10.05.2016

FOTOĞRAF MAKİNALARINDA SHUTTER SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR?

Global Bilgiler  /  at  19:46  /  No comments

Global Bilgiler
Öncelikle shutter sayısı nedir ile başlayalım, shutter sayısı deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraf, buna bağlı olarak da deklanşör sayısı veya perdenin hareket sayısıdır, bu ise kısaca, fotoğraf makinasının en hassas ve de belirli yıpranma ömrü olan mekanik kısmıdır. Perde ömrü için, fotoğraf makinası üretici firmalarının  verdiği rakamlar (Ortalama örnek. 100.000-200.000 gibi) bu sayı kullanım şeklimize bağlı olarak eksilebilir de dikkatli ve özenli kullanırsak 300.000-500.000 sayılarını görebilirde. Çoğu makine üreticisi, bu kritik sayıyı makinanın deklanşöre basılma sayısını sayarak, bilgi halinde fotoğraf dosyalarına işler. Bu bilgi fotoğraf içinde EXIF verileri olarak saklanır, bizde basit yazılımlarla bu verileri okuyarak shuttersayısı hakkında  bilgi sahibi oluyoruz.
Özellikle ikinci el fotoğraf makinası alımlarında shutter sayısı önemlidir. İkinci el satıcı ne diyorsa inanmak zorunda kalıyoruz veya makinayı yüzeysel olarak bir bilene gösteriyoruz.  Aslında Shutter sayısı makinanın ne kadar kullanıldığı hakın da kesin fikir verebilir, satanın sözüne güvenmek yerine bilgisayarımıza yükleyeceğimiz basit bir programla bunu kontrol etmeniz mümkün.
Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?
  1. Bunun en basit ve kısa  yolu www.myshuttercount.com internet sitesine girerek “dosya seç” butonu ile  en son çektiğimiz fotoğrafı yükleyip, daha sonra “upload file” butonuna basarak sitenin bize vereceği sonucu beklemek. Kısaca Shutter Count için merak ettiğimiz sonucu (shutter sayısını) bilgisayarımıza hiçbir program yüklemeden bu şekilde öğrenebiliyoruz.
  2. Bunun haricinde gayet kullanışlı ve detaylı olan PhotoMe  programı ile de öğrenebiliriz. Programı ücretsiz olarak kendi linkinden indirebiliyoruz. Kurulum adımlarını izleyip, bilgisayarada kurulumu bitirdikten sonra programı çalıştırıp, Resmimizi  programın üzerine ya sürükleyip bırakarak veya sol taraftaki “dosya aç” alanından ilgili fotoğraf dosyamızı seçip işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu 2. yöntemi ağırlıklı olarak  Nikon perde sayısını ve Pentax perde sayısını öğrenmek için  kullanabiliriz. 
Diğer tanınmış markalarda ise şöyle;
Canon :canon perde sayısı nı yine EXIF verileri arasında saklamaz, ücretsiz olan EOS infoprogramı ile perde sayısını kolayca öğrenebiliriz.
Olympus : Olympus perde sayısını EXIF verileri arasında saklamaz, fakat bunu öğrenmenin biraz farklı yolu var. Makineyi açtıktan sonra bellek kartının kapağını açıp Play ve OK tuşlarına basarak, ayar tekerini de  yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru sırayla basıp, arkasından deklanşöre tam olarak basalım. Son olarak ise ayar tekerini  yukarı doğru basıp işlemi bitirelim.
Sony : sony perde sayısı nın kullanıcıları için öğrenmenin maalesef bilinen bir yolu yok, fakat diğer programları deneyebilirsiniz ama fazla bir garantisi de yok. Sony perde sayısı sadece makinanın ilk sahibi iseniz, her 10.000 de fotoğraf dosyalarının adlandırması için makinanız  başa döndüğünde, kaç kez sıfırlandığına bakarak kesin olmasa da yakın bir tahminde bulunabilirsiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.