16.05.2016

BMP (Bitmap)

Global Bilgiler  /  at  14:59  /  No comments

Global Bilgiler
BMP Dosyası
BMP, “Bitmap” sözcüğünün kısaltılmasından meydana getirilmiş bir dosya biçimidir. Bmp dosya biçimi Windows platforma sahip olan bilgisayarlar için kullanılmakta olmasına karşın kullanılan farklı programlar sayesinde diğer işletim sistemlerinde ve Mac'ler de açılabilmektedir.
BMP dosya formatı, görüntü içerisinde her bir piksel için geçerli olan sıkıştırılmamış veri bilgisi içerir. Örnek vermek gerekirse 10x10 bir BMP dosyası 100 piksel için ayrı veri bilgisini içerisinde barındıracaktır. Verilerin yoğun şekilde saklanması nedeniyle BMP dosya formatı genellikle kaliteli görsel dosyalar için tercih edilir. İçerisinde yoğun veri depolaması olduğu için BMP dosyalarının boyutu çoğu zaman yüksek boyutlara ulaşır.
Günlük bilgisayar kullanımımızda sıklıkla karşılaştığımız diğer popüler görsel uzantıları JPEG ve GIF'de aynı zamanda bir bitmap'dir fakat bu dosya biçimleri içerisinde kullanılan sıkıştırma algoritması nedeniyle bu dosya biçimlerinin boyutları çok daha düşüktür. Boyutlar arasındaki farklılıklar nedeniyle JPEG ve GIF gibi dosya formatları internet üzerinde kullanılırken BMP dosyaları daha çok yazdırılabilir görsel dosyalar için kullanılır.
BMP Dönüştürücü
Bir BMP dosyası dönüştürülmek istendiğinde tercih edilebilecek iki farklı yöntem vardır. Bunlardan biri internet üzerinde yer alan online çeviri araçlarını kullanmak diğeriyse çeviri işlemine yardımcı olabilecek yazılımları kullanmaktır.
BMP Dosyalarınızı Online Çeviri Araçlarıyla Dönüştürün;
BMP Dosyalarınızı istediğiniz diğer herhangi bir dosya biçimine çevirmek için internet üzerinde popüler olarak kullanılan zamzar.com veya online-convert.com internet adreslerini kullanabilirsiniz. Bu web sitelerine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen boşluktan istediğiniz BMP dosyasını seçmeniz ve ardından istediğiniz dosya formatını seçmeniz yeterli olacaktır.
BMP Dosyalarınızı Yazılımlarla Dönüştürün;

Eğer Windows kullanıcısıysanız, bilgisayarınız içerisinde yer almakta olan Paint, bir bmp dosyasını istediğiniz formata çevirme konusunda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Çevirmek istediğiniz bmp dosyasını Paint ile açıktan sonra farklı kaydet seçeneğine giriş yapın. Daha sonra dosya türü kısmından istediğiniz dosya türünü seçerek Bmp dosyanızı kaydedin.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.