17.05.2016

Shift Tuşu

Global Bilgiler  /  at  16:45  /  No comments

Global Bilgiler
Shift, bilgisayarların ve mobil cihazların içerisinde yer almakta olan bir komut tuşudur. En popüler kullanımıyla bilindiği üzere Shift tuşu yardımıyla CapsLock kullanmaya gerek kalmadan istediğiniz harflerin büyük şekillerini veya küçük şekillerini yazabilirsiniz.
Shift Tuşu Ne İşe Yarar?
Shift tuşu genellikle Birleşmiş Milletler bazlı olarak kullanılan Q Tip klavyelerin içerisinde yer almaktadır. Bir zamanlar sıklıkla kullanılmakta olan TeleType'larda Shift tuşuna sahip olmuştur. Bu tuş yardımıyla en çok kullanılan fonksiyon klavyenin üzerinde yer alan diğer ekstrem sembolleri meydana getirmek ve basılı tutulması halinde küçük harfleri büyük şekilde büyük harfleri ise küçük şekilde yazmamıza olanak sunmasıdır.
Shift tuşunun bir diğer fonksiyonuysa, işletim sistemleri ve yazılımlar içerisinde kolayca fonksiyon üretmeye yardımcı olmasıdır. Windows işletim sistemli bilgisayarlar içerisinde Shift tuşuna basılı tuttuktan sonra ok tuşlarıyla bir metnin belli bir kısmını fare kullanmanıza gerek kalmadan işaretleyebilirsiniz. Böylece daha hızlı çalışarak fareyle işaretleme yapmanın zorluğundan da kendinizi kurtarabilirsiniz.

Yine aynı şekilde farklı yazılımların içinde de Shift tuşunu kullanarak belirlenen fonksiyonların yerine getirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bilgisayarların klavyelerinde yer alan Shift tuşları çoğu zaman çift şeklindedir. Bir sağda bir de solda olmak üzere Q Tip klavyelerde iki farklı shift tuşu bulunur. Bu iki tuşun birbirinden hiçbir farkı yoktur ve iki tane olmasının tek nedeni Shift fonksiyonuyla kullanılan tüm tuşlara elinizi yormadan kolayca erişebilmenizi sağlamaktır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.