16.05.2016

İNSERT TUŞU

Global Bilgiler  /  at  14:30  /  No comments

Global Bilgiler
Insert, bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan ve genellikle Backspace (Boşluk) tuşunun yanında konumlanan bir komut tuşudur. Eski bilgisayarlarda çok sıkça klavyelerin üzerinde bir standart olarak gördüğümüz bu tuş, daha sonradan klavyede fazladan yer kaplamaması ve komutun işlevsiz hale gelmesi nedeniyle kaldırılmıştır. Artık yeni nesil dizüstü bilgisayarların birçoğunda yer almayan bu tuş standart klavyelerin üzerinde Ins olarak da yer alabilmektedir.

Insert tuşu, özellikle sürekli aktif şekilde bilgisayar kullanan kullanıcılar tarafından kullanılan bir yazım tuşudur.

Insert Tuşu Ne İşe Yarar?

Yazmış olduğunuz yanlış bir kelime üzerinde düzenleme gerçekleştirmek istediğinizde fareyle hareket etmenize gerek kalmadan Insert tuşuyla yanlış bir harfin üzerine yazarak değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bir World dosyası içerisine “gloval” yazdınız, fakat aslında yazmak istediğiniz kelime “global” idi. O halde Insert tuşuna tıklayarak imleci kolayca yanlış yazdığınız harfin üzerine getirip  “b” tuşuna basarak yanlış yazmış olduğunuz “v” harfini silmenize gerek kalmadan değiştirebilirsiniz.

Bu sayede hem bilgisayarınızla yazı yazarken fareyle hareket etme zorunluluğundan kurtulmuş olursunuz hem de kelimeler üzerinde değiştirme işlemi yapmak istediğinizde o harfi silmek yerine istediğiniz harfi doğrudan üzerine yazabilirsiniz.

Insert tuşu 90'lı yıllarda çok aktif şekilde kullanım alanına sahipti, daha sonradan kullanıcılar bu tuşun silmek ve düzeltmekten daha zor olduğuna karar vermiş olmalı ki kullanma sıklığı neredeyse hiç denebilecek kadar azaldı. Artık birçok yazılım da Insert tuşunu desteklememektedir. Insert tuşuna bastığınızda eğer imlecin renk değiştirdiğini görürseniz Insert fonksiyonu çalışıyor demektir.

İnsert Tuşu Laptop

Laptoplarda genellikle delete tuşu yada 0 (sıfır) tuşuyla beraber kullanılır, sıfır tuşuyla kullanılan benim laptopta shift+0 tuşuyla çalışıyor.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.