17.05.2016

DEL (Delete) TUŞU

Global Bilgiler  /  at  16:21  /  No comments

Global BilgilerDelete, (Silmek) bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan ve silme ve kaldırma fonksiyonunu klavye aracılığıyla yerine getirmeye yardımcı olan bir tuştur. Delete bazı klavyelerde Delete'nin kısaltması olan DEL şeklinde de yer alabilir..
Del tuşu tüm klavyelerin içerisinde yer alıyor olmasına karşın bilgisayarın içerisinde barınan işletim sistemine göre farklı işlevleri de yerine getirebilir. MS-DOS tabanlı bir işletim sistemi içerisinde Del tuşunun fonksiyonu başkayken, bugün kullandığımız grafik arayüzlü işletim sistemleri içerisinde Del tuşunun daha farklı bir fonksiyonu mevcuttur.
Global Bilgiler

Del Tuşu Ne İşe Yarar?

Kullanılan işletim sistemine göre işlevi değişmesine karşın DEL tuşunun genel amacı bir dosyayı veya arayüz üzerinde yer almakta olan herhangi bir objeyi kaldırmaktır. Delete tuşları kullanıldığında şayet bir geri dönüşüm kutusu veya çöp kutusu varsa dosya ilk aşamada buraya gönderilir. Kullanıcının onayından sonra ise dosya tamamen depolama birimi üzerinden kaldırılır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.