29.10.2016

AKVARYUMLARDA BALIK ÜRETİMİ

Global Bilgiler  /  at  12:25  /  No comments

Gloal Bilgiler
Balık üretmek gerçekten zevklidir. Hem akvaryumunuzdaki tür devamlılığı sağlanır hemde tecrübe kazandırır. Balık üretirken sağlıklı nesiller amaçlanmalıdır. Bü yüzden de akvaryuma sağlıklı balıklar seçilmelidir.
Sağlıklı balık nasıl seçilir?
1)Petshopçuda balık seçerken alacağınız balığın renkleri canlı olmalıdır.
2)Alacağınız balık hareket halinde ve aktif olmalıdır.
3)Alacağınız balığın bulunduğu akvaryumda ölü yada ölmekte olan balık olmamalıdır.
Gelelim balık üretimine balıklar yumurtlayarak yada canlı doğuran dediğimiz balıkların küçük yavruları yumurtasız olarak üretmesiyle gerçekleşir.
Canlı doğuran balıkların üretimi çok kolaydır. Hızlı ürerler.
Bu balıkları beslemek kolaydır ve çok çeşitli renklerde ve şirin görünüştedirler.
1) Canlı Doğuran Balıklar
Canlı doğuranlar: Lepistes, Plati, Molly, Velifera, Kılıçkuyruk vb türlerdir.

  • Lepisteslerin hamile olduğu karnının arka kısmının siyah olması ve şişkin olması ile anlaşılır.
  • Bu durumda dişi lepistes başka bir akvaryuma alınır ve akvaryumun dibine iyice bitki rafya döşenir. 
  • Balık doğurduğunda yavrular bitki ve rafya arasında saklanır.
  • Daha sonra dişi balık ana akvaryuma alınır yavrular büyültülür.
  • Yavrulara çok inceltilmiş balık yemi verilebilir. Kaliteli yem tercih ederseniz daha iyi olur.
2) Ağızda kuluçka yapanlar
Bu guruba ağırlıklı olarak Malawi Gölü cichlidleri, Tanganika gurubu cichlidleri ve Victoria gölü cichlidleri dahildir. Çok nadir olarak diğer türlerden de (Arowana gibi) ağızda kuluçka yapanlar vardır. 

Malawi cichlidleri üretimi en basit olan türlerden biridir. Genellikle erkekler dişilerden daha gösterişli daha canlı renkli daha büyük olup anal ve sırt yüzgeçleri dişilere göre daha uzun ve sivridir. Dişi erkek oranı olarak 1 erkek 4-5 dişi tavsiye edilir. Üreme döneminde balıklarda yumurta tüpçükleri çıkacaktır. Bu dönemde balıkların üreyeceğini anlayabilirsiniz. Hazır olan dişi erkeğin çağırdığı bölgesine gider ve burada çiftleşme dansı yaparlar. Dişi yumurtalarını dökerken erkek bir taraftan dölleme yapar ve diğer yaklaşan balıkları oradan kovalar. Dişi döllenmiş balıkları ağzında toplar ve kuluçka dönemi başlar. Kuluçka dönemi bu balıklarda 20-25 gündür. Seri üretimde dişi balığın fazla hırpalanmaması ve daha fazla yavru alımı için erken kusturma ve anne ağzı dışında kuluçkalama yapılır. Bu süre 8-10 günden önce olmamalıdır. Balık ağzında sürekli olarak yavrularını azaltıyorsa veya yavruları her seferde yutuyor/tükürüyorsa 4. günden sonra kusturulmalıdır. Ne kadar erken kusturursanız yumurtaların mantarlaşma olasılıkları o kadar yüksek olacaktır. Tanganika ağızda kuluçka yapan cichlidlerindede aynı durum geçerlidir. Yeni doğan yavrulara karınlarındaki yumurta sarısı yok olduğunda tercihen artemia verilmesi yerinde olacaktır. Fakat, toz haline getirilmiş yemlerdende kullanabilirsiniz. Balıklarınız ortalama ayda 1-1,5 cm arasında büyümelidir.
3) Yumurta Dizenler
Global Bilgiler
Bu grup balıklarına genelde Amerika kıtasında yaşayan cichlid türleri girer. Tanganika türlerindede bu tür üreyen balıklar oldukça fazladırlar. Yumurta dizen balıklarda eş tutma olayı vardır. Aynı akvaryumda bulunan bir dişi bir erkekle eş tutup bir alanı sahiplenirler. Bu bölgede yumurtalarını döküp koruyacakları bir kovuk, taş, düz yüzey bulurlar ve yüzeyi temizleyip yumurtlamaya uygun hale getirirler. Dişi bu bölgeye yumurtalarını döküp yapıştırır erkekse arkasından gelip yumurtayı döller. Bu durum 1 saat kadar sürebilir. Yumurtalar döllendikten sonra anne ve baba için son derece yorucu bir yumurta koruması başlayacaktır. Bu alana her yaklaşan canlıyı bertaraf etmek için ellerinden geleni yaparlar. Yumurtalar 3 gün sonra çatlamaya başlar bu arada anne ve baba yumurtalar arasında mantarlaşanları temizler çatlayan yumurtalardan düşen yavruları tutup bütün yavruları bir araya getirmeye çabalarlar. Yavrular anne babaları tarafından büyüyene kadar bakılabilir fakat. Yumurtlamak için tekrar kızışan çift yavruları yiyebilirler. Bu yüzden ya yavrular ayrılmalı yada. Yavruların anne tarafından 2 haftalığa kadar büyütülmesi gerekir. Yavrulara mutlaka ilk doğduklarında artemia veya infusaria verilmesi gerekmektedir. Yoz yemler ilerleyen zamanlarda verilmelidir. Bu tür yavrular doğduklarında çok ufak olduklarından suları çok temiz tutulup hastalıklara yakalanmamalarına dikkat edilmelidir.
4)Yumurta dökenler
Global Bilgiler
Characins gurubu balıklardır. Genellikle yavrulatılması ve yavruların büyütülmesi zaman ister. Piranha türleri, tetra türleri, sazansıgiller bu gruba girer.
Anne yumurtalarını bitki yapraklarının altına yada kütük altına dökerken erkekte bu arada döller ve yumurtalar sahipsiz kalır. Bu bölümde farklı olarak Piranha türleri yumurtalarına sahip çıkıp korurlar. Dökülen yumurtalar birkaç güne açılır ilk yem olarak infuseria verilmesi en iyisidir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.