17.05.2016

Scroll Lock Tuşu

Global Bilgiler  /  at  16:28  /  No comments

Global Bilgiler
Scroll Lock, eskiden kullanılan işletim sistemleri içerisinde ekranı kaydırma konusunda kullanıcılara yardımcı olan faydalı bir bilgisayar tuşudur.
İlk defa IBM tarafından bulunan ve kısa süre içerisinde klavye standartları arasında kendisine bir yer tutan bu tuş artık yeni nesil klavyeler içerisinde yer almıyor. Klavye içerisinde genellikle Pause tuşunun yanında yer alan Scroll Lock tuşu,eski tip klavyelerde ayrıca aktif veya pasif olduğunu belirtmek amacıyla da LED ışığıyla birlikte kullanılıyor. Scroll Lock tuşu uzun yazılışı nedeniyle bazı klavyeler içerisinde ScLk, Slk veya ScrLk ismiyle de yer alabilmektedir.
Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?
Global Bilgiler


Scroll Lock tuşu artık günümüzde pek yaygın kullanılmadığı gibi eskisi kadar çok yazılım da bu fonksiyonu desteklemiyor. Eskiden Scroll Lock sayesinde bir ekranın alt kısmına buton kullanmamıza gerek kalmadan ilerleyebiliyorduk. Artık grafik tabanlı işletim sistemleri kullandığımız için ve klavye yerine farelerimizin ortasında yer alan kaydırma tuşu yer aldığı için bu fonksiyon çok nadir kullanılmaktadır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.