17.05.2016

Prt Scr Tuşu

Global Bilgiler  /  at  16:50  /  No comments

Global Bilgiler
Prt Scr, bilgisayar klavyelerinin üzerinde yer alan ve Print Scrn, Prnt Scrn, Prt Scn, Prt Scr, Prt Scr, Prt Sc veya Pr Sc şeklinde kısaltmaları şeklinde de görülebilen bir komut tuşudur. Klavye içerisinde genellikle Delete veya Scroll Lock tuşlarının yanında yer almaktadır.
Prt Scr Tuşu Ne İşe Yarar?
Prt Scr veya yukarıda bulunan şekilleriyle bilinen tuşun asıl açılımı “Print Screen” yani “Ekranı Yazdır” demektir. MS-DOS ve diğer yazı tabanlı işletim sistemlerinin kullanıldığı zamanlarda icat edilen bu tuş sayesinde kolaylıkla ekran üzerindeki yazıların tarayıcıya gönderilmesi sağlanıyordu. Yazı tabanlı işletim sistemlerinde bu tuş sayesinde böylece ekrana yazdırma işlemi çok kolay şekilde ve kısa zamanda halledilebiliyordu.
Modern zamanlara gelip, yazı tabanlı işletim sistemlerinden grafik tabanlı işletim sistemlerine geçtiğimizde Prt Scr tuşu varlığını korumaya devam etmiş olmasına karşın fonksiyonu değişmiştir. Şuan Prt Scr tuşunun en büyük işlevi grafik tabanlı işletim sistemlerinde ekran görüntüsünü ara belleğe kopyalamaktır.

Prt Scr tuşuna bastıktan sonra herhangi bir grafik düzenleyicisi programa giriş yaparak ön belleğe almış olduğunuz bu görüntüyü yapıştırarak kaydedebilirsiniz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.