1.05.2016

KEÇİBOYNUZU (HARNUP) (Ceratonia siliqua)

Global Bilgiler  /  at  20:41  /  No comments

Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua) veya harnup, baklagiller (Fabaceae) familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları (meyveleri) yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türü.

İngilizcesi her ne kadar “carob” ise de, genelde “St.Johns Bread” olarak bilinir. Almanca’sı da “johannisbrot” dur. Her iki lisanda da “Yakup Peygamber’in Ekmeği“ anlamına gelir. Yakup Peygamber’in çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir.

Yıllar içerisinde insanlar harnupun beslenmedeki önemini unuttular. Çeşit çeşit hazır besinler tüm süpermarketlerde insanın hizmetine sunulurken, doğal beslenme gelenekleri ve alışkanlıkları da yavaş yavaş ortadan kalkmıştır. Son birkaç yıldan beri tekrar eskiye dönüş yolları aranmaya başlandı. Avrupa’da “reformhaus” veya “bioladen” adı altındaki marketlerde zirai ilaç ve suni gübre kullanılmadan yetiştirilen meyve ve sebzeler ayrıcalıklı olarak satılıyor. Hem de nerede ise gösterişli sebze ve meyvelerin iki katı fiyatına.

Harnup, kakaonun yerine kullanılabilen en mükemmel alternatiftir. Kakaoda bulunan kafenoid’leri içermez. Örneğin, keçiboynuzunda theobromin yoktur. Kakaoda yüksek miktarda bulunan yağ, harnupta sadece yüzde 1’dir. Kakaoda bulunan birkaç tane etkin madde migreni tetikleme özelliğine sahiptir.

Unutmayınız ki, çikolatanın temel maddesi kakaodur.Eğer kakaoya karşı alerjiniz var ise, keçiboynuzunu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kakao vücudumuzda alerjiye neden olan antikor üretimine sebep olmaktadır. Bu nedenle alerjiye yatkınlığı olanların veya alerjik reaksiyonları olanların kakao tüketiminde ölçülü olmalarını tavsiye ederim. Kakaolu kek veya pastaları tüketirken de ölçülü olmak gerekir. Keçiboynuzunun kakao karşısındaki diğer avantajı da oksalik asit içermemesidir.

Çocukların ve yetişkinlerin ishallerinin durdurulmasında keçiboynuzu ideal bir destekleyicidir. Keçiboynuzunun içeriğindeki lignin ve pectin miktarları öylesine ilginç bir dengeyle kuruludur ki, mesleği gereği veya çalışma ortamlarından dolayı ağır metal ya da radyoaktif madde alımına maruz kalanlara veya ağır sanayi bölgesinde yaşayanlara keçiboynuzu tüketimine önem vermelerini tavsiye ederim. Çünkü, vücuttan ağır metallerin atılmasında oldukça etkilidir.

Ayrıca, alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir. Alerjik nefes darlığı çeken birçok insan tanıdım, bu insanlar yılın belli mevsimlerinde kortizon tedavisinden başka çare bulamıyorlardı. Öksürük krizlerinin nedenli şiddetli olduğunu anlatıyorlardı. Keçiboynuzunu önerdiğim bu insanların çoğu daha hemen ertesi gün rahatlamaya başladıklarını söylediler. Çocuklarda, keçiboynuzu (harnup) kürünü uygularken dikkat edeceğiniz en önemli nokta, günde bir defa ve sadece sabah kahvaltısı arasında tüketilmesidir. Öğle veya akşam uygulanmaması gerekir. Guatr rahatsızlığından dolayı nefes darlığı çekenler de bu kürden olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmişlerdir.

Keçiboynuzu aynı zamanda hareketli sperm sayısını artıran özelliğe de sahiptir. Aktif sperm sayısı az olan ve az sperm sayısından dolayı çocuğu olmama riski yüksek baba adaylarının kullanmasında çok büyük fayda vardır. Kısaca, sperm sayısı az olanlar için ideal bir bitkisel çözümdür.

Genel nefes darlığı, alerjik nefes darlığı ve soğuk alerjisi durumunda

Orta büyüklükteki keçiboynuzundan 6-7 tanesini önce soğuk su altında yıkayınız. Daha sonra bunları küçük küçük (3-4 cm uzunluğunda) kırarak, kaynamakta olan yarım litreye yakın suyun içine atınız. Hafif ateşte 7-8 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurunuz. Buzdolabında en fazla üç gün bekletebilirsiniz.

Her gün sabah kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı içilir. Yaklaşık yarım litre olarak hazırladığınız keçiboynuzu suyu üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç günde bir, taze olarak hazırlamanız gerekecektir. Hiç ara vermeden 20 gün uygulayınız. Yirmi gün tamamlandıktan sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 gün devam ediniz. Onbeş günlük kürü uygularken bir çay bardağı içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırınız, sabah kahvaltınız arasında ve akşam yemeğinden önce birer çay bardağı içiniz. Keçiboynuzu kürünü uygularken sabah kahvaltınızda ayrıca bal tüketmeyiniz.

Dİkkat: 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda nefes darlığı veya alerjiye bağlı nefes darlığı söz konusu ise, bu taktirde uygulama 1’ e göre sadece bir çay bardağı sabah kahvaltısı arasında içilecektir. Akşam yemeklerinde içilmeyecektir

Erkeklerde iktidarsızlığa karşı, hareketli sperm sayısını ve kalitesini artırıcı etki

Kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3 dakika kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocağın altını kapatınız ve 20 dakika dinlendiriniz. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkartınız. Soğuduktan sonra yarısını sabah aç karnına, diğer yarısını da akşam yatmadan önce içiniz. Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam ediniz. Birinci haftadan sonra 3 ay boyunca her gün akşam yatmadan önce bir su bardağı içiniz. Daha sonraki aylarda zaman zaman uygulayınız.

Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

Soğuk alerjisine karşı
Şu sıralar kış mevsimini yaşamaktayız. Kış mevsiminde bazı insanlar soğuk alerjisinden şikâyet eder. Yaz mevsiminde klimaların çalıştığı ortama giremezler, çünkü soğuk alerjileri tetiklenir.
Yaz aylarında arabasında veya yaşam ortamlarında klima çalıştıramayan birçok insan tanıdım. İşte soğuk alerjisine çözüm, mükemmel bir keçiboynuzu kürünü uygulamaktır. Bu kür, özellikle kış aylarının soğuğuna bağlı, soğuk alerjisi çekenlerin de imdadına yetişir.

Mükemmel destekleyici Bir bitki aynı anda bir-iki rahatsızlığa karşı destek verebilir. Ancak, öyle bitkiler var ki, birçok şikâyete karşı yardımcıdır. Keçiboynuzu birçok şikâyete karşı mükemmel bir destekleyicidir. 

Onu halen araştırmaya devam ediyorum. Günde üç - dört adet tüketilecek keçiboynuzu hem kabızlığı önler, hem de ishalin durdurulmasında yardımcıdır. Tüketildiğinde uzun müddet tok tutar. Eğer, çok sık acıkıyorsanız, gün içerisinde birkaç adet keçiboynuzu (Harnup) tüketmenizi öneririm.

Radyoterapi aldıklarında, akciğerleri ödem yapan hastalara da özellikle önermekteyim. Radyoterapi alırken oluşabilecek akciğer ödemine karşı rahatlıkla keçiboynuzu kürünü uygulayabilirler.

O, hangi kürü uygulanırsa uygulansın mükemmel bir balgam söktürücüdür. Keçiboynuzu, akciğerlerin temizleyicisidir. Sigara, bir insanın kendi kendisine verebileceği en büyük cezalardan biri. Eğer, sigarayı terk edemiyorsanız, en azından her ay bir hafta boyunca beş-altı adet keçiboynuzunu küçük küçük kırıp iki bardak suda yedi-sekiz dakika kaynatıp haşlama suyunu içiniz.
Bir haftalık uygulama sonucunda ciğerlerinizin nasıl rahatladığını hissedeceksiniz.

Cinsel soğukluğa karşı
Cinsel soğukluk yaşayan kadın veya erkek için mükemmel bir çözümdür. Kürünü uygulamaya başladıktan kısa bir süre sonra rahatsızlığı olanlar sonuç almaya başlayabileceklerdir.
Keçiboynuzu, akciğer kanserine karşı önleyici gücüyle mükemmel bir meyvedir. Ancak, akciğer kanserine yakalanmış olanlar için tedavi etme gücü çok zayıftır. Tekrar  belirtmekte fayda görüyorum; Bir bitkinin hastalığı önleyici özelliği ile o hastalığı tedavi etme özellikleri birbirlerinden farklı şeylerdir.

 Enzimi aktive ediyor
Keçiboynuzu kürü insan vücudunda bulunan OGG1 (8-Oxo Guanine DNA Glycosylase) enzimini aktive etme özelliğine sahiptir. OGG1 enzimi, akciğer kanserinin oluşumunda oldukça etkilidir. Akciğer kanserine yakalanmış hastalarda OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olduğu gözlenmiştir.

Klinik deneyler OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olması durumunda, akciğer kanserine yakalanma riskinin 10 misli arttığını ortaya koymuştur. Keçiboynuzu kürü OGG1 enziminin aktivitesini yükselterek, bu kanser türüne karşı güçlü bir önleyici özellik gösterir. Bu özellik aynı zamanda taze sıkılmış havuç küründe de bulunmaktadır. Sigara içenlerin zaman zaman keçiboynuzu kürünü uygulamalarında büyük faydalar vardır. OGG1 enziminin diğer bir özelliği de DNA’ yı tamir etme özelliğinin olmasıdır.


YARARLARI SAYMAKLA BİTMEZ

  • Soğuk alerjisine karşı
  • Akciğer ödemine karşı
  • Kadın ve erkeklerdeki cinsel soğukluğa karşı
  • Düşük sperm sayısını artırıcı
  • Alerjik astım ve bronşite karşı
  • Genel nefes darlığı   şikâyetlerine karşı
  • Balgam söktürücü
  • Akciğer kanserine karşı önleyici etki
Biliyor muydunuz?
Alman orduları, 2. Dünya Savaşı’nda Yunan Adaları’na giden tüm gıda malzemelerini engelleyerek kısa zamanda teslim olmalarını bekledi. Ancak halk, açlık savaşına karşı kazandığı mücadeleyi adalarda yetişen keçiboynuzlarına borçlu. Keçiboynuzunun içinden çıkan her bir çekirdeğin ortalama ağırlığı 0.2 g = 200 mg gelir. Beş adet keçiboynuzu çekirdeği 1 gram gelir.  0,2 gramın karşılığı 1 Karat’tır. 1 Karat elmas 0,2 gram ağırlığındadır. Keçiboynuzunun, latince adı “ceratonia” karat anlamına gelir. Antik çağda kıymetli taşlar, keçiboynuzu çekirdekleri ile tartılırdı. Tüm okuyucularımın sağlıklarının daim olmasını dilerim.


Akciğer ödemine karşı
Kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte altı dakika kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocağın altını kapatınız ve 15 dakika dinlendiriniz. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkarınız.

Soğuduktan sonra üçte birini sabah aç karnına, üçte birini öğlen aç karnına, son kalan üçte birini de akşam yatağa giderken içiniz. Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam ediniz. İkinci haftadan itibaren haftada dört gün ödem tamamen bitene kadar kür uygulamaya devam edilir.

"Bilgiler Sağlık Tavsiyesi değildir paylaşım amaçlıdır. Rahatsızlıklar İçin Doktorunuza Başvurmanız Tavsiye edilir"

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.