4.05.2016

ÇEKİRDEKSİZ MEYVELER NASIL OLUŞUR

Global Bilgiler  /  at  21:50  /  No comments

Global BilgilerMeyveler bitkilerin çiçekten gelişen kısımlarıdır.  Çiçekli bitkilerin çoğalmalarından sorumlu bölümleri olan meyveler çekirdek içerir. Meyve oluşumu bitkilerdeki yumurta hücrelerinin, tozlaşma sonucu taşınan polenlerdeki erkek üreme hücreleri tarafından döllenmesiyle başlar. Çekirdeksiz meyvelerde döllenme süreci başarıyla gerçekleşemez.
Global BilgilerBu tür meyvelerde çekirdek oluşmamasının nedeni tozlaşma sürecindeki bir problem ya da üreme hücrelerindeki problemler olabilir. Ayrıca dişi ve erkek üreme hücrelerinin oluştuğu bitkiler arasında genetik farklılıklar olması döllenme sürecinin düzgün şekilde gerçekleşememesine neden olur.
Döllenme sürecindeki problemlerin nedenlerinden biri de ebeveyn bitkilerin kromozom sayıları arasındaki farktır. Örneğin yabani muz türlerinde genellikle 11 çit kromozom (2n=22) bulunur. Ancak bazı muz türlerinde özellikle ıslah edilmiş türlerde her bir kromozomdan üç (3n=66) tane vardır. Bu nedenle erkek ve dişi üreme hücrelerinin geldiği muz bitkilerinin kromozom sayıları farklı olabilir.
Global BilgilerYumurta ve sperm hücrelerindeki kromozom sayılarının farklı olması durumunda döllemede,  dolayısıyla da çekirdek oluşumunda bozukluklar ortaya çıkar. Ancak bu durumda meyve normal şekilde gelişebilir.
Çekirdeksiz meyveler (örneğin üzüm, karpuz) tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilir. Ancak çekirdeksiz meyvelerden yeni bitkiler üretilemez, yani bu bitkiler kısırdır. Çekirdeksiz meyvelerde ana gövdenin yanından çıkan sürgünler yeni bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılabilir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.