18.05.2016

Amaranthus Spp (Horoz İbiği)

Global Bilgiler  /  at  21:14  /  No comments

Amaranthus Albus L.

Familya: Amaranthacea 

Türkçesi: Yatık Horoz İbiği
İngilizcesi: Postrate pigweed

Özellikleri: Yıllık bir bitkidir, tarım alanlarından doğal alanlara kadar geniş bir yayılışa sahiptir. 50 cm ye kadar boylanabilir, Sürgünlerin bir bölümü atık gelişir. İstilacı bir bitki olup yem değeri düşüktür, hayvanlar tarafından bir miktar tüketilir.


Amaranthus deflexus L.
Familya: Amaranthacea 

Türkçesi: Sarkık Horoz İbiği
İngilizcesi: Largefruit amaranth

Özellikleri:Tek yıllık yatık gelişen yaklaşık 90 cm boylanabilen bir bitkidir. Yol kenarı ve kültür yapılan arazilerde yayılış gösterir. Yem değeri çok düşüktür, kısıtlı olarak hayvanlar tarafından tüketilir. İstilacılar grubunda yer alır. Sığırlarda zehirlenmelere yol açabilir.


Amaranthus hybridus L.
Familya: Amaranthacea
Türkçesi: Melez Horoz İbiği
İngilizcesi: Slim amaranth

Özellikleri:Tek yıllık olan bu bitkiye Türkiye'nin batı bölgeleri, Akdeniz iklim kuşağında ve özellikle kültür alanlarında yaygın olarak rastlanır. yaklaşık 100 cm. boylanan bitkinin yem değeri yüksek olduğu için hayvanlar tarafından sevilerek tüketilir. istilacılar tarafında yer alır.


Amaranthus retroflexus L.

Familya: Amaranthacea
Türkçesi: Kırmızı Köklü Horoz İbiği
İngilizcesi: Redroot amaranth

Özellikleri:Tek yıllık dik gelişen formda olup, 15-100 cm arasında boylanabilen bir bitkidir. Yol kenarları, kültür yapılan alanlarda yaşar. İstilacılar grubunda yer alır.  Sığırlarda zehirlenmelere yol açabilir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.