağacı, zambak, leylak, yasemin, sümbül, gardenya, hanımeli ….
Beğendiğiniz çiçekleri toplayarak dilediğiniz parfümü yaratabilirsiniz.) 
– Taze çam kozalağı 
– Bitki yada ağaç kabuklarından elde edilmiş yağlar 
– 2 fincan saf su, 
– Bir küçük şişe saf alkol
Yapılışı: Çiçekleri düz bir tahta üzerine yerleştirip, bıçak yardımıyla inceik kıyın. Ardından bir kaba alıp yapraklar sıvı bir hal alıncaya kadar ezin. Aynı işlemi taze çam kozalağı için de yapın. Şimdi sırada özel işlem var. Misk, bitki yada ağaç kabuklarından elde edilmiş yağları hazırladığınız karışıma azar azar dökün. Su ve alkolü de ekleyip, hazırladığınız parfümü sıcak ve kapalı bir ortama koyun. Yaklaşık altı hafta boyunca şişenin ağzını açmayın.
parfüm kullanımıParfüm yaparken sevdiğiniz parfümlerin içeriğini inceleyip yakın bir koku elde etmeniz mümkündür. Örneğin; Amarige parfümü – Portakal çiçeği, gül ağacı, menekşe yaprağı, gardenya, mimoza, ylang ylang, dağ selvisi, misk, ak amber, vanilya kokularını içeriyor. Koku  tercihimiz karakter ve ruh halimizi yansıtır. Tabii çok da abartmamak lazım, yoksa iş tasarruf yapmaktan çıkar ve maliyet daha da çok yükselir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.