18.04.2016

MADEN SUYU NEDİR?

Global Bilgiler  /  at  01:33  /  No comments

Global Bilgiler

Maden suyu nedir, maden suyunun yararları nelerdir? Maden suyu ile soda aynı içecek midir?..

Maden suyu, yer altından gelen bir su kaynağıdır. Koruma altında tutulan bölgelerden çıkartılan bu içecek, genellikle kuyu açılarak elde edilmektedir.
Mineral tuzu, gaz ve elementler bileşeninden oluşan içecek, mineral bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle maden suyu içmek, sağlığımız açısından önemlidir. Maden suyu, magnezyum ve potasyum miktarını dengeler, kalsiyum ve fosfatı düzene sokar. Vücutta bulunan toksinlerin hızlı bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar.
Doğadan gelen bu içeceğin birçok yararı vardır. Fakat maden suyu ile soda farklı içeceklerdir. Bu iki içeceği birbirine karıştırmamak gerekir. Maden suyu tamamen doğaldır ve yer altından en saf hali ile çıkartılmaktadır. Soda ise, suya karbondioksit gazı karıştırılarak üretilmektedir. Yani maden suyu doğal içeriklerden meydana gelirken, soda yapaydır. Doğal olanı içmek, sağlık açısından daha yararlıdır. Maden suyu asitli tadı verse de asit içermez. Sodadaki karbondioksit gazı ise asit etkisini hissettirir.
Yetişkinlere her gün tüketilmesi önerilen maden suyunu, çocuklar ve gençlerin tüketmesinde de bir sakınca yoktur. Büyüme çağında olan çocukların ihtiyacı olan kalsiyum, fosfat, demir, florür, çinko gibi mineralleri karşılamaktadır. Böylece daha sağlıklı büyümeyi sağlar.

Maden suyunun yararları nelerdir?

Maden suyunun fizyolojik yararının yanı sıra, cilt güzelliğine de olumlu katkıları vardır. Cilt sorunlarına karşı etkili olan maden suyu, kırışıklığa iyi gelir, sivilceleri aza indirir. Cildin nem dengesini düzenler ve cildi korur. Cildi pürüzsüzleştirir ve cilde canlı bir görünüm kazandırır. Böbrek taşı oluşumunu engelleyen maden suyu, aynı zamanda böbrek taşı düşürmede de etkilidir. İnsan sağlığını dengeleyen bu içecek, sindirim kolaylığını sağlayan en etkili doğal bir ilaçtır.
Global Bilgiler
Vücudun günlük hayatta ihtiyaç duyduğu kalsiyum ihtiyacını dengeleyen içecek, güçlü kemik yapısının gelişmesinde etkilidir. Böbreklere, bağırsaklara, mideye ve idrar yollarına olumlu etkisi vardır. Mide yanmalarına ve ekşimelerine iyi gelir. Sindirim sistemini düzenler ve gaz problemine iyi gelir. Aşırı yemek tüketiminden sonra oluşan şişkinliği ve hazımsızlığı giderir.

Maden suyu, karaciğer, safra kesesi ve birçok organın düzenli, dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ter ya da idrar ile atılan su miktarını da dengelemektedir. Kilo sorunu ya da obezite hastalığına sahip olan kişilerin, kilo veriminde ve iyileşmesinde yardımcıdır. Diyet yapmak isteyenlerin rahatlıkla tercih edebileceği bir içecektir. Maden suyu, kalp ve damar hastalığının doğal tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Vücuda yüksek dozda enerji depolar ve hücre metabolizmasını yeniler.

Maden suyunun faydaları!

Yemek yediniz ama midenizde bir şişkinlik hissediyorsunuz. Siz de bu durumda maden suyuna başvuranlardan mısınız?
Maden suyunun sadece yemek sonrasında içildiğinde, sindirimi kolaylaştıran bir içecek olmayıp, bunun yanında onlarca faydasının olduğunu biliyor muydunuz?
Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”.
Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.
Global BilgilerHalk arasında “asitli” denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki “karbondioksit” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır.
Maden suyu içmenin yeri, yaşı ve zamanı yoktur. Özellikle okul çağındaki çocukların; sağlıklı vücut gelişimleri için her gün düzenli olarak maden suyu tüketmesi gerekir.
Maden suyu, içeriğindeki kalsiyum ile güçlü kemik yapısının oluşmasına yardımcı olur. İçeriğindeki zengin mineral değerleri ile vücudunuzun zinde kalmasına ve gün içinde kaybettiğiniz su kaybını en aza indirerek daha dinç kalmanıza yardımcı olur.
Maden suyunun içerdiği florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.
Her faydalı şeyin fazlası da vücuda zarar verebilir. Maden suyunu da günde 1-2′den fazla tüketmemekte yarar var.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.