16.05.2016

GİF (Graphics Interchange Format)

Global Bilgiler  /  at  14:54  /  No comments

Global Bilgiler
GİF, (Graphics Interchange Format) bugün internet dünyasında sıklıkla kullanılan 1987 yılında CompuServe şirketi tarafından meydana getirilen bir dosya formatıdır. GIF kullanıcılarına sunmuş olduğu destek ve taşınabilir olma özelliği sayesinde bugün dünya çapında en yaygın olarak tercih edilen görüntü formatlarından da biridir.
GIF Dosyası
GIF (GİF) dosyası her görselde 8 bit piksel başında olmak üzere 256 farklı renge kadar destek sunmaktadır. Bu dosya formatı profesyonel fotoğraflar ve görseller için pek kullanışlı bir renk skalasına sahip olmayışına karşın, basit kullanımlı görseller ve grafik logolar için fazlasıyla kullanışlıdır. GIF görseller Lempel-Ziv-Welch olarak adlandırılan kayıpsız sıkıştırma yöntemi kullanılarak meydana getirilir ve görselin gerçek kalitesi üzerinde herhangi bir bozulma meydana gelmez.
GİF Yapma
GİF'ler hem sabit görseller olabileceği gibi hem de animasyonu içerisinde barındıran görseller olabilir. Sabit görselleri aşamalı olarak birleştirerek animasyonlu GİF dosyaları meydana getirebileceğiniz gibi doğrudan animasyon içermeyen dosyaları da GİF formatına çevirebilirsiniz.

GİF yapmak için internette kolayca erişebileceğiniz sayısız GİF yapma aracı yer alıyor. Bu araçları kullanarak ister farklı bir dosya formatını GIF dosya formatına çevirebilir isterseniz de sabit görselleri birleştirerek hareketli GIF dosyaları meydana getirebilirsiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.