3.05.2016

AROMATERAPİ MASAJI

Global Bilgiler  /  at  00:31  /  No comments

Global Bilgiler


1. AROMATERAPİ
1.1. Aromaterapi Nedir?
Aromaterapi bitkilerden elde edilen aromatik-esansiyel-uçucu yağlarla yapılan doğal terapi sanatına verilen isimdir. Aroma kelimesi hoş koku olarak da tanımlanmaktadır. Aroma terapide bitkisel öz yağlar kişinin güzelliği, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için bedene farklı yöntemlerle uygulanır.
Aromaterapi, tamamlayıcı tıp sistemi içinde kabul edilen doğal tedavi sistemi olarak da görülmektedir.
Aromaterapi sanatı
1.2. Aromaterapinin Tarihçesi
Aromaterapide kullanılan aromatik yağlar yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan eski Mısır, Çin ve Hint uygarlıkları tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Roma İmparatorluğu döneminde de aromatik yağların önemli bir yeri vardı. Romalılar özellikle banyo sonrası güzel kokma ve rahatlama için masaj teknikleriyle aromatik yağları kullanmışlardır. Romalılar uçucu yağları daha çok doğu ülkelerinden getirirlerdi. Aromatik yağların rahatlama ve güzellik maksadıyla kullanımının ilk olarak Yunan medeniyetlerinde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Bitkilerin güzellik amaçlı kullanımı
Tarihte uçucu yağların kullanımı bir sosyal statüye aittir. Başta krallar, din adamları ve soylular ayrıcalıklı olarak uçucu yağları koku amacıyla kullanmışlardır. İlk kez 10.yy.da İbn-i Sina aromatik yağları bitkilerden buharla damıtma yöntemiyle elde etmiştir. İbn-i Sina aynı zamanda gülsuyu ve gülyağını tedavi amaçlı kullanmıştır. O tarihten sonra bitkilerden buharla damıtma yöntemiyle yağ elde etme ve yağları tedavi etme amacıyla kullanma yaygınlaşmıştır.
19. yüzyılın başlarında Fransız kimyacı Dr. René-Maurice Gattefossé tarafından aromaterapinin temelleri atılmıştır. Gattefosse yaptığı laboratuvar deneyleriyle aromatik yağların iyileştirici, tedavi edici etkisini keşfetmiş ve aroma-terapi kavramını kullanmaya başlamıştır. Aromaterapi ile ilgili çalışmalara daha fazla ağırlık verilmiş ve önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Aromaterapi sözcüğü artık günümüzde çok önemsenmektedir.
1.3. Aromaterapinin Etkileri
Aromatik yağlar, solunum yolu ve deri emilimi olmak üzere iki yoldan bedenimiz üzerine etki gösterir.
Solunum yoluyla oluşan etki: Hava ile yayılan koku molekülleri burnun üst katmanlarındaki duyarlı bölgede elektriksel uyarılara dönüşerek beynin bellek ve duygu işlevlerinde görevli bölgelerine ulaşır. Diğer canlılara oranla daha zayıf olduğu hâlde, koku alma duyumuz bir milyon hava molekülü içindeki bir tane
değişik koku molekülünü yakalama özelliğine sahiptir. Aromaterapide kullanılan yöntemlerden biri mekânın kokulandırılmasıdır. Kişinin fizyolojik işleyişinde, koku alma duyusu önemli bir rol oynar. Bitkisel öz yağların koku molekülleri burnumuzun içindeki koku reseptörleri tarafından beynimize ulaştırılır ve kokusal hafızamızı harekete geçirerek anılarımız, düşüncelerimiz ve duygularımız üzerinde etkili olur. Örneğin, bazı kokular mide faaliyetini harekete geçirerek acıkma, gurultu ya da bulantı gibi etkiler yapabilir. Yine beynimizdeki kokusal hafızamız, çeşitli kokularla hareketlenerek anılarımızı canlandırabilir. Örneğin, tanıdık bir parfüm kokusu bize o parfümü kullanan bir tanıdığımızı anımsatabilir. Öz yağların zengin kimyasal yapısı bedene nüfuz ettiğinde kan dolaşımına girerek fiziksel sıkıntılarımızı iyileştirir. Yakınlarda yapılan araştırmalar, bu bağlantının gücünü doğrulamaktadır. Yale Üniversitesi’nde psikoloji ve psikiyatri profesörü olan Dr. Gary Schwartz, belli kokuların kan basıncını düşürebildiğini görmüştür. Örneğin, baharatlı elma kokusu sağlıklı deneklerin kan basıncını gözle görülür ölçüde düşürmüştür. Diğer bilimsel araştırmalarda erik ve Şeftali gibi hoş kokuların ağrıyı azaltabildiğini, yağların insanların ruh hâlini değiştirebildiğini göstermiştir. Kısaca kokular çok güçlü fiziksel reaksiyonlar yaratabilir.

Kokunun burun deliklerinden beyne ulaşması
Deri emilimi yoluyla oluşan etki: Deri, bedenin sağlam, koruyucu dış örtüsüdür ve en önemli duyu organlarımızdan biridir. Esansiyel bir yağın etkisi onun sadece aromasıyla sınırlı değildir. Bir esansiyel yağ masajla birlikte kullanıldığı zaman, deri içindeki gözeneklerden Yavaşça emilerek kılcal damarlara geçer. Bu emilim 1 dakika içinde başlayıp 12 saatte tamamlanır. Örneğin esansiyel yağlar, cilt yolu ile emilerek alt katmanlara ve kan dolaşım sistemine ulaşır ve lokal kan dolaşımı masaj yoluyla uyarıldığında yağlar da özellikle bu kan damarlarıyla beslenen sinirler aracılığıyla tüm vücutta etkili olur. Bu noktada, esansiyel yağ çeşitli etkiler meydana getirmek için farklı organları ve sistemleri uyarabilir.
1.4. Aromaterapi Uygulama Yöntemleri
Günümüzde aromatik yağlar sağlık, güzellik ve rahatlama amacıyla birçok farklı yöntem ile birlikte kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan yöntemler ise;
Masaj: Aromaterapi yöntemlerinden en yaygın olanı masajdır. Masajda kullanılacak yağ karışımı kişinin bedensel yapısına ve ihtiyacına göre hazırlanır. Hazırlanan yağ masaj teknikleriyle vücuda uygulanır. Aromatik yağlar sadece klasik masajla değil, refleksoloji, spor masajı, taş terapi ve ayurveda masajı gibi farklı tekniklerin kullanıldığı birçok masajla birlikte amaç ve ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilir.
Kompres: İhtiyaca göre soğuk veya sıcak uygulanabilir. Suyun içine istenilen yağlardan birkaç damla karıktırılarak bez veya pamuk gibi materyallerle vücudun istenilen bölgesine 5–10 dakika süreli tekrarlarla kompres yapılır.
Buğu (inhalasyon): Sıcak su dolu kabın içine istenilen aromatik yağlardan 3–4 damla uçucu yağ damlatılır. Başın üzeri bir havlu ile kapatılır ve gözler kapalı bir şeklide birkaç dakika derin nefes alınarak uygulanır. Bu uygulama ihtiyaç doğrultusunda birkaç kez tekrar edilebilir.

Mekânın kokulandırılması: Ev, iş yeri ve çalışma ortamlarının iyi kokması için hoş kokulu aromatik yağ/yağlardan birkaç damla tercih edilir. Bunun için aromaterapi kaseleri, su kabı, taşlar ve çeşitli lambalar kullanılır.


Mekan kokulandırılmasında kullanılan cihazlar
Banyo: Günümüzde aromatik yağların kullanımına dayanan aromaterapi aynı zamanda cilt bakımı ve güzellik amaçlı, banyo- duş ve Spa uygulamalarında kullanılmaktadır.
1.5. Aromaterapinin Faydaları
 • Stresi yatıştırır, gevşemeyi ve rahatlamayı sağlar.
 • Konsantrasyona yardımcı olur.
 • Vücuda dinçlik verir ve ruhu canlandırır.
 • Beden ve zihin dengesini sağlar.
 • Depresyona iyi gelir.
 • Uykusuzluk sorununu çözer.
 • Bel ve sırt ağrısına iyi gelir.
 • Eklem iltihaplanmalarına, romatizmaya iyi gelir.
 • Spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıklarında faydalıdır.
 • Deri Şikâyetlerine (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.) iyi gelir.
 • Baş ağrısı, migren için faydalıdır.
 • Regl sıkıntılarına iyi gelir (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)
 • Menopoz ile ilgili sorunlara iyi gelir (terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.).
 • Solunum sorunlarına iyi gelir (astım, bronşit vb.).
 • Dolaşım sorunlarını giderir (tansiyon, baş dönmesi vb.).
 • Cilt yüzeyini toksinler ve bakterilerden arındırır.
1.6. Aromaterapide Kullanılan Yağlar
Aromatik yağlar, bitkilerin çiçek, gövde, kabuk, yaprak, meyve, tohum, kök gibi kısımlarından damıtma ve sıkma yöntemleriyle elde edilir.

Aromatik yağlar
Aşağıdaki tabloda sık kullanılan bazı aromatik yağlar ve elde edildikleri kısımlarla ilgili çizelge verilmiştir.
Aromatik Yağların Elde Edildiği Kısım
Aromatik Yağ
Çiçek
Yasemin, portakal çiçeği, gül, ylang ylang, papatya
Yaprak
Çin çimeni, palmarosa, tefarik, çam
Tohum
Kakule, havuç
Kabuk
Tarçın
Meyve
Ardıç
Ağaç
Sedir, sandal, gül ağacı
Kök
Zencefil, vetiver
Reçine
Benzoin, kafuru, mür
Meyve Kabuğu
Bergamut, limon, turunç, portakal, mandalin
Bütün bitki
Itır, lavanta, biberiye

1.6.1. Temel Taşıyıcı Yağlar
Bitkisel yağlar aromatik-uçucu yağlar ve temel taşıyıcı yağlar olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.
Temel taşıyıcı yağlar uçucu yağları taşırlar ve bitkisel yağlar, taşıyıcı yağlar veya karışım yağlar olarak isimlendirilir. Temel taşıyıcı yağlar saf olarak da kullanılabilmektedir.
Avokado yağı: Berrak yeşil renktedir. Protein, vitamin ve yağ asitleri açısından zengindir. Yağlı, kuru ve hassas ciltlere çok iyi gelir. Deriyi kurumaktan korur ve özellikle yıpranmış ciltleri güçlendirir.
Global Bilgiler
Avokado Yağı
Buğday yağı: A, B, C ve E vitaminleri içerir. Deriyi sıkılaştırır. Kırışıkların düzelmesine yardımcı olur. Raf ömrünü uzatmak için 1/10 oranında tüm karışımlara eklenebilir.
Global Bilgiler
Buğday yağı
Kabak çekirdeği yağı: Cildi düzgünleştirir ve yumuşatır. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
Global Bilgiler
Kabak çekirdeği
Ayçiçeği yağı: Temel yağ olmasının yanında uçucu yağ asitlerini içerir. E vitamini yönünden zengindir. İsilik ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.
Global Bilgiler
Ayçiçeği yağı
Ceviz yağı: Cildi serinletir, sakinleştirir. Enfeksiyonlara karşı faydalıdır. Besleyici olduğu için tercih edilmektedir.
Global Bilgiler
Ceviz yağı
Çuha çiçeği yağı: Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. İçinde bulundurduğu uçucu yağ asitleri nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir.
Global Bilgiler
Çuha çiçeği yağı
Fındık yağı: Deriye çok kolay nüfuz eder. Deriyi derinlemesine besler. Beden ve zihin yorgunluğuna faydalıdır. Besleyici olduğu için saç dökülmesine ve kuru ciltlere faydalıdır.
Global Bilgiler
Fındık yağı
Hindistan cevizi yağı: Serinleticidir, güneş losyonlarında zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu olarak eklenir. Cildi nemlendirir ve besler. Deri enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.
Global Bilgiler
Hindistan cevizi yağı
Jojoba yağı: Meksika kökenli bir ağacın meyve çekirdeklerinden elde edilir. Akışkan bir özelliğe sahiptir. Vitamin ve mineral yönünden zengindir. Akne ve kepek oluşumunu engelleyici bir yağdır.
Global Bilgiler
Jojoba yağı
Kayısı yağı: A vitamini içerir, eğer deri kuru ya da yaşlı ise özellikle yüze iyi gelir.
Global Bilgiler
Kayısı yağı
Soya yağı: Soya yağının deriden emilimi kolaydır. A ve E vitaminleri yönünden zengin olduğundan cilt bakımında tercih edilen değerli yağlardandır.
Global Bilgiler
Soya yağı
Susam yağı: Hafif berrak ve altın sarısı yağ A ve E vitaminleri ve proteinler bakımından zengin, cildi besleyici ve güneş ışınlarından(UV) koruyucu özellikler içerir. Cilde derinlemesine işler, temizleyici ve zararlı maddelerden arındırıcı olarak kullanılabilir.
Global Bilgiler
Susam yağı
Tatlı badem yağı: Acı ve tatlı badem çekirdeğinin karışımından bazen de yalnızca tatlı bademden elde edilir. Deri tarafından çok kolay emilen, çok akıcı, çok sade bir kokuya sahiptir ve D vitaminini içerir. Saç, kuru cilt ve kırılgan tırnaklar için faydalıdır. Özellikle duyarlı, kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve ciltteki pürüzleri alır. Bebeklerde de kullanılabilir.
Global Bilgiler
Badem yağı
Zeytinyağı: Olgun zeytinlerin ilk preslenmesinden elde edilir. Güçlü zeytin kokulu ve berrak yeşil renktedir. E vitamini yönünden zengindir. Kaliteli sızma zeytinyağı klasik bir kozmetik katkısıdır. Cilde derinlemesine işler, cildi normalleştirir ve kendini yenileyebilmesine yardımcı olur, fakat esansiyel yağlarla karşılaştırıldığında çok güçlü bir kokuya sahip olur.
Global Bilgiler
Zeytinyağı
1.6.2. Aromatik- Uçucu Yağlar
Aromaterapide kullanılan aromatik yağlar doğal ve bitkisel kaynaklı yağlardır. Bitkisel aromatik yağlar bitkilerin özünü oluşturur ve her zaman yağ içermez. Bitkisel yağlar yanıcı olup suda çözünmeyip alkol, katı ve sıvı yağlar içinde kolayca çözünür. Bu öz yağlar günlük yaşamda genellikle kullanılan diğer yağlarının aksine, cilt tarafından çok kolay emilen, çok güçlü etkileri olan ve dikkatle kullanılması gereken yağlardır. Aromatik yağlar tek başına kullanılmaz mutlaka temel taşıyıcı yağlar içinde inceltilmeli ve karıştırılmalıdır.
Yaygın olarak bilinen ve kullanılan bazı aromatik yağların özellikleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler aşağıda verilmiştir.
Ada çayı yağı
 • Latincesi salvia officinalis’ dir.
 • Yaprakları yumuşak, gri yeşil renkli bir bitkidir.
 • Ada çayı aromatik yağı yeşil ve koyu kıvamdadır.
 • Aromatik yağ masaj tarzında ve banyoda uygulanır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Hamilelikte kullanılmaz.
 • Gargara hâlinde boğaz ağrılarına karşı kullanılır ve yara iyi edici etkisi vardır.
 • Solunum yolları için iyi bir antiseptiktir.
 • Tonik olarak cilt gerici ve antiseptiktir.
 • Cilde ısı verici ve gevşeme sağlayıcı etkisi vardır.
 • Adet ağrılarında, streste, baş ağrılarında ve yorgunlukta kullanılır.
 • Bergamot, limon, lavanta ve biberiye ile karışımları uygundur.
Global Bilgiler
Adaçayı Yağı
Bergamot yağı
 • Latince ismi citrus aurantum bergamia'dır.
 • Bergamot yağı olgunlaşmış ekşi turunç kabuğundan elde edilmektedir.
 • Masaj tarzında, banyoda ve buğu tarzında kullanılır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Sindirim sistemi hastalıklarından, kalın bağırsak iltihabı tarzındaki karın ağrılarında, bağırsaklardaki gaz Şikâyetlerinde, hazımsızlıkta, mide ağrılarının tedavisinde kullanılır.
 • İdrar yolları hastalıklarında, sistit adını verdiğimiz idrar yolları iltihabında ve ağrılı idrar durumlarında kullanılır.
 • Baş ağrılarında kullanılır.
 • Bademcik iltihabında kullanılır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır.
 • Psikolojik rahatsızlıklardan anksiyete ve insomnia adını verdiğimiz uykusuzlukta etkilidir.
 • Bergamot yağının deriyi tahriş etme özelliği olduğundan uygulandıktan sonra cilt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.
 • Selvi, yasemin, lavanta ve neroli (turunç çiçeği özü) ile karışımı uygundur.

Global Bilgiler
Bergamot

Global Bilgiler
Bergamot yağı
Biberiye yağı
 • Latincesi rosmarinus officinalis’ dir.
 • Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir.
 • Biberiye yağının tahriş edici özelliği vardır.
 • Yaprakları baharat olarak kullanılır.
 • Antiseptik ve uyarıcı etkisi vardır.
 • Kanı durdurucu ve dinçlik verici bir etkiye sahiptir.
 • Baş ağrılarında kullanılır.
 • Akciğer hastalıklarında kullanılır.
 • Dolaşım bozukluklarında kullanılır.
 • İdrar zorlanmalarında kullanılır.
 • Masaj tarzında, banyoda ve buğu tarzında uygulanır.
 • Hamilelikte ve epilepside kullanılması sakıncalıdır.

Global Bilgiler
Biberiye yağı
Çam yağı
 • Latincesi pinus palustris’ dir.
 • Çam ağacı kışın yaprak dökmeyen iğnemsi yapraklı ağaçlardandır.
 • Çam aromatik yağı çok sert, koyu yapıda, kâfur kokusundadır.
 • Masaj tarzında, banyoda, buğu Şeklinde ve lapa tarzında uygulanır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Antiseptiktir.
 • Bütün viral enfeksiyonlarda kullanılır.
 • Öksürükte ve soğuk algınlıklarında kullanılır.
 • Kaslardaki ağrılarda ve romatizmal hastalıklarda etkilidir.
 • Lavanta ve biberiye ile karışımı uygundur.

Global Bilgiler
Çam Yağı
Gül yağı
 • Latincesi rosa damascenea’ dır.
 • Isparta ve Burdur civarında yetişen bir kültür bitkisidir.
 • Çiçekleri pembe olup kuvvetli kokuludur.
 • Aromatik yağın tatlı bir çiçek kokusu vardır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Vücuda enerji verir. Streste, depresyonda, baş ağrılarında, uykusuzlukta kullanılır.
 • Gül aromatik yağı masaj tarzında, banyoda ve buğu tarzında uygulanır.
 • Bergamot, sardunya, yasemin ile karışımı uygundur. Ayrıca bütün diğer aromatik bileşiklerle karışım yapılabilir.

Global Bilgiler
Gül Yağı
Kâfur yağı
 • Latincesi cinnamonium camp-hora’ dır.
 • Kâfur genç kâfur ağacının kökünden ve gövdesinden elde edilir.
 • Kâfur aroma yağı keskin bir sıcaklık verir.
 • Serinletici ve tonik etkisi vardır.
 • Kas ağrılarında, burkulmalarda etkilidir.
 • Boyun ağrılarında kullanılmaktadır.
 • Stresin giderilmesinde etkisi vardır.
 • Astım hastalığında ve balgamın söktürülmesinde faydalıdır.
 • Masaj uygulamalarında seyreltilmelidir.
 • Birkaç damla pamuğa damlatılarak vücuda sürülerek böceklere karşı koruma sağlanabilir.
 • Hamilelerde kullanımı sakıncalıdır.
 • Uygun karışımları ada çayı, selvi, frankincense, santal esansıdır.

Global Bilgiler
Kâfur Yağı
Kekik yağı
 • Latincesi thymus vulgaris’ dir.
 • Güney Avrupa’da yetişen bir bitkidir.
 • Kırmızı kekik ve tatlı kekik olarak iki cinsi vardır.
 • Kırmızı kekik kuvvetli bir antiseptiktir. Fakat toksik etkiye sahip olduğu için hiç kullanılmamalıdır.
 • Tatlı kekik bitkisi ise sinirsel baş ağrılarında etkilidir.
 • İdrar yolları iltihabında kullanılır.
 • Üşütmelerde kullanılır.
 • Öksürük ve balgam sökülmesinde kullanılır.
 • Ruhsal sıkıntılarda kullanılır.
 • Adale ağrılarında romatizma hastalıklarında kullanılır.
 • Böcek sokmalarında kullanılır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Kekik aromatik yağı, masaj tarzında banyoda ve buğu tarzında uygulanır.
 • Uygun karışımları, limon, bergamot, melisa, biberiye, lavanta ve sardunyadır.

Global Bilgiler
Kekik Yağı
Lavanta yağı
 • Latince ‘de lavandula agustifolia’ dır.
 • Lavanta bitkisinin çiçeğinden elde edilir.
 • Aromaterapide, kasları gevşetmek ve sinir uçlarını uyarmak için kullanılır.
 • Hipertansiyonda kullanılır.
 • Yorgunluk ve depresyon hâllerinde kullanılır.
 • Deri problemlerinde etkilidir.
 • Masaj tarzında, yaraların üzerine lapa tarzında, kompres olursa ve buğu tarzında kullanılmaktadır.
 • Uygun karışımları portakal çiçeği, ada çayı, patchouli, çam ve biberiyedir

Global Bilgiler
Lavanta Yağı
Limon yağı
 • Latincesi citrius limon’ dur.
 • Subtropikal bölgelerde yetişmektedir.
 • Aromaterapi olarak başın temizlenmesinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığında kullanılır.
 • Zihinsel yorgunlukta kullanılır.
 • Vücut ağrılarında kullanılır.
 • Dolaşım sisteminin hızlandırılmasında kullanılır.
 • El ve ayaklardaki uyuşukluk ve yanmalarında kullanılır.
 • Böcek ısırmalarında kullanılır.
 • Aromatik limon yağı, masaj tarzında, banyoda, buğu ve lapa tarzında uygulanabilir.
 • Limon esansı yağının deriyi tahriş edici etkisi vardır.
 • Güneş yanıklarından hemen sonra kullanılmaz.
 • Serin ve karanlık ortamda saklanmalıdır.
 • Uygun karışımları lavanta ve nerolidir.

Global Bilgiler
Limon

Global Bilgiler
Limon ve limon yağı
Melisa yağı
 • Latincesi melissa officinalis’ dir.
 • Akdeniz iklimine sahip ülkelerde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
 • Spazm çözücü olarak kullanılır.
 • Ruhsal ve fiziksel sakinleştiricidir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı olarak kullanılır.
 • Bağırsak gazlarını giderici olarak kullanılır.
 • Terlemeyi önleyici olarak kullanılır.
 • Yara iyileştirici olarak kullanılır.
 • Aşırı gerginliğin getirmiş olduğu sinir krizlerinde, depresif huzursuzluklarda, istem dışı kasılmalarda, hafıza zayıflığını gidermede kullanılır.
 • Masaj olarak banyoda, buğu ve lapa tarzında kullanılır

Global Bilgiler
Melissa
Mercanköşk yağı
 • Latincesi origanum majorana’ dır.
 • Mercanköşk yağı çalı Şeklindeki bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden elde edilir.
 • Baharatımsı, biberimsi, kâfur ve kekiği andıran bir kokuya sahiptir.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Hamilelikte kullanılmaz.
 • Vücudu gevşetici, sıcaklık verici ve sakinleştirici bir etkisi mevcuttur.
 • Baş ağrısında kullanılır.
 • Uykusuzlukta kullanılır.
 • Tansiyon yüksekliğinde kullanılır.
 • Eklem ağrılarında kullanılır.
 • Burkulmalarda kullanılır.
 • Bronşitte, öksürükte ve soğuk algınlıklarında kullanılır.

Global Bilgiler
Mercanköşk
Nane yağı
 • Latincesi mentha piperita’ dır.
 • Sulak yerlerde yetişen bir kültür bitkisidir.
 • Yaprakları koyu yeşil renktedir.
 • Nane aromatik yağı mentol bakımından zengindir.
 • Portakalımsı keskin kokusu vardır.
 • Vücutta gevşeme ve canlılık sağlar.
 • Streste, uykusuzlukta, yorgunlukta, halsizlikte, kas spazmlarında ve bütün psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir.
 • Benzoin, limon biberiye ve anason uygun karışımlarıdır

Global Bilgiler
Nane
Papatya yağı
 • Latincesi matricaria recutita’ dır.
 • Papatya çiçeğinden elde edilir.
 • Kozmetik tedavisinde en çok kullanılan aromaterapik yağlardandır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Cilde tazelik kazandırır.
 • Ağrı giderici ve sakinleştirici etkisi vardır.
 • Yumuşatıcı etkisinden dolayı ciltteki alerjide, kızarıklıkta ve hassas derilerde kullanılır.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Masajda, banyoda ve buğu olarak kullanılır.
 • Uygun karışımları sardunya, lavanta, patchouli ve güldür

Global Bilgiler
Papatya
Portakal yağı
 • Latincesi citrus sinensis’ dir.
 • Meyvenin kabuk kısmındaki salgı ceplerinden portakal esansı yağı elde edilir.
 • Portakal aromatik yağı %90 limon özelliğindedir.
 • Vücuttaki halsizliği kaldırır, aynı zamanda gevşeme sağlar.
 • İyi bir cilt canlandırıcısıdır.
 • Aromatik yağ masaj tarzında, banyoda, buğu Şeklinde, lapa Şeklinde ve kompres tarzında uygulanır.
 • Portakal aromatik yağının deriyi tahriş edici etkisi mevcuttur. Bu yüzden az miktarlarda kullanılmalıdır.
 • Kullanımdan sonra güneşe çıkılmamaya özen gösterilmelidir.

Global Bilgiler
Portakal
Sandal ağacı yağı
 • Latincesi santalum albüm’ dür.
 • Hindistan ve Malakka'nın dağlık bölgelerinde yetişir.
 • Aromatik yağ odundan elde edilir ve sandal esansı adını taşır.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Antiseptik, teskin edici, gevşetici ve kan pıhtılaştırıcı etkiye sahiptir.
 • Aromaterapide, uykusuzlukta kullanılır.
 • Gerilimde, streste, depresyonda ve ruhsal problemlerde etkilidir.
 • Öksürükte ve balgam söktürücü olarak kullanılır.
 • Aromatik yağı masaj tarzında banyoda, buğu tarzında ve kompres tarzında uygulanılır.
 • Uygun karışımları karabiber, selvi, neroli ve ylang ylangdır.

Global Bilgiler
Sandal ağacı
Yasemin yağı
 • Latincesi jasminum grandiflorum’ dur.
 • Güneydoğu Asya ve Akdeniz ikliminde yetişen hoş kokulu, beyaz çiçekli, tırmanıcı bir bitkidir.
 • Kullanılmadan önce inceltilmelidir.
 • Kaslarda gevşeme sağlayan, ruhsal sıkıntılı durumlarda gerilimi azaltan ve ruhsal coşkunluk veren bir maddedir.
 • Aromatik yağ olarak streste, yorgunlukta, aşırı hassasiyette, dalgınlıkta kullanılır.
 • Menopoza bağlı Şikâyetlerde etkilidir. Bütün ağrılarda ve karındaki kramplarda etkilidir.
 • Uygun karışımı portakal çiçeğidir.

Global Bilgiler
Yasemin çiçekleri
Ylang-ylang yağı
 • Latincesi cananga odorata’ dır.
 • Tropikal bölgede yetişen bir ağaçtır.
 • Filipin ve Madagaskar’da yetişir.
 • Aromatik yağ, tatlı ve çiçek kokusundadır.
 • Teskin edici, kasları rahatlatıcı, unutkanlığı giderici ve ruhsal sıkıntıları ortadan kaldırıcı etkisi vardır.
 • Aromatik yağ masaj tarzında, banyoda ve buğu tarzında uygulanır.
 • Yasemin ve santali uygun karışımlarıdır.

Global Bilgiler
Ylang-ylang
Zencefil yağı
 • Latince ismi zingiber officinale’ dır.
 • Tropikal ve Subtropikal bölgelerde yetişen yumrulu bitkilerdendir.
 • Zencefil esansı yağı, limonumsu, biberimsi tarzda ve baharat kokusundadır.
 • Vücut ıssını yükseltici, kanamayı durdurucu ve antiseptik etkisi vardır.
 • Kan dolaşımını artırıcı ve gerginliği giderici etkisi vardır.
 • Öksürükte kullanılır.
 • Karın ağrılarında kullanılır.
 • Adale kasılmalarında kullanılır.
 • Aşırı yorgunlukta kullanılır.
 • Zencefil, aromatik yağı masaj tarzında, banyoda, buğu ve lapa olarak kullanılmaktadır.
 • Zencefil esansı yağı güçlü bir uyarıcı olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.
 • Kişniş, limon ve küçük Hindistan cevizi uygun karışımlarıdır.

Global Bilgiler
Zencefil
1.6.3. Aromatik Yağların Seçilmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Aromaterapi amaçlı yağları kullanmak isteyen uygulayıcılar doğal, kaliteli ve hakiki yağları ayırt etme bilgisine sahip olmalıdır. Gerçek aromatik yağları ayırt edebilme becerisi zaman içinde gelişir.
Global BilgilerAromatik yağlar
Esansiyel yağlar uçucu oldukları için damladıkları yerde pek iz bırakmaz. Örneğin, düz bir kâğıt üzerine bir veya birkaç damla aromatik yağı, bir başka kâğıt üzerine bitkisel yağı (taşıyıcı yağ) damlatınız ve 5 ila 10 saat bekleyiniz. Gerçek bir aromatik yağ buharlaşıp uçacağı için damlatılan yerde pek leke ve iz bırakmadığını göreceksiniz, oysa bitkisel yağ damlatılan kâğıtta yağlı bir iz kaldığını göreceksiniz.
Yağın çok ağır ya da çok sıvı olmaması serbest akıcılıkta olması gerekir. Yağın kayıcı özelliğini deneyiniz. Gerçek esansiyel yağ ise başlangıçta yağlı hissi verebilir, ama esansiyel yağ uçucu ve çabucak emildiği için parmaklar arasında daha çok su hissi verecektir. Eğer esansiyel yağ bitkisel yağ hissi veriyorsa muhtemelen seyreltilmiştir.
Yağın hangi yöntemle elde edildiği de yağın kalitesini belirleyen unsurlardandır. Damıtma yöntemiyle elde edilen yağlar daha çok tercih edilir. Yağların mutlaka koyu Şişede muhafaza edilmesi gerekir.
2. AROMATERAPİ MASAJI UYGULAMASI
Günümüzde aromaterapinin en yaygın ve en etkili uygulama Şekli masajdır. Bitkisel öz yağların masajla bedene nüfuz etmesi çok kolay ve etkili olur. Masajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisiyle bitkisel öz yağların tedavi edici özelliği birleştiğinde kişiyi dinlendirerek iyileşme hızını artırır.
Aromaterapi masajı ve aromaterapi ayrı başlıklar altında incelenmelidir. Çünkü aromaterapi çok yönlü bir tedavi sistemi, masaj ise sadece bunun uygulama yöntemlerinden biridir. Aromaterapi masajında amaç bitki özlerinden elde edilmiş %100 doğal yağlar kullanarak müşterinin sıkıntılarının çözümlenmesinde yardımcı olmak ya da doğrudan tedaviye etki etmektir. Aromaterapi uygulayacak olan uzmanın çok iyi eğitim almış olması, uygulamanın başarısı ve yan etkilerin ortaya çıkmaması açısından önemlidir.
Aromaterapi masajının klasik masajdan farklı yanları Şöyle sıralanabilir:
 • Klasik masajda sentetik yapıda yağ, losyon ya da pudra kullanılırken aromaterapi masajında sentetik yağlarla belirli oranlarda karıştırılmış doğal yağlar kullanılır. Aromaterapi masajının etkinliğini sağlayan da bu doğal yağlardır.
 • Aromaterapi masajı kişiyi dinlendirmeye yönelik bir uygulama olduğu için masajda, daha çok uyarıcı etki gösteren perküsyon (vurma) teknikleri kullanılmaz. Bunun dışındaki klasik masaj manipülasyonlarının tümü aromaterapi masajında da uygulanır.
 • Manipülasyonların temposu klasik masaja oranla oldukça düşüktür.
 • Uygulanan baskı hareketleri klasik masaja göre daha hafif uygulanır.

Aromaterapi masajının seansları aromaterapist tarafından yaşam tarzıyla ilgili müşteriye sorulan sorularla başlar ve buna göre şekillenir. Edinilen bilgiler ve belirlenen aromaterapi kürü müşteri bilgi formuna kaydedilir. Bilgi almak amaçlı sorulan bu sorular Şöyle örneklenebilir:
 • Müşterinin, aromaterapi uygulanmasına engel olabilecek özel bir durumu ya da rahatsızlığı olup olmadığı (hamilelik, alerji, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, iltihabi oluşumlar, açık yaralar, yüzeysel damarlar ve Şüpheli Şişkinlikler vb.)
 • Hangi Şikâyetle aromaterapi masajı yaptırmak istediği (rahatlama, gevşeme, kas ağrıları, selülit, toksin atma vb.)
 • Müşterinin regl döneminde olup olmadığı (bu dönemde masaj kanamayı artırır.)
 • Ne zaman yemek yediği (Uygulamanın yemekten 2 saat kadar sonra yapılması uygundur.)
 • Tuvalet ihtiyacının olup olmadığı (Uygulamadan önce tuvalet ihtiyacı giderilmelidir.)

Müşteriden alınan bilgiye göre aromaterapist, masajda kullanacağı aromatik yağları belirler ve bunlarla uygun bir karışım hazırlar. Bu karışımları hazırlamak uzmanlık ve tecrübe gerektirir.
2.1. Aromaterapi Masajının Yararları
 • Aromatik yağların molekülleri çok küçük olduğundan 20 saniye gibi kısa sürede cilde nüfuz eder ve kana karışır.
 • Doğru bir aromaterapi kürü vücudu toksinlerden arındırır.
 • Kişiyi rahatlatır, yüksek enerji verir.
 • Kişiye kendini tembel değil daha taze, zinde ve enerjik hissettirir.
 • Vücudu pürüzlerden arındırır.
 • Sadece bedeni değil, zihin ve ruhu da dengeler.
 • Oksijen içeren aromaterapi yağları bu açıdan vücudu destekler.
 • Beyine yüksek frekans vererek sağlıklı düşünmeyi sağlar ve unutkanlığı engeller.
 • Cilt yüzeyini bakterilerden arındırır.
 • Aromatik yağların vücutta sağladığı ısı etkisi kas ve eklem ağrıları ile zayıf dolaşım bozukluklarına  iyi gelir.

2.2. Ortam ve Mekânın Hazırlanması
Uygulama yapılacak olan masaj odasının yapılacak masajın amacına uygun olarak düzenlenmiş olması gerekir. Özellikle aromaterapi masajında hafif tonda enstrümantal bir müzik kullanılabilir. Çünkü bu tarzda bir müzik aromaterapi masajının temposunun ayarlanmasına yardımcı olur. Ayrıca diğer bir aromaterapi yöntemi olan mekânın kokulandırılması uygulaması da müşteriyi masaja hazırlamak adına ayrı bir önem taşır.
2.3. Müşteri ve Uygulayıcının Hazırlığı
Uygulamayı yapacak olan terapist kişisel hijyen kurallarını da yerine getirerek hazırlanmalıdır.
Yağların deriden emilimini artırmak ve uygulamanın daha etkili olması için uygulamadan önce müşteriye ilk önce duş alması tavsiye edilir. Duş imkânı olmayan yerlerde deri temizleme işlemi yapılması gerekir.
2.4. Aromatik Karışım Hazırlama
Aromatik yağları kombine etmek ve bir karışım hazırlamak için çok sayıda reçete hazırlanabilir. Bu karışımlar kısa sürede bozulma özelliğine sahip olduklarından verilen miktarların üzerinde karışım hazırlanmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca aromatik yağlar uçucu sıvı özelliğinden dolayı kullanımından sonra Şişenin kapağı hava almayacak Şekilde sıkıca kapatılmalı, serin ve ışık almayan yerlerde saklanmalıdır.
2.4.1. Seyreltme, İnceltme
Aromatik yağlar çok yoğun ve tahriş edici olduklarından mutlaka taşıyıcı-temel yağlar ile seyreltilmelidir. En yaygın olarak kullanılan taşıyıcı yağlar; badem, avokado, buğday, zeytin, susam yağlarıdır. Seyreltmede, yüz ve vücut için hazırlanan seyreltme miktarların aynı olmamasına dikkat edilmelidir. Aromatik yağ karışımı hazırlarken ölçekleri küçük olduğundan damla veya kaşık yöntemi tercih edilmelidir. Örneğin 5 ila 30 damla civarında aromatik yağ (lavanta, papatya, yasemin gibi), 50 ml taşıyıcı yağ (zeytinyağı, jojoba, ayçiçeği yağı gibi) içinde hazırlanmalıdır.
Aromaterapi yağlarından bir karışım hazırlamak için yaklaşık ölçümler olan aşağıdaki tabloda yer alan pratik yağ karışım ölçümleri verilmiştir.
STANDART SEYRELTME
TEMEL YAĞ MİKTARI
ESANSİYEL YAĞ (DAMLA)
1tk/ 5ml
2-3
1yk/15 ml
6-7
25 ml
12-13
50 ml
25
100 ml
50

MİKTAR
YÜZ İÇİN SEYRELTME
VÜCUT İÇİN SEYRELTME
25 ml
3-5 damla
12-13 damla
50 ml
5-10 damla
25 damla
100 ml
10-20 damla
30 damla
Tablo 1.2: Yüz ve vücut için seyreltme
Karışımın temel ilkesi, birbirinin etkisini ortadan kaldıran yağları kullanmaktan kaçınmaktır. Örneğin, sakinleştirici bir yağ ile uyarıcı yağı karıştırmamak gerekir. Aromatik yağ karışımını yapmadan önce hangi durumda yağı kullanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.
CİLT TİPLERİNE GÖRE UYGUN YAĞLAR
CİLT TİPİ
TEMEL-TAŞIYICI YAĞ
AROMATİK-UÇUCU YAĞ
KURU CİLT
Badem, buğday, fındık
Yasemin, gül, vanilya, papatya, lavanta, ylang ylang, sardunya, sandal ağacı
YAĞLI CİLT
Mersin yaprağı, buğday, badem
Lavanta, menekşe, portakal, limon, mandalina, greyfurt, ada çayı, bergamut
KARMA CİLT
Defne, mersin yaprağı, soya, fındık, jojaba
Papatya, ardıç, tatlı badem
NORMAL CİLT
Hindistan cevizi, buğday, ayçiçeği
Papatya, sardunya, lavanta, limon, gül
HASSAS CİLT
Avokado, fındık, susam
Lavanta, papatya, gül, sandal ağacı
Yıpranmış CİLT
Buğday, susam, fındık, ısırgan otu tohumu
Lavanta, papatya, meyve esansları, gül, kayısı
Tablo 1.3: Cilt tiplerine uygun yağlar
Aromatik karışımlar hazırlamak için özel eğitim almak mutlaka gereklidir. Aromatik karışımları tek başınıza hazırlayacak düzeyde olmadığınızı unutmayınız.
2.5. Aromaterapi Masajı Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar
Tüm masaj teknikleri ve uygulamalarında olduğu gibi aromaterapi masajında da uzmanlık ve uygulamaya yönelik bilgi birikimi oldukça önemlidir. Özellikle de aromaterapinin özünü oluşturan bitkisel öz yağların vücutta yaratabileceği alerjik ve toksik etkiler düşünülürse uygulayıcının konuya hâkim olmasının önemi bir kez daha vurgulanmış olur.
Konunun uzmanı tarafından uygulandığında destekleyici tedavi Şekli olan aromaterapi, bazı bitki türlerinin yağlarının oldukça zehirli olduğu gerçeği göz önüne alındığında bilinçsizce yapılması durumunda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
Aromaterapi masajını uygulayan kişi, herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermemek için terapiye başlamadan önce kişinin sağlık durumunu ve sağlık geçmişini içeren bir ön görüşme yaptıktan sonra uygulamanın başarılı ve sağlıklı bir biçimde sonuçlanabilmesi için aşağıdaki durumlara uymak zorundadır.
 • Aromaterapi yağlarının kalp ritmini artırabileceği, tansiyonu yükseltip/azaltabileceği, kadınlarda adet kanamasını artırabileceği, düşüklere sebebiyet verebileceği gibi olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.
 • Uygulamanın mutlaka konunun uzmanı tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Özellikle hamilelik sürecinde ve çocuklara karşı çok dikkatli kullanılmalıdır.
 • Astım ve benzeri rahatsızlıkları olanlar tarafından aromaterapi solunum yoluyla uygulanmamalıdır.
 • Bitkisel yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmeli ve kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır.
 • Sara/epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerde aromaterapi yağları kullanılmamalıdır.
 • Bazı yağlar oldukça tahriş edici olabildiğinden cilde yönelik uygulamalarda dikkatli olunmalıdır.
 • Reçeteli ilaçların kullanım sürecinde aromatik yağlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu yağlar kullanılan ilacın etkilerini yok edici veya artırıcı etki gösterebilir.
 • Aromatik yağların çoğu ciltte güneşe karşı hassasiyet doğurarak güneş yanıklarına ve lekelere neden olabilir. Bu nedenle yağların kullanımından sonra en az 12 saat güneşe çıkılmamalıdır.
 • Aromatik yağlar, organizma açısından zehirleyici olabilir. Özellikle karaciğer ve böbreklerle ilgili riskli durumların ortaya çıkmaması için aromatik yağların zehirleyici etkileri, kullanım süreleri, kullanım Şekilleri ve dozajları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Aromaterapi uygulamalarında mutlaka en kaliteli yağlar kullanılmalıdır. Ürünler arasındaki fiyat farklılıkları kaliteli ürünleri ayırt edebilmek açısından dikkate alınmalıdır. Özellikle eczane, parfümeri ve aktarlarda satılan yağların konsantre oranları düşüktür. Aromaterapi için hazırlanmış profesyonel firmaların hazırlamış olduğu yağlar tercih edilmelidir.
 • Aromaterapistler kendi basına teşhis ve tedavi önermemelidir. Doktor kontrolü ile rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı tedavi olarak uygulanmalıdır. Örneğin, yüksek tansiyonu olan bir kişiye tek başına aromaterapi önermek sakıncalıdır. Aromaterapi diğer alternatif tedavi yöntemleri ile birlikte tamamlayıcı etki yaratır.
 • Aromaterapide kullanılan yağ karışımları belirtilen dozda hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. Aynı karışım uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Hassas ve alerjik ciltlerde aromatik yağlar kullanılmadan önce test yapılmalıdır.
 • Aromaterapi yağları asla ağız, burun ve göze temas ettirilmemelidir.
 • Aromaterapi sonrası oluşabilecek sersemlik hissi nedeniyle araç, iş makineleri vb. aletlerin kullanımı sakıncalıdır.
 • Gereğinden uzun süre solunum Şeklinde uygulanan aromaterapi tedavisi baş ağrısı, kusma ve baş dönmesi gibi Şikâyetlere neden olabilir.
 • Uygulamanın yemekten 2 saat kadar sonra yapılması uygundur.
 • Aromaterapi masajı kişiyi dinlendirmeye yönelik bir uygulama olduğu için masajda, daha çok uyarıcı etki gösteren perküsyon (vurma) teknikleri kullanılmaz. Bunun dışındaki klasik masaj manipülasyonlarının tümü aromaterapi masajında da uygulanır. Manipülasyonların temposu ve sertliği klasik masaja oranla oldukça düşüktür.

2.5.1. Kesinlikle Aromaterapi Uygulanmaması Gereken Durumlar
 • Ateşli hastalıklar ve ateş
 • Deri ve eklem iltihapları
 • Nedeni bilinmeyen kaşıntı ve kızarıklıklar
 • Ödem ve Şişmeler
 • Açık yaralar
 • Spor yaralanmaları, akut durumları
 • Kas yırtılmaları ve bağ dokusu zedelenmeleri
 • Kırık kemikler
 • Açık yaraya neden olan yanıklar
 • Varisler (Üzerine direkt masaj baskısı uygulanmaz.)
 • Yeni ameliyat ve yaralanmalar
 • Koku alerjisi
 • Masaj uygulamasının sakıncalı olduğu tüm durumlar.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.