17.05.2016

Caps Lock Tuşu

Global Bilgiler  /  at  16:37  /  No comments

Global Bilgiler
Caps Lock, bilgisayarlar başta olmak üzere birçok klavyenin içerisinde yer alan, kullanıcıların büyük ve küçük harfleri meydana getirmelerine yardımcı olan görev tuşudur.
Bilgisayarların ve diğer cihazların klavyeleri üzerinde yalnızca büyük harfler yer alır. Kullanıcıların büyük veya küçük harfleri meydana getirebilmesi için ise Caps Lock tuşunu kullanması gerekir. Caps Lock tuşu klavye içerisinde TAB tuşunun hemen altında yer alır ve çoğu zaman açık veya kapalı konumda olduğunu kullanıcıya bildiren bir LED ile desteklenir. LED ışığı yanıyorken Caps Lock açık, yanmıyorken ise Caps Lock kapalı konumdadır.
Caps Lock Tuşu Ne İşe Yarar?
Caps Lock tuşu açıkken klavye üzerindeki tüm harfler büyük şekilleriyle yazılır. Caps Lock açık klavyede “BU NASIL BİR TUŞ” yazabileceğimiz bir metin Caps Lock tuşu kapalı haldeyken “bu nasıl bir tuş” yazılır. Caps Lock tuşunun bilgisayardaki temel kullanım amacı yalnızca büyük veya küçük harflere geçiş yapmak içindir. Yani sadece kelimenin tek bir harfini büyük harfle yazmanız gerekiyorsa Shift tuşuna bastıktan sonra istediğiniz tuşa basıp, o harfin doğrudan büyük şeklini bilgisayara yazdırabilirsiniz.
Bilgisayarınızın Caps Lock'u açıkken de Shift'e basılı tutarak bu işlemi tersine çevirebilir ve basılı tutuğunuz sürece harfleri küçük harfle yazabilirsiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.