30.04.2016

GOJİ BERRY NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Global Bilgiler  /  at  19:35  /  No comments

Global BilgilerGOJİ BERRY (Kurt Üzümü)
LATİNCE ADI: Goji Berry
FAMİLYASI: Solanaceae
BOTANİK ADI: Lycium
ANA VATANI: Orijinali Asya, Tibet ve Moğolistan
FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
Parlak kırmızı meyveleri lezzetli, sulu ve tatlıdır. Tadı yabanmersini ve kiraz arasındadır. Yapraklarından çay yapılır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Çin’de pirinç yemekleri, çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilir. Goji Berry’ler genellikle kurutularak ya da Goji berry suyu olarak tüketilir.
Goji Berry güneş ışığını sever.-27C° ve +39C° soğuk ve sıcaklığa dayanabilir. Tohumları çok küçüktür.3m Uzunluğunda kalın bir çalı görünümü vardır. Hafif kumlu, orta-kuvvetli toprak ve ağır-kil toprak türlerinde yetişebilir.2 yaşına gelen bitki meyveye başlar. Tam verim 4-5 yaşında olur. Meyve olgun olduğu zaman erken sonbahar geç yazda toplanır. Toplanan meyve bambu hasırlarına ince yayılır ve %50 gölgeli güneş ışığında kurutulur.
KİMYASAL ÖZELLİKLERİ VE İÇERİĞİ
Vitaminlerden ve minerallerden oluşan bir protein deposudur. İçeriğinde %68 Karbonhidrat, %12 protein, %10 lipit ve %10 lif bulunmaktadır.
11 Temel mineraller  ;Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Sodyum,……..
21 İz mineraller ;Demir, Çinko, Bakır, Selenyum, Manganez, Germanyum,…….
18 Amino asit ;Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threoninne, Tryptophan, Valine
6 Temel Vitamin; C, B1, B2, B3, B5 ve E vitamini
8 Polisakkarin ve 6 monosakkarin şeker
5 Doymamış yağ asidi, temel yağ asitleri, Linoleik asit, alfa-linoleik asit, beta-sitosterol ve  diğer pitosteroller
5 Karotenoid ;Beta-caroten, zeaksatin, lutein, Likopen, Kriptoksatin
Sayısız fenoler, bunlar antioksidan özellikleri goji’ye kazandırır.                                         
100gr kurutulmuş GOJİ BERRY içeriği;
Kalsiyum                                       112mg
Potasyum                                     1,132mg
Demir                                                9mg
Çinko                                                 2mg
Selenyum                                       50mikrogram
Riboflavin(Vitamin B2)                  1,3mg
Vitamin C                                          Tam yelpazede 148mg, en dar spektrumda 29mg
Beta-keraton                                    7mg
Zeaksatin                                          25mg ve 200mg arasında değişmektedir.
poliskarin                                         öz ağırlığının %31’i kadar yani 31gr
Amerika’da Boston Massachusetts’deki Tufts Üniversitesi Yaşlanmaya karşı Beslenme Araştırma Merkezinde iki araştırmacı, sebze ve meyvelerin antioksidan kapasitelerini ölçüp ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity-Serbest Radikalleri Emme Yeteneği) Tablosu adını verdikleri bir tablo hazırladılar. Bu tabloda, serbest radikalleri emme yeteneğine sahip olan ve vücudu yaşlanmaya, kansere, diğer hastalıklara karşı koruma kapasitesi en yüksek olan sebze ve meyveler yer alıyor. Tufts Üniversitesi araştırmacıları her insanın günde en az 3000 ORAC birimi Vitamin ve mineral alması gerektiğini tespit etmişlerdir.
ORAC TABLOSU
Yapılan araştırmalara göre sebze ve meyvelerin 100 gramındaki ORAC değerleri;
*Goji Berry                        31.000                          *Taze Üzüm                      446
*Kuru Erik                          5.770                           *Mısır                               400
*Kuru Üzüm                       2.830                          *Patlıcan                           390
*Siyah Böğürtle n                2.036                           *Muz                                221
*Kıvırcık Salata                   1.770                           *Elma                               218
*Çilek                                 1.540                           *Taze fasulye                     201
*Erik                                      949                           *Domates                          189
*Brokoli                                 890                           *Kayısı                              164
*Avokado                               782                           *Şeftali                             158
*Portakal                                750                           *Armut                             134
*Kırmızı Biber                         710                           *Karpuz                            104
*Kiraz                                     670                           *Kereviz                             61
*Kivi                                       602                           *Salatalık                          54
*Soğan                                    450

Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalarda bulunan goji berry, yaklaşık 6000 yıldır kullanılan bir meyvedir. Sağlığa birçok faydası olan bu meyve ülkemizde kurt üzümü olarak bilinir. Kuvvetli bir antioksidan olan goji berry; Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılmaktadır. Tibetliler yüzlerce yıldır goji üzümünden yapmış oldukları ilaçları kolesterol ve kan basıncını düşürmek için kullanmışlardır. Bununla beraber, karaciğeri korumak, görüş bozukluğunu gidermek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için de bu meyveden faydalanılmaktadır. Goji berry; sedef hastalığına, alerjiye, kronik karaciğer hastalığına ve şeker hastalığına da iyi gelmektedir.
Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu alternatif tıp ve doğal ürünler arasına ismini ekleyen Goji Berry, popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle zayıflamak isteyen kadınların tercih etmeye başladığı doğal bir ürün olan Goji Berry ya da Türkiye'de bilinen adıyla Kurt Üzümü, faydalarıyla kendisinden söz ettiriyor. 
GOJİ BERRY FAYDALARI
Global Bilgiler

1.Yaşlanmayı yavaşlatır
Sağlıklı bir yaşamın en önemli göstergelerinden biri de yaşlanmanın geciktirilmesi. Goji berry zamanı bir sayaç gibi sıfırlayamıyor ama hiç değilse etkilerini azaltıyor. Lifli yapısı ve etkili anti oksidan özelliğinden dolayı goji berry anti aging yani yaşlanma karşıtı görevini görür ve cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Bunun dışında cilt üzerinde serbest radikallerin olumsuz etkilerini kırarak cilt kanseri gibi, ciddi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltabilir.
2. Anksiyete ve depresyonu hafifletir
Goji içerisinde barındırdıkları ile depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bu yönüyle Çin’de yaşam enerjisinin arttırdığına inanılır. Depresyonun etkilerini gidermek için modern tıptan önce başvurulan geleneksel bir reçetedir.
3. C vitamini deposu
Bağışıklığı arttırıcı etkisiyle C vitamini soğuk algınlıklarına karşı bulunmaz bir maden gibidir. Goji berry de C vitamini bakımından öyle zengindir ki, portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bahar günleri için eşsiz bir önlemdir.
4 . Yağ yakmak için bire bir
Goji berry 19 farklı amino asit içerir. Proteinin yapı taşı olan amino asitler de kasların yenilenmesi ve büyümesini sağladığı gibi, yağ yakımını hızlandırır. Yani yağ biriktirmeden güç ve kilo kazanmak isterseniz amino asit bakımından zengin gıdaları tercih etmelisiniz. Fakat beraberinde bolca su içmeyi unutmayın.
5. Sindirimi kolaylaştırır
Global BilgilerUzakdoğu’nun bu gizemli meyvesi, sindirim sorunlarını gidermeyi de sağlıyor. Gastrit gibi mide sorunlarının düzelmesi için oldukça yardımcı oluyor. Bunun için goji berry suyunun daha etkili olduğuna dikkat çekiliyor.
6. Doğurganlık yetisini arttırır
Goji, gene Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde kısırlık tedavisi için kullanılıyor. Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin canlılığını sağladığı ve testisteki hücrelerin stres kaynaklı azalmalarını ve ölümlerini engellediği ortaya koyulmuştur.
7. Şeker ve insülin seviyesini düzenler
Çin’de oldukça eski zamanlardan beri özellikle Tip 2 diyabette tedavi amaçlı goji berry kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet de bilindiği gibi dünyada en sıklıkla görülen diyabet tipidir. Tip 2 diyabetli kişilerde, insülin üretimi azdır veya onu yeterince kullanamazlar. Goji berry de bu noktada devreye girer, şeker ve insülin seviyesini düzenler. Ancak ilaç kullanan diyabet hastaları goji berry yemeden önce mutlaka hekime danışmalıdır.
8. Kolesterol seviyesini düzenler
Global BilgilerZayıf olmak kolesterol etkilerinden uzak olmak anlamına gelmez, çok ince insanlarda bile kolesterole rastlanabilir. Kolesterolün en büyük nedeni ise diyet ve yaşam tarzımızdır. Goji de, kötü kolestrole karşı savaş açar.
9. Görme bozukluklarına iyi gelir
A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı açısından hayati önem taşıyan mineral ve vitamin içeren goji berry göz sağlığına da faydalıdır. Goji berry içerdiği bu besin ve minerallerin yardımıyla katarakt oluşmasını önlediği gibi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.
10. Enerji verir
Dinlenmiş bir beden ve berrak bir zihinle güne başlamak gibisi yoktur. Ağrılara ve halsizliğe olan etkisi nedeniyle geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin giderilmesi için en çok başvurulan doğal kaynak da goji berry’dir. Yalnız goji berry’i uykudan önce almamaya dikkat etmelisiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.