18.05.2016

MONİTÖR (EKRAN)

Global Bilgiler  /  at  10:33  /  No comments

Global Bilgiler
Monitör (veya ekran) bilgisayarın mikro işlemcisinden gönderilen sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye dönüştüren cihazdır. Yani CPU tarafından işlenilen bilgilerin kullanıcıya iletildiği ortamdır; bir çıkış birimidir. Monitörlerin en önemli özelliklerinden birisi ekrandaki görüntülerin netliği veya çözünürlüğüdür.

Çözünürlük (resulation), yatay ve dikey olarak ekrandaki nokta sayısıyla ölçülür. Çözünürlük yükseldikçe ekrana daha fazla bilgi sığar, ama ekrandaki görüntüler küçülür. Multisync monitörler, değişik çözünürlüklerde çalışabilirler (640 x 480, 800 x 600, 1024 x 768, 1280 x 1024 gibi). Böylece ekrandaki görüntüleri amaca göre genişletip daraltabiliriz. 

Büyüklük : Monitör büyüklüğü, ekranın köşegen uzunluğuyla ölçülür. Standart monitörler 14” veya 15” (inç) büyüklüğündedir. 1024 x 768’den daha yüksek çözünürlüklerde rahat çalışabilmek için 17” veya daha büyük bir monitör seçilmelidir.

Nokta aralığı : Görüntü netliği, ekran yüzeyindeki noktaların arasındaki uzaklığa bağlıdır. Nokta aralığı ne kadar küçükse görüntü o kadar net olur. Eski monitörlerde bu 0.39 mm iken şimdiki monitörlerde genellikle 0.28 veya daha küçüktür.

Ekran tazeleme : Ekrandaki görüntü saniyede en az 60 kez tazelenmelidir. Ekran tazeleme frekansı yükseldikçe daha sabit bir görüntü elde edilir. “Non-interlaced”(titreşimsiz) denilen monitörler ekranı tek seferde tarayabildiği için gözü daha az yorar.

Monitör ve görüntü kartı, ekranda görüntülerin sergilenebilmesi için birlikte çalışırlar..

Görüntü kartı, ana karta bağlanan bir genişleme kartıdır. Bir kablo, görüntü kartı ile monitörü birbirine bağlar.

Monitörde görüntülenebilen renklerin sayısı görüntü kartındaki bellek miktarıyla sınırlanır. Görüntü kartındaki bellek yongaları, bilgileri monitöre göndermeden önce geçici olarak saklar. Renk sayısı, ekrandaki görüntülerin kalitesini doğrudan doğruya etkiler. Daha fazla renk, gerçeğe daha yakın ve daha iyi görüntü demektir.

MONİTÖR (EKRAN) ÇEŞİTLERİ

IPS
In-Plane Switching kelimelerinin kısaltılmasından adını alan IPS ekran bir panel teknolojisidir.1996 yılında geliştirilen IPS in en büyük avantajı görüntünün her açıdan renk ve ton bozulması olmadan görülebilmesidir.TN panellerdeki düşük görüş açısı ve kalitesiz renk eksiklerini gidermek için geliştirilmiştir.Lcd’lere göre çok fazla kristal ve elektrota sahiptir. Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Renk kaybı yaşanmaz
Baktığınız açıya göre renk canlılığında farklılık olsa da görüntü bozulmaz
8 Bit derinliğe sahiptir.
Gübeş ışığından çok etkilenmez
Diğer ekranlara göre enerji tasarrufu daha fazladır
Görüntüleme açısı 180 dereceye kadar çıkar
Basınç esnasında ekranda dalgalanma olmaz
LCD
Liquid Crystal Display kelimelerinin kısaltmasından adını alan LCD ekran bir panel teknoloisidir.Çalışması Sıvı Kristal Ekran elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek Fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanır.LCD lerin Yapılmasını mümkün kılan sıvı kristal fazıdır. LCD lerin Yapılabilmesi için ışık polarize edilebilmeli, sıvı kristaller polarize edilmiş ışığı geçirebilmeli, sıvı Kristallerin molekül dizilimi elektrik akımı ile Değiştirilebilmeli ve elektriği ileten bir yapıya sahip olunmalıdır.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi Sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Nokta aralıklarını göremezsiniz
Uzaktan olduğu kadar yakından da görüntüler aynı şekilde mükemmeldir
Göz yormazlar
Daha keskin ve net görüntü sunarlar
Tüketimleri azdır
Dijital bağlantı yapmayı sağlayan DVI çıkışını desteklerler
PLAZMA
Plazma ekran bir görüntüleme paneli türüdür. 30 inç (76 cm) ve daha yukarı boyuttaki ekranlar için tercih edilir. Genel yapılarını içlerinde sıkıştırılmış iyonize gaz Bulunan elektrik yüklü görüntü hücreler oluşturur.Plazma ekranlar görüntüyü doğrudan ekran Hücrelerinden yayarlar.Plazma ekranlar yaklaşık olarak 60.000 saatlik bir Ömre sahiptirler.Günde dört saat çalışan bir plazma ekran ortalama 18-20 yıl sonra yarı ömrünü Tamamlamış olacaktır.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Bir pikselin aydınlanması için tek bir plazma hücresinin aydınlanması yeter
Siyah görüntü hücrenin sönmesi ile sağlandığı için siyah renkler gerçeğe çok yakındır
Siyah için sönük kalan hücre enerji tasarrufu sağlar
Resim kalitesi çok iyidir.
Hareketli görüntüler akıcıdır çerçeve kaybı yoktur.
İzleme açısı 175 dereceye kadar ulaşır.
Görüntü üzerinde bulanıklar ya da pikseller üzerinde yansıma kayıpları meydana gelmez.
Sınırsız izleme açısı vardır. Yan açılardan dahi mükemmel netlikte izleme imkanı sunar.
LCD ve LED ekranlarda olmayan, gerçek kontrast oranına sahiptir.
LED
Led ekran, led panel üretimi için özel olarak üretilen çok kaliteli ledlerin bir araya gelmesi ile oluşturulur.Elektronik çipler tarafından kontrol edilen ledler görüntüyü oluşturur.Önceleri üç ledin bir araya gelmesi bir pixeli oluştururken yeni nesil ledler sayesinde her led bir pixel olmuştur.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Gün ışığında verimli çalışmaları
Dış hava koşullarına dayanıklı üretilebilmeleri
Modüler yapıları ile istenilen boyut ve çözünürlükte tercih edilebilmeleri
Renk dolgunlukları çok iyidir
Enerji tasarrufu sağlarlar
LCD ve FLAT a göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.
OLED
Oled çok sayıda organik ince film tabakası ve 2 yarı iletkenin bir araya getirilmesi ile oluşturulan yapıya verilen addır. Yapıya elektrik verildiğinde ışıma meydana gelir.Elektrik şiddetine göre renk değişir.LCD gibi çalışırlar ama LCD de görüntü için beyaz arka fona ihtiyaç varken Oled sıfırdan ışık üretir.Çalışma prensibi kısmen Led ekrana yakındır.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Çok ince ve kaliteli görüntü elde edilir
Transparan ekran üretilebilir
Yarı iletken ile çalıştığı için düşük güç tüketimi sağlar
Daha yüksek parlaklık ve her açıdan mükemmel görüntü verirler
Çok ince yapıda olduğundan her türlü esnek yapıda kullanılabilir.
AMOLED
Matrix Organic Light-Emitting Diode kelimelerinin kısaltmasından adını alan AMOLED ekran bir panel teknoloisidir.Aktif Matrisli Organik LED anlamına gelen AMOLED ekranlarda, her bir piksel ayrı ayrı aydınlatılarak görüntü oluşturulur.LCD de olduğu gibi arka aydınlatmaya gerek duymaz.AMOLED ekranlar, zamanla parlaklıklarını kaybettikleri için diğerine göre kısa ömürlüdürler.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Arka aydınlatmaya gerek duymazlar
Enerji tasarrufu sağlarlar
Esnek yapılarda kullanılabilirler
Çok ince oldukları için yer kaplamazlar
Renkler dolgun ve nettir.
SÜPER AMOLED
Super amoled samsung’un kullandığı bir amoled terimidir. SAMOLED olarak ta kullanılır.Amoledden farkı üzerinde harici bir dokunmatik katman olmadığı için incedir.Ekran üzerine kaplanan filtre sayesinde güneş ışığından etkilenmez.Özel malzemelerden üretildiği için samsung süper amoled olarak adlandırmıştır.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Harici dokunmatik barındırmadığı için incedir.
Amolede göre renkler daha keskin ve canlıdır
Siyahlar daha siyah konstrat yüksektir
Beyaz arka fona ihtiyaç yoktur
Enerji tasarrufu sağlarlar
SÜPER AMOLED ADVANCED
Super AMOLED Advanced motorolla tarafından geliştirilmiş bir amoled ekrandır.Varolan pixellerin yanısıra her pixel için 2 alt pixel oluşturularak QHD veya 960 × 540 veya 800 × çözünürlüğe ulaşılır.Sıradan amoledlere göre %25 elektrik tasarrufu sağlayan Super AMOLED Advanced ekranda düşük çözünürlükteki resimler daha da bulanık görünür.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
%25 Elektrik tasarrufu sağlar
QHD çözünürlüğe ulaşılır
Yüksek çözünürlüklü ve karmaşık resimler daha net görünür
Renkler keskin ve dolgun hatlar kusursuzdur
HD SÜPER AMOLED
Samsung tarafından geliştirilen ve 1280 × 720 çözünürlüğe ulaşmış süper amoled ekrandır.Cihaza ve maliyete göre 2 dotpixel veya 3 dotpixel kullanılır.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
1280 × 720 çözünürlüğü destekler
Büyük ekranlar için idealdir
2 ve 3 dotpixel desteği vardır
FULL HD SÜPER AMOLED
Samsung tarafından geliştirilen bir süper amoled ekrandır.1920×1080 çözünürlüğe sahiptir 1080p görüntüyü destekler Adobe RGB renk alanı desteği sayesinde canlı keskin rekler ve karanlık siyahlara sahiptir diğer ekranlara göre %97 daha fazla renk gamına sahiptir.Geniş ekranlarda kullanılabilir.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
1920×1080 çözünürlüğe sahiptir
1080p görüntüyü destekler
Adobe RGB renk alanı desteği vardır
Canlı keskin rekler
Saha karanlık siyahlara ahiptir
Diğer ekranlara göre %97 daha fazla renk gamına sahiptir
RETİNA
Retina ekran bir panel türü değildir.Panel hangi tür olursa olsun (TFT,plazma,LCD vs.) 2048*1536 piksel ve 326 ppi değerleri desteklerse retina ekran olur.Retina ekranda inç başına düşen pixel sayısı arttıkça daha kaliteli bir hal alır.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Çok daha net ve canlı renkler
Yüksek çözünürlükteki resimlere daha rahat dijital zoom imkanı
Fotoğraf çekimlerinde detaylara inebilme
Video oynatmada atlama olmadan daha gerçekçi görüntü
TFT
TFT-LCD olarak adlandırılan ve – bugünkü bakış açısıyla – en işlevsel görünen düz panel ekranlar . Bu cihazlar arkadan aydınlatmalı ekranlar sınıfındadır. STN ve DSTN (pasif matris LCD) teknolojileri de kullanılır.TFT LCD iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir.
Bir tarafta rengi oluşturan renk filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.
CRT 
CRT monitör, ismini televizyonların da en hayati parçası olan ve Türkçe’de “tüp” olarak nitelendirilen parçadan alır. Bu parçanın İngilizce adı “cathode ray tube” (katot ışını tübü) şeklindedir, CRT de bu kelimelerin baş harflerinden gelir. Temel olarak, elektronların tüp boyunca yüksek hızda fırlatılmaları ve bunun sonucunda ışık oluşması ilkesiyle çalışırlar.Genel olarak avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
AVANTAJLAR
Yenileme hızları diğer tüm ekranlara göre yüksektir
En gerçekçi akıcılığa sahip görüntüler elde edilir
İzleme ciazlarında zaman kaybı olmadığı için tercih edilir
Ölü pixel olmaz
Yıllarca arızalanmadan çalışabilirler

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.