14.05.2016

TÖMBEKİ

Global Bilgiler  /  at  11:08  /  No comments

Global Bilgiler
Tömbeki; bir bitki bilimi terimidir. Kökeni farsça dilinden gelmektedir.

Tömbeki tütünü dünyada başlıca İran, Irak, Suriye, Arabistan, Türkiye ve az miktarda da Yunanistan’da kullanılır. Türkiye’de, İskenderun’un Ekver ve Meydan köyleri ile Konya’nın Hadim ilçesinde yetiştirilir; ortalama yıllık üretim 250-300 bin kg arasında gerçekleşir.

Nicotiana tabacum yada Nicotiana rustica’ın bir çeşidi olduğu kabul edilen bu tütünün iri yapraklan ve açık pembe çiçekleri vardır. 

Yaprakların boyu 35-40 cm, eni 20-25 cm, yüzeyi kabarcıklı, orta daman kalın ve ucu küttür. Ortalama yüzde 3 oranında nikotin içerir.

İçimi oldukça sert ve keskin kokulu olan tömbeki tütünü içilmeden önce bir dizi işlemden geçirilir. Bunun için önce kıyılıp ıslatılır, daha sonra sıkılarak hafif nemli bir halde nargile lülesine yerleştirilir ve üstüne kor halinde kömür konarak yakılır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.