17.05.2016

CTRL TUŞU

Global Bilgiler  /  at  16:59  /  No comments

Global Bilgiler
CTRL, IBM Uyumlu bilgisayar klavyelerinin sol alt kısmında yer alan bir kontrol tuşu olarak meydana gelmiştir. Günümüzdeyse artık CTRL tuşu istisnasız birçok klavyenin içerisinde temel tuşlardan biri olarak yer alır. CTRL tuşu İngilizcesi “Control” olan kelimenin kısaltılma harflerinden meydana getirilmektedir. CTRL tuşunun fonksiyonu ise bir tane değildir. Farklı işletim sistemleri içerisinde ve farklı yazılımlar içerisinde CTRL tuşuna farklı farklı komutlar atanabilmektedir.

CTRL Tuşu Ne İşe Yarar?

Popüler olduğu için Windows işletim sistemli bilgisayarlardan örnek vermek gerekirse; CTRL + ALT + DEL gibi bir fonksiyonla Görev Yöneticisi uygulamasını hemen başlatabilirsiniz. Bu tuş fonksiyonuna basılı tuttuğunuzdaysa bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Global Bilgiler
CTRL tuşları bizlere yalnızca Görev Yöneticisi konusunda bir avantaj sağlamıyor. Bu kontrol tuşu sayesinde yazılımlardan doküman işlerine kadar birçok yerde elimizi fareye götürmek zorunda kalmadan farklı fonksiyonları meydana getirebiliyoruz. Bu da bilgisayarı klavyeyle daha hızlı kullanmamıza ve gereksiz fare hareketlerinden kaçınmamıza yardımcı olur. Örneğin bir Word dosyası içerisinde CTRL ve Z tuşuna aynı anda basarsak geri alma işlemini gerçekleştirebiliriz.


CTRL tuşu ile meydana getirilen kısaltmalarda bazen CTRL tuşu “^” karakteriyle de sembolize edilebilir. Örneğin bir doküman içerisinde gördüğünüz ^X,^C,^Z gibi komutlarda asıl söylenmek istenen CTRL – X, CTRL – C ve CTRL – Z gibi komutlardır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.