7.04.2016

TUZ LAMBASI NEDİR?

Global Bilgiler  /  at  11:58  /  No comments

Global Bilgiler
Tuz Lambası Nedir?

Tuz lambası, parça kaya tuzlarının şekil verilip lamba formuna getirilmesidir. İçerisinde bir lamba bulunur ve dış yüzey tamamen tuzdan oluşur. Ortamdaki oksijen akışı kaya tuzunu, lambalarda veya mumlarda yakarak artırılabilir. Oksijen akışı ruh halini de geliştirir ve mevsimsel değişiklikler için faydalıdır. Lambadan çıkan renkli duman rahatlama sağlar. Stresle baş etmeye de yardımcı olur ve uyku kalitesini artırır.
Tuz lambası, yanmasıyla birlikte oluşan ısının etkisiyle, eksi iyonları ortama dağıtır ve hava kalitesini yükseltir. Doğal olması sebebiyle sağlıklıdır. Mekanlar için çok da dekoratiftir.
Tuz lambası nedir, nelere iyi gelir?
Tuzdan lamba yapıldığını biliyor muydunuz? Görüntü olarak oldukça hoş görünen tuz lambasının faydaları saymakla bitmiyor. Tuz lambası nedir, faydaları nelerdir?..
Global Bilgiler
Tuz lambası, kaya tuzunun içine lamba yerleştirilmesi ile elde edilen ve sağlığa faydalı olduğu için değişik şekillerde satışa sunulan bir üründür. Açık alanda, deniz kenarında, dağ eteklerinde ya da bir şelalenin yakınında kendimizi daha iyi hissederiz. Bu tür ortamlarda havada çok miktarda negatif iyon bulunur. Negatif iyonlar sağlığımız için oldukça faydalıdır, havaya canlılık verir ve havadaki bakterileri azaltır. Tuz lambaları da doğanın insana verdiği bu iyi etkiden yola çıkılarak tasarlanmıştır.
Genellikle evde kullandığımız elektrikli ev eşyaları çevreye yüksek frekansta elektrik yayarlar. Bu, insan vücudunun doğal elektrik frekansından oldukça yüksektir. Bilgisayar ve televizyon gibi elektrikli cihazlar da çevreye pozitif yüklü iyonlar yayarlar. Bu eşyalarla fazla vakit geçirmek sinirlerin gerilmesine ve uykusuzluğa neden olur. Çevreye yayılan aşırı elektrik, özellikle çocukları daha fazla etkilemektedir.
Tuz lambası havadaki bu pozitif iyonlara karşılık negatif iyonlar yayarak ortamdaki elektriği nötr hale getirir. Kristal tuzun içerisindeki lamba yandığı zaman tuz hafif ısınır ve odadaki nemi lamba üzerinde toplar. Bu kristal tuzun yüzeyinin hafif ıslanmasına yol açar. Böylelikle kristal tuz çevreye negatif yüklü iyonlar saçar. Bilgisayar veya televizyonunuzun yanına bir tuz lambası koyabilirsiniz. Böylece odadaki elektrik yükü nötrlenmiş olur ve bilgisayarın zararlı etkileri bir ölçüde azaltılmış olur.
Global Bilgiler
Himalaya tuz lambaları, “negatif iyon” yayarak iç mekanlardaki hava kalitesini artırır. Doğal bir negatif iyon jeneratörü olan bu lambalar bir anlamda havanın vitaminidir. Havayı besler ve canlandırır.
Negatif iyonların sağlığa faydaları;
- Strese, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, uykusuzluk ve ağrılara iyi gelir.
- Nezle, migren, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir; akciğerlerin kapasitesini yükseltir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda zindelik verir.
- İşte, okulda verimi ve konsantrasyonu artırır.
- Bebek ya da çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için temiz hava sağlar.
Yüksek enerji ve pozitif bir ruh hali için negatif iyon gereklidir. Sağlığa faydaları nedeniyle birçok ülkede negatif iyon yayan cihazlar kullanılmaktadır. Bunların çoğu insan yapımı makinelerdir. Tuz lambası ise bunun doğal ve daha uygun fiyatlı alternatifidir.
Tuz lambası nasıl yapılır?
Kaya tuzları, tuz lambasının benzersiz doğal biçimi ve kristal yapısını elde etmek için dikkatli bir şekilde elle oyulurlar. Oyulan tuz lambasının içine bir ampul veya mum koyulur. Dekoratif olarak da oldukça hoş görünen tuz lambaları, ortamı aydınlatırken aynı zamanda yaydığı negatif iyonlarla havayı temizler. Kaya tuzu ısındıkça bulunduğu çevreye eksi iyon yayarak havanın kalitesini artırır. Günümüzde astım ve alerji rahatsızlıklarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır.
Uzmanlar ne diyor!
  • Günün birinde bugün kapalı alanlardaki sıcaklık ve nemliliği düzenlediğimiz gibi iyon seviyesini de düzenleme ihtiyacında olacağız. (Dr.Krueger)
  • Eksi iyonlar havanın vitaminleridir. (Dr.E.R.Holiday)
  • Eksi iyonlar çok acı çeken hastaları sakinleştirdi.(Dr.Komblueh)
  • Eksi iyonlar yanıkları daha çabuk kurutup daha az yara iziyle daha çabuk iyileştirir. (Dr.Robert McGowan) 
  • Eksi iyonlar hacmi daha fazla daha geniş hücre çekirdeği yaparlar ve oksijeni çekmek ve kullanmak için kapasitemizi geliştirirler. (D.R. Gualaterotti… Milan Üniversitesi)
  • Iyonlaştırma havada yoluyla taşınan alerjilere duyarlı olanları olumlu yönde etkiler. (Dr. Albert. P. Krueger & Dr. Richard F. Smith (Kaliforniya Üniversitesi )

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.