12.04.2016

ZIVANADAN ÇIKMAK

Global Bilgiler  /  at  12:14  /  No comments

Global BilgilerZıvana, (Fars. zebane'den) Etimolojik anlamı "dil" dir. Birbirine geçecek olan iki parçaya biri erkek, diğeri dişi olmak üzere yapılan dil ve onun gireceği delikten oluşan tertibat. Bunun erkeğine zıvana dili (Fr. Tenon) ve delik kısmına zıvana deliği (Fr. Mortaise) ve her ikisine zıvanalı geçme (Fr. Assemblage a tenon et mortaise) denir. Fr Tenon et mortaise.
Marangozlukta, Bazı oyma aralarını boşaltmak için kullanılan, ucu sivri, ince ve dil gibi testere.
Tütün ürünlerinde, Tütün çubuklarının ve sigara ağızlıklarının imamesini geçirmeye yarayan, çubuğun ucunda bırakılmış içi delik boru gibi mil kısmı.
Mekanikte, Sabit büyüklükteki bir kare içinde dönen Reuleaux üçgeni, 
Makaraların dönmesi için ortalarından geçirilen mil. Eski dilde " furgun - araba tekerleklerinin üzerinde döndüğü mil /
Değirmencilikte, Değirmen taşlarının ortasındaki delikten geçen mil kazık.
Denizcilikte, Aynı zamanda bir denizcilik terimi olup, yelkenlilerin direklerinin girdiği oluğa denir.
Deyim olarak, "Zıvanadan çıkmak": Çok sinirlenmek, öfkelenmek, delirmek, aklını oynatmak, çılgın gibi davranmak, denetlenemez duruma gelmek anlamında kullanılan bir deyimdir.
Zıvana yahut zıvanaların olması gereken yerden ayrılması, umulan amaca hizmet etmeyecektir. Dolayısıyla eski İstanbul’da gündelik hayatta bir olay karşısında “çok öfkelenmek”, “delirmek” manasında zıvanadan çıkmak tabiri kullanılmıştır. Günümüzde de bu deyimin kullanımı yaygındır.


Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.