25.04.2016

ARDIÇ TÜRLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Global Bilgiler  /  at  16:25  /  No comments

Boz ardıç (Juniperus excelsa Bieb)
35 m’ye kadar boylanan, 1 metreden daha kalın çap yapan piramidal tepe yapısına sahip bir orman ağaçtır. Ülkemizin tamamında deniz ikliminden kaçınarak 500 m ile alpin zon arasında yayılış gösterir. Yayılış alanların tipik özellikleri; karasal iklim özellikleri göstermesi, yıllık ortalama yağış miktarının 400-600 mm arasında olması, bazı alanlarda ve yıllarda 250-300 mm’ye kadar düşmesi, ekstrem toprak (fizyolojik derinliği düşük, alkalen, besin değeri düşük vb.) ve iklim özelliklerine (güneşli bakılar, kapalı havzalar, şiddetli soğuğa maruz alanlar ve kurak yetişme ortamları) sahip olmasıdır (GÜLTEKİN, GÜLTEKİN 2006-a). Bu tip yetişme ortamlarına sahip alanlarda boz ardıç ormanları kurulmalıdır.
Yağ ardıç (Juniperus foetidissima Wild)
Global Bilgiler
Global Bilgiler35 m’ye kadar boylanan, 4 m’ye kadar çap geliştirebilen, çok uzun ömürlü (2000 yıl) piramidal tepe yapısına sahip, düzgün gövdeli bir orman ağacıdır. Ülkemizin tamamında deniz ikliminden kaçınarak 800 m ile alpin zon arasında yayılış gösterir. Orman kurduğu alanların tipik özellikleri; karasal iklim özellikleri göstermesi, yıllık ortalama yağış miktarının 400-600 mm arasında olması ve ekstrem toprak ve iklim özelliklerine sahip olmasıdır. Çok çeşitli toprak tiplerinde yetişebilir (GÜLTEKİN, GÜLTEKİN 2006-a). Karasal iklime sahip, gölgeli bakılarda, daha az güneşlenen çukurluk alanlarda, vadi içlerinde, derin topraklı, yoğun kar tutan, karın geç kalktığı, kar baskısı olan alanlarda, şiddetli soğuğun etkili olduğu ortamlarda, taban arazilerde, killi toprağa sahip nispeten mayıs ayına kadar ıslak eski otlaklar ve yaylalar da yağ ardıç ormanları kurulmalıdır (GÜLTEKİN 2006-a).
Diken ardıç (Juniprus oxycedrus L)
Çok fazla genetik çeşitlilik gösterdiğinden, yayılış alanına bağlı olarak, bazen 5-6 m boyunda küçük ağaç, bazen de 10-15 m boyunda ağaç formundadır. Ülkemizin tamamında özel bir toprak isteği olmaksızın, deniz seviyesi ile 1800 m arasında esas yayılışını yapar. Bakı, yükseklik, toprak ve iklim farklılığı gözetmeksizin ülkemizin tamamında yayılış göstermesi diken ardıcın özel bir iklim isteğinin olmadığını göstermektedir(GÜLTEKİN, GÜLTEKİN 2006-a). Erozyon kontrolü sahalarında, meşcere sınırlamalarında, kar, rüzgar, ses perdesi, yol ve yeşil kuşak tesislerinde öncelikle diken ardıç kullanılmalıdır. Yabanıl yaşamın önemli barınma ve besin ortamlarıdır. Bu nedenle, biyolojik çeşitliliğin önemli bir türüdür (GÜLTEKİN 2006).

Servi ardıç (Juniperus phoenicea L.)
Global Bilgiler
Global Bilgiler10-12 m’ye kadar boylanan serviyi andıran düzgün gövdeli bir ağaçtır. Ege ve Marmara bölgesinde 0-500 metreler arasında yayılan, zaten karasal iklimden kaçınan bir türdür (GÜLTEKİN, GÜLTEKİN 2006-a). Denize sıfır rakımlı alanlarda ve civarında, sığ topraklı alanlarda, yangın tekerrürünün sık olduğu alanlarda, yangın emniyet şeritlerinde, sığ, killi topraklara sahip, fizyolojik derinliğin düşük olduğu alanlarda servi ardıç ormanları kurulmalıdır (GÜLTEKİN 2006).

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.