17.05.2016

Num Lock Tuşu

Global Bilgiler  /  at  16:54  /  No comments

Global Bilgiler
Num Lock, bilgisayar klavyesi üzerinde yer alan rakam kümesini aktif veya pasif hale getirerek kullanıcının tercihine göre kullanmasına olanak sunan, yanlış yazımın önüne geçmeye yardımcı olan bir tuştur.
Numeric Lock veya Number Lock olarak açılımıyla bilinen Num Lock klavyenin sağ kısmında ter alan rakam tuşlarını aktif veya pasif hale getirmek için kullanılan tuştur. Bilgisayarların klavyeleri üzerinde çoğu zaman iki yerde rakam tuşları görürüz. Bunlardan biri harflerin üzerinde yer alan rakam tuşları olurken bir diğeri ise klavyenin sağ kısmında yer alan Numeric Pad adını verdiğimiz rakam kümesidir.
Num Lock Tuşu Ne İşe Yarar?
Num Lock tuşuna bastığımızda bu tuşları aktif hale getirip, rakamlara ihtiyacımız olduğunda bu kısımda yer alan sayıları kullanabiliriz. Şayet bu kısımdaki rakamları kullanmak istemiyorsak ve çalışmamıza engel olmasının önüne geçmek istiyorsak o halde tekrar Num Lock tuşuna basarak bu rakam kümesini klavye üzerinde devre dışı bırakabiliriz.

Num Lock Kapalı Konumdayken; buradaki harfleri ok tuşları olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin Num Lock'un kapalı olması halinde 2 tuşuna bastığınızda bilgisayara aşağı yön tuşuna basılmış komutu verebilirsiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.