29.04.2016

ADAPTASYON NEDİR

Global Bilgiler  /  at  00:28  /  No comments

Global Bilgiler
Adaptasyon, doğal seleksiyonda (doğal seçilim) başarılı olmuş, ona sahip olan organizmayı evrimsel olarak daha uyumlu kılan bir özelliktir. Sıfat olarak, yani böylesi bir özelliği tarif etmek için, adaptif (uyabilen) terimi kullanılır.

Uyum, adaptasyon olarak da bilinir, biyolojide, hayvan ya da bitkinin bulunduğu ortamda varlığını sürdürebilme yeteneği. Kalıtımla aktarılan değişikliklerin doğal seçmeye uğramasıyla ortaya çıkar. En ilkel canlılar bile çok çeşitli biçimlerde çevreye uyarlanır. Yapısal, fizyolojik ve genetik özellikleri, yer değiştirmeleri, saldırıp korunmaları, üremeleri ve gelişmeleri sağladıkları uyumun birer göstergesidir.
Global Bilgiler

Uyum gereksinimi canlıyı elverişli koşullar taşıyan bir bölgeye göç etmeye ya da bu bölgede yaşamaya zorlayabilir. Buna karşılık canlılar kendi ortamlarını kendileri yaratabilir. Örneğin memeliler iç sıcaklıklarını en uygun düzeyde tutar. Uyum mekanizmasının yararlı olabilmesi için genellikle vücudun değişik bölgelerinde aynı zamanda ortaya çıkması gerekir. Etçil özelliğin ağır bastığı bir beslenme düzeninden otçul ağırlıklı beslenmeye geçerken yalnız sindirim sisteminin değil davranışların, alışkanlıklara ve korunma mekanizmalarının da değişmesi gerekir.

Global BilgilerEn temel uyumlar kimyasal ve genetik kökenlidir. Vücudun temel taşları olan hücreler ancak sınırlı koşullarda yaşayabilir.

Bu koşullar denizlerdeki yaşamın ortaya çıkışından bu yana pek az değişmiştir. Tatlı su ve karaların canlılar tarafından kullanılması ancak vücut sıvılarının başlangıçtaki bileşimine benzeyen bir ortamın korunmasını sağlayan uyum mekanizmalarının evrimleşmesiyle mümkün olmuştur.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.