10.05.2016

BİYOMETRİK FOTOĞRAF NEDİR?

Global Bilgiler  /  at  19:15  /  No comments

Global Bilgiler
Yeni verilen pasaportlarda biyometrik fotoğraf kullanmak mecburiyet haline geldi. Peki bu adı geçen biyometrik fotoğraf nedir? Nasıl olmalı. Ayrıca bir fotoğrafın biyometrik olup olmadığını nasıl anlarız.
Biyometrik terim olarak, bireylerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılıyor.
Pasaportlarda bu aşamada yalnız yüz ve parmak izi biyometrileri kullanılıyor. Türkiye’de 23 Mayıs tarihi itibariyle online olarak başlayan yeni pasaport başvurularında biyometrik fotoğraf şartı getirilmiştir.
Biyometrik fotoğraf nedir? Nerelerde çektirebilir?
Global BilgilerBiyometrik aslında standartları belli 60 mm X 50 mm. ebatlarında vesikalık fotoğraftır, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport) kullanılan yüksek kaliteli ( en az 600 dpi) arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır. Nerede çektiririz sorusu ise hemen hemen tüm fotoğrafçılar ve otomatik makinalarda biyometrik vesikalık çektirmek mümkün.
Fotoğrafı çektirirken dikkat etmemiz gerekenler:
Saç bitimi ve çene mesafesi;
Biyometrik çektireceğimiz 60mm X 50mm ebatlarındaki vesikalık fotoğrafta saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm arasında, şablona uygun olarak ta burun tam orta çizgide olmalı, yüz ise fotoğraf üzerinde orta lanmış olmalıdır. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar olan sağ ve sol yüz hatları tamamen net görünür biçimde, yüz kısmının yüksekliği ise resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsamalı, kişinin yüz profili ise saç modeli veya başörtüsü ile birlikte yüzünü kapatmayacak şekilde görünür biçimde olmalıdır.
Şayet gözlük kullanıyor isek renkli cam, camdaki yansımaların olmaması gözlük çerçevesinin yüzümüze muntazam yerleşmesine gözlerimizin açık ve net bir şekilde görünüyor olmasına dikkat etmeliyiz.
Biyometrik çektireceğimiz 60mm X 50mm ebatlarındaki vesikalık fotoğrafta  saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm arasında, şablona uygun olarak ta burun tam orta çizgide olmalı,  yüz ise fotoğraf üzerinde orta lanmış olmalıdır. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar olan sağ ve sol yüz hatları tamamen net görünür biçimde, yüz kısmının yüksekliği ise resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsamalı, kişinin yüz profili ise saç modeli veya başörtüsü ile birlikte yüzünü kapatmayacak şekilde görünür biçimde olmalıdır.
Şayet gözlük kullanıyor isek renkli cam, camdaki yansımaların olmaması gözlük çerçevesinin yüzümüze muntazam yerleşmesine gözlerimizin açık ve net bir şekilde görünüyor olmasına dikkat etmeliyiz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.