19.05.2016

EGZOZ SUSTURUCU

Global Bilgiler  /  at  20:27  /  No comments

Global Bilgiler
Susturucu, içten yanmalı motorlarda egzozdan atılan gazların neden olduğu gürültüyü azaltmak amacıyla kullanılan düzenek. Egzoz gazlarının hızının azaltılması ve bu gazların çıkardığı ses dalgalarının soğurulması ya da aynı kaynaktan gelen yansıyan dalgalarla girişim yapması sağlanarak yok edilmesi ilkesine dayalı olarak çalışır.
Sesin soğurulmasında en yaygın kullanılan malzeme, ince liflerden oluşan kalın bir katmandır; ses dalgalan lifleri titreştirir ve böylece ses enerjisi ısıya dönüşür. Ses dalgalarının başka dalgalarla girişim yaptırılarak yok edilmesi ilkesine dayalı olarak çalışan susturucularda ise, ses dalgaları önce ikiye ayrılır, daha sonra çıkış ağzında yeniden birleştirilir.

Çizimde görülen tipik bir susturucuda kalın oklar gaz akışını, ince oklar ise ses dalgalarının akışını göstermektedir. Bve C rezonatörlerinin büyüklüğü, belirli frekanslardaki ses dalgalarını yok edecek biçimde düzenlenmiştir. Çıkış borusu (D) ise, dairesel biçimli küçük bölmelerle çevrelenmiştir. Ses dalgaları çıkış borusunun içindeki küçük deliklerden geçerek bu bölmelere girer ve burada soğurulur.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.