14.05.2016

MARATON MUHAREBESİ

Global Bilgiler  /  at  22:44  /  No comments

Global Bilgiler
MÖ 490 yılında Atinalılar ve Persliler arasında yaşanmış ilk savaşa Maraton Muharebesi denir. Savaş, Yunanlılar ile General Datis emrindeki Ahaminiş Ordusu arasında maraton Ovası’nda gerçekleştiğinden Maraton Muharebesi olarak tarihe geçmiştir. Bu savaşta Perslilerin askerî donanımı ve asker sayısı Atinalılardan fazla olmasına rağmen savaşta galip gelen taraf Atinalılar olmuştur.
Maraton Muharebesi’nin Nedenleri
Maraton Muharebesi öncesinde Pers Hükümdarı Darius, Yunan kent devletlerini hükümranlığı altına almak için bazı girişimlerinde bulunmuştur. Muharebe öncesindeki dönemlerde, Batı Anadolu’daki İyon şehir devletleri, bu bölgedeki Pers gücünü kırmak için ayaklanma çıkarmışlardı. İyon Ayaklanması adıyla bilinen bu isyan ve İyonlıların Atina ve Eretria şehir devletlerini askerî açılardan desteklemesi sonucunda bu devletler ve Persliler arasında Efes Muharebesi gerçekleşmiştir. Muharebede, Persliler ağır bir yenilgi almışlardır. Bunun sonucunda ise, Pers kralı I. Darius intikam almaya yemin etmiştir.
Muharebenin Hazırlıkları
I. Darius, İyon İsyanı’nı bastırmasının ardından Atina’ya karşı girişeceği büyük savaşın planlarını yapmaya başlamıştır. İlk olarak, generali Datis ve Artaphernes’in emrindeki ordularını Ege Denizi’ne göndermiştir. Buradaki amaç, Ege’deki Kiklad Adaları’nı hâkimiyet altına almaktır. Pers kuvvetleri, buradaki başarının ardından Atina’ya yürümüştür. Burada 5 gün boyunca Atinalılar ve Persliler arasında gerçekleşen büyük mücadele, Yunanlıların galibiyetiyle sonuçlanmıştır.
Muharebenin Sonuçları ve II. Taarruz
Global Bilgiler

Öncelikle, Atina karşısında ağır bir yenilgi alan Persliler, bir kez daha Atina’ya saldırmak için daha büyük hazırlık planları yapmışlardır. Asya yakınlarına zincirleyen Pers donanması, saldırı hazırlıkları yapsa da o dönemde Mısır’da Pers egemenliğine karşı çıkan isyan sonucu taarruz ileriki bir tarihe bırakılmıştır.
II. Daius’un ölümüyle yerine geçen oğlu I. Serha, Atina’ya karşı gerçekleştirilecek II. saldırının planlarını yapmıştır. Fakat Pers ordusunun yapısını çözmüş olan Atinalılar, Persliler karşısında II. galibiyetlerini de almışlardır.
Maraton Muharebesi’nin Tarihteki Önemi ve Kültürel Katkısı
Maraton Yolundaki Pheidippides Heykeli
Global BilgilerII. Maraton Muharebesi’nde alınan galibiyetinin ardından, Yunan şehir devletleri uzun süre bir saldırıya maruz kalmamışlar ve Yunan bölgesinde derin bir sükûnet hakim olmuştur. Bilimsel, sanatsal ve kültürel alanda yaşanan gelişmeler sayesinde, Antik Yunan kültürü doğmuş ve gelişmiştir. Eğer Yunanlılar maraton muharebesinde Perslilere karşı yenilmiş olsalardı, Yunan kültürü, sanatı ve bilimi gelişmemiş, günümüze taşınmamış olacaktı. Bu nedenle Yunanlıların Maraton Muharebesindeki galibiyetleri tarihin en önemli olayları arasında gösterilir.

Hâli hazırda gerçekleşen Maraton Koşusu adını Maraton Muharebesi’nden almıştır. Olay, şöyle gerçekleşmiştir: Atina ve Pers arasında gerçekleşen savaşta Atina ordusunun zafer kazandığını Atina’ya haber vermek isteyen Pheidippides Maraton Ovası’ndan Atina’ya kadar koşmuş ve haberi verdikten sonra ölmüştür. 1896’da gerçekleşen Atina Olimpiyatlarında, Maraton Ovası ve Atina arasında gerçekleştirilen koşu, Maraton Koşusu adıyla nitelendirilmiş ve bu ifade günümüzde de aynı şekilde kullanılmaya devam etmiştir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.