16.05.2016

Alt Gr TUŞU

Global Bilgiler  /  at  14:41  /  No comments

Global Bilgiler
Alt Gr Tuşu Nedir?

AltGr bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan bir tamamlayıcı tuştur. Klavye üzerindeki konumu Backspace olarak bildiğimiz boşluk tuşunun hemen yanıdır. Bu tuş sayesinde bilgisayarımızın klavyesi üzerinde yer alamayan karakterleri kolayca ekrana yazdırabiliriz. Alt Gr tuşu ayrıca klavyelerinizin üzerinde Alt GraphAlt GraphicAlt Car veya Right Alt olarak da yer alabilir.

Alt Gr Tuşu, Bilgisayarlarımızın klavyeleri kullandığımız diller baz alınarak hazırlanmıştır. Ne yazık ki bir bilgisayar klavyesi içerisine tüm dillerin kullanılan harfleri barındıramaz. Bu nedenle klavyede fazlalık olarak nitelendirebileceğimiz özel karakterleri farklı dillerin klavyesinden de yazabilmemiz için Alt Gr tuşu geliştirilmiştir.

Alt Gr Tuşu Ne İşe Yarar?

Her ne kadar farkında olmasak bile günlük hayatımızda dahi Alt Gr tuşunu mutlaka kullanıyoruz. En basit şekilde örnek vermek gerekirse bir mail adresini yazarken bize lazım olan @ karakterini Alt Gr + Q tuşuna basarak elde ediyoruz.

Aynı şekilde Türkçe'de kullandığımız şapkalı A harfini yazdırmak içinse Alt Gr + A tuşunu kullanmamız gerekiyor. Bu tuş sayesinde klavyemiz üzerinde yer almayan fakat farklı diller içerisinde kullanılan daha nice karakteri meydana getirebiliyoruz.Şayet bir Windows kullanıcısıysanız bilgisayarınız içerisinde işletim sistemiyle birlikte kurulan Karakter Eşlem yazılımına giriş yaparak Alt Gr tuşuyla daha başka hangi karakterleri yazdırabileceğinizi de görebilirsiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.