12.05.2016

ŞAKŞAKÇI NEDİR

Global Bilgiler  /  at  00:24  /  No comments

Global Bilgiler
Şakşakçı, para karşılığında bir gösteriyi alkışlayarak ya da yererek izleyicileri etkileyip yönlendirmeye çalışan kişi. Şakşakçıların varlığı Eski Yunan’da Atina’daki Dionysos Tiyatrosu’nda düzenlenen gösterilerden beri bilinir. İÖ 4. yüzyılda Philemon, komedi yarışmalarında izleyicilerin arasına soktuğu şakşakçılarla jürinin kararını etkileyerek Menandros’u birçok kez yenmişti. Roma Döneminde tiyatrolarda ve mahkemelerde şakşakçılara sık sık rastlanırdı. Sanat meraklısı zenginlerin düzenlediği özel gösterilerde de dalkavuklar ve miras avcıları şakşakçılık yapardı. İmparator Neron da söylev vermek için gittiği her yere 5 bin kişilik şakşakçılar grubunu birlikte götürürdü.

Fransa’da 18. yüzyılda şövalye Jacques de la Morliere ve şair Claude-Joseph Dorat’ın oyunlarında kendilerini destekleyecek şakşakçılar tuttukları bilinir. 19. yüzyılda şakşakçılık sürekli bir kurum haline geldi. Paris’te hemen her tiyatro şakşakçı kullanmak zorunda kaldı; oyunculardan aylık alan, tiyatro yöneticilerinden ücretsiz bilet sağlayan şakşakçı önderleri son derece etkileyici oluyordu. Şakşakçılar arasında çeşitli uzmanlık alanları bile oluşmuştu. Bazıları bir oyunun iyi bölümlerini ezberleyerek yanlarında oturanların dikkatini buraya çekerdi; ayrıca komedilerde sürekli yüksek sesle gülen kahkahacılar (rieur), izleyicinin neşesinin sürmesini sağlayan gıdıklayıcılar (chatouilleur), melodramlarda sürekli ağlayan kadınlar (pleureuse) ve bis yapılması için bağıran bisçiler (bisseur) vardı.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.